Vigyázzunk a sünökre az őszi kerti munkálatok során

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az őszi kerti munkálatok során a téli álomra húzódó sünök védelmére hívja fel a lakosság figyelmét.

Forrás: MTI2020. 11. 02. 12:44
null
Forrás: Pexels
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára (téli álmuk akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken), ezért fontos, hogy elszállításuk során figyeljünk az esetleg alájuk költöző sünökre – hívják fel a figyelmet a természetvédők hétfői közleményükben.

A sünök védelme érdekében azt ajánlják, hogy ne vasvillával, hanem a szerszám nyelével, fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, az alapi részen pedig még óvatosabban, akár kesztyűs kézzel dolgozva, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün.

Fotó: Pexels

Arra is felhívják a figyelmet, hogy soha ne gyújtsuk fel az ilyen rakásokat.

A közlemény szerint amennyiben a lombhalom megbontásakor telelő sünt találunk, tegyünk vissza rá kellő vastagságú rétegben leveleket és ágakat, vagy a közelben, bokrok takarásában készítsünk egy ilyen növényi halmot, és ez alá tegyük vissza a sünt.

A sünök védelméről további részletes tájékoztatás olvasható a https://www.mme.hu/ovatosan-bolygassuk-rozserakasokat-vigyazzunk-sunokre-0 oldalon.

Fotó: Pexels

Így alakítsuk sün-baráttá kertünket

Kertes házak gyakori vendége a keleti sün. Jó, ha tudjuk, hogy ezek az éjszakai életmódot folytató, kedves kis állatok védettek, eszmei értékük 25 ezer forint. Ahhoz, hogy megóvjuk őket, a kerti teendőink kapcsán érdemes körültekintően eljárni!

Lombhullás idején ne tétlenkedjünk, de ne is akarjunk eltüntetni minden gally- vagy levélkupacot, mert ezek menedékül szolgálhatnak a kertünkben élő védett állatoknak, mint ahogyan a sünöknek is. Ha mégis szükség lenne rá, vasvilla helyett inkább kézzel vagy egy erősebb bottal nyúljunk ezekhez a rakásokhoz!

Bár bevett gyakorlat a kerti hulladék elégetése, mégse tegyük! A sünök védekezési mechanizmusa kimerül az összegömbölyödésben, így a búvóhelyükként szolgáló kupacokból, rakásokból sem tudnak kimenekülni.

Kevesebb munkával több hasznot hajtunk, ha a gyepről letakarított avart sűrű bokrok alá kotorjuk vagy felhalmozzuk egy félreeső zugban, és ágakat teszünk rá nehezéknek a szél ellen. A levélpaplan alatt szívesen hajtja téli álomra a sün.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.