A magyar kormány által korábban indított Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram a 2021/22-es tanévben újra elérhető, a jelentkezés január 16-án zárult le. Országosan összesen 49 ezer pályázat érkezett be, amelyből 21 ezer, azaz a jelentkezők 42 százaléka a Debreceni Egyetemet jelölte meg fogadó intézményként a résztvevő 32 magyarországi felsőoktatási intézmény közül.
Mint azt az egyetemi honlap írja, a DE-t megjelölők között az első helyes jelentkezők száma mintegy 13 ezer (60 százalék). A tavalyi évhez képest a jelentkezések száma 55 százalékkal, az első helyes jelentkezők száma 65 százalékkal nőtt. Az idei pályázati periódusban több mint 50 ezer érdeklődővel volt az egyetem Nemzetközi Oktatást Koordináló Központja direkt kapcsolatban.
– Annak ellenére, hogy ezek a számadatok csak tájékoztató jellegűek, hiszen az idei rendelkezésre álló országos, mintegy 6300 fős új ösztöndíjas keret figyelembevétele után jelentősen csökkenni fognak, jól mutatják a DE népszerűségét, részesedését a nemzetközi oktatási piacon
– mondta el a hirek.unideb.hu-nak Jenei Attila. A Debreceni Egyetem Nemzetközi Oktatást Koordináló Központjának igazgatója hozzátette, hogy az eredmények a NOKK aktív toborzó tevékenységének hatékonyságát is igazolják.
Ebben az évben a népegészség (Public Health) MSc-szakra érkezett rekordszámú, közel 1000 első helyes jelentkezés, mely jól mutatja a nemzetközi felsőoktatás iránti kereslet naprakész voltát, emellett népszerűek voltak a műszaki menedzser (Engineering Management) és a professzionális pilóta (Professional Pilot) MSc-képzések.
További érdekesség, hogy a költségtérítéses képzések körében népszerű – orvos, fogorvos, gyógyszerész – szakokra idén sem érkezett kiemelkedően nagy számú jelentkezés (összesen 684 első helyes érkezett a 3 szakra).
A Debreceni Egyetem tavalyi évzáróján nem maradhatott el a végzős hallgatók fogadalomtétele
Fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
Júniusra várható a döntés arról, hogy a 21 ezer hallgató közül kik nyerik el végül a SH ösztöndíjat a DE-re.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Többen tanulnak az egyetemeken, mint az elmúlt tanévben
Csökkent az óvodás gyermekek és a középfokú intézmények tanulóinak a száma, de nőtt az általános iskolásoké, és a felsőoktatásban is többen tanulnak, mint egy évvel ezelőtt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ez év elején közzétett adatsorából. Úgy tűnik, a fiatalok zöme élt a diplomamentő program nyújtotta előnyökkel, a legtöbb oklevelet a Debreceni Egyetemen vették át nyelvvizsga nélkül.