Ahogy egyre emelkedik a koronavírusos betegek száma, úgy egyre több emberben merül fel a kérdés, mit tegyenek azok, aki elkapták a koronavírust. Köztudott, hogy az igazolt fertőzöttekre és a kontaktjaikra is két hét karantén vár.
– A 14 napos elkülönítés alatt a betegek otthon lábadoznak, lehetőség szerint szeparálják el magukat családtagjaiktól. Ha ez nem lehetséges, akkor a közösen használt helyiségeket gyakran kell fertőtleníteni. Az elmúlt napokban a koronavírusos betegeim a fiatal korosztályból kerültek ki, nem szorultak kórházi ellátásra, azt ajánlottam, hogy a felső légúti panaszokra nyugodtan használják a házi patikában kéznél lévő lázcsillapítókat, torokfertőtlenítőket, orrcseppeket – mondta el a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hírportálnak dr. Soós Zoltán háziorvos.
Szeptemberben robbanásszerűen megugrott az igazolt, új koronavírusos esetek száma itthon. A hangsúly a megelőzésen, a tömeges megfertőződés elkerülésén van, ugyanakkor ezzel párhuzamosan egyre több olyan kérdést kapnak az egészségügyi dolgozók, ami arról szól, mit tegyünk, ha megfertőződtünk, ha elkaptuk a koronavírust.
Ne menjen a rendelőbe!
– A legfontosabb, hogy lázasan, légúti tünetekkel ne menjenek a betegek a rendelőbe! Hívják fel a háziorvost, aki a telefonos konzultáció után el tudja dönteni, szükséges-e a személyes vizsgálat, milyen tüneti terápiát kell alkalmazni, vagy a panaszok alapján Covid-tesztet kér – mondta el a megyei lap érdeklődésére dr. Soós Zoltán háziorvos. A doktor a praxisában több covidos beteget talált, megerősítette, hogy az igazoltan pozitív esetek a 20–40 év közöttiek köréből kerülnek ki, akiknek közvetlen kontaktjaik is karanténba kerültek. Így egyre nagyobb teher hárul a diagnosztizáló háziorvosokra. Megtudtuk, hogy nem mindig van tünet, lázat és felső légúti panaszokat nem kizárólag csak a koronavírus okozhat, de vannak specifikus jelek is.
– A láz kórjelző tünet, mellette az izomfájdalom, az íz- és szaglásérzékelés elvesztése szinte minden betegemnél előfordult. Számítottunk arra, hogy az iskolakezdés „felkavarja az állóvizet”, több lesz a beteg, több tesztelésre lesz szükség. Több mint 500 ezer tesztet végeztünk országos szinten, az igazoltan pozitív esetek száma a vizsgálatok kilenc százalékát teszi ki. További nehézséget hordoz – amellett, hogy az őszi influenzás időszakban nehéz lesz differenciálni a betegek panaszait –, hogy a fiataloknak széles a kapcsolati hálójuk, így a kontaktkutatás és az időben történő izoláció egyre bonyolultabbá válik. Több iskolában már most is teljes osztályok „pihennek” otthon, karanténban. Úgy vélem, már a nyáron fel kellett volna vértezni egy-egy egészségügyi szakemberrel, például iskolai védőnővel az oktatási intézményeket, akikkel gördülékenyebb lenne az októbertől kötelezően bevezetett lázmérés, valamint egyéb tájékoztatásban is az iskolák támaszai lehetnének – jegyezte meg dr. Soós Zoltán.
– Az érvényben lévő eljárásrend szerint a koronavírusos betegek szoros kontaktjait nem tesztelik, karanténhatározattal tartják őket otthon, elkülönítve a közösségtől. Természetesen mindegyikük napi kapcsolatban van a háziorvosával, nekik is nyomon követik az állapotukat, nem csak az igazolt betegeknek. Ha a tünetmentes kontaktok szeretnének mielőbb visszaállni dolgozni, van lehetőség saját zsebből kifizetni a tesztvizsgálatot, 48 órán belül két negatív teszt mentesíti őket a karantén alól – tette hozzá a háziorvos.
A gyógyultság kritériumai
– Sok jóra nem számítunk, egyre több lesz a fertőzött. Akik megfertőződnek, a 14 napos elkülönítés alatt otthon lábadoznak, elszeparáltan a családtól. Ha ez nem megy, akkor a közösen használt helyiségeket gyakran kell fertőtleníteni, szellőztetni kell a lakást, és nem kimenni, hiszen a hatósági karantén elhagyása szankciókkal jár. A gyógyultság kritériumai: a láz elmúlik, a köhögés alábbhagy és javul a beteg közérzete. Ezután visszamehet dolgozni. A szeptember elején azonosított covidos betegek egy része lassan már itt tart.
– A gyerekeknél ugyanez a helyzet, kapnak egy kéthetes szünetet az iskolából, a 12 éven aluliakkal a szülő otthon maradhat táppénzen. A karantén után orvosi igazolással lehet visszaülniük az iskolapadba – emelte ki a legfontosabbakat dr. Soós Zoltán. Megjegyezte, vannak, akik az elmúlt hónapokban „kifáradtak”, és talán a vírustól való félelemérzet is csökkent az emberekben, de a maszkviselés közösségi érdek, tartsuk tiszteletben!
Vitaminok és házi patika
– Most, amikor bárki megfertőződhet, élénken érdekelni kezdte az embereket, hogy ha el is kapják a vírust, hogyan erősíthetik meg szervezetük védekezőképességét. Az egészséges étrend, a rendszeres mozgás mellett kiemelt szerepe van a vitaminoknak, hasonlóképpen, mint az influenzaszezonban. Bármelyik gyógyszertárban komplex erősítőket tudnak ajánlani a patikusok, kérdezzük őket bátran.
A fiatalok enyhe tünetekkel átvészelik a két hetet, szerencsére nem jellemző, hogy kórházi ellátásra szorulnának, mindig legyen otthon láz- és fájdalomcsillapító, egy torokfertőtlenítő gyógyszer, valamilyen probiotikum, orrcsepp vagy orrspray.