Szenvedve és nevetve

A magyar női kajakosok erősségét jelzi, hogy az idén visszavonult Kőbán Rita árnyékából sorra léptek a fényre a világklasszisok, akik közül szubjektív szempontok alapján lehetetlen eldönteni, hogy ki a legjobb. A számok azonban segítenek, a hazai és a nemzetközi versenyeken elért helyezéseket pontokra átszámítva a világbajnokok közül Szabó Szilvia lett az első a rangsorban.

Salánki Miklós
2001. 12. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kajak-kenu -

A látszat csal, a fiatal, csinos hölgy alakja ugyan sportos, de nem robusztus. Aki nem ismeri, talán el sem hinné, hogy a 23 éves Szabó Szilvia már ötszörös világbajnok és kétszeres olimpiai ezüstérmes kajakos. A hazai kusza sportviszonyokat jelzi, hogy a tőzsgyökeres budapesti sportolónő a Tiszaújváros SE színeiben versenyez, ám az MTK-ban Fábiánné Rozsnyói Katalin és Fábián László irányításával készül. Hároméves korában tornázni kezdett, majd amikor családja Békásmegyerre költözött, a kajakot választotta. Jól döntött, mert az Újpest versenyzőjeként, 19 évesen már a felnőttválogatott tagja lett. Négy éve Nagy Katalintól került Rozsnyói Katalin csapatába...
– Nem, nem féltem Kati nénitől – mondta Szilvia. – Ugyan hallottam, hogy nagyon kemény, roppant határozott, de azt is, hogy a tanítványaival nemzetközi szintű edzésmunkát végeztet. Gyerekkorom óta arról álmodozom, hogy olimpiai bajnok legyek, amihez viszont rengeteget kell edzeni, így nem volt okom a szorongásra. Ráadásul munka közben segít, hogy a csoportunkban kitűnő a hangulat, még a legkeményebb edzések közben is előfordul, hogy miközben szenvedünk, nagyokat nevetünk.
Tizenegyen edzenek együtt Fábiánnénál, csaknem egy tucat nő együtt sohasem könnyű eset, ráadásul a hölgyek, ha kajakba szállnak, egymás ellenfelei. Ennek ellenére legendák keringenek a remek csapatszellemről.
– A legenda a valóságról mesél. Az edzőtáborokban Viski Erzsébettel lakom egy szobában, akivel egyébként is sokat vagyunk együtt. A versenyeken ugyan egymás ellen viaskodunk, a parton viszont jó a kapcsolatunk, ha kell, segítjük egymást. Megtanultuk ugyanis, hogy a parton való áskálódás rengeteg energiát vesz el, és senkinek sem használ.
A sok világklasszis kajakosnő között Kati néni nagyon keményen fogja a gyeplőt, vigyáz arra, hogy a lányok között csak a versenyeken legyen első. Ilyenkor, év végén viszont rangsort készítenek, ennnek alapján a sok jó közt Szabó Szilvia lett a legjobb.
– Fantasztikusan jólesik az elismerés, nem vagyok azonban olyan buta, hogy azt higgyem, én vagyok a legjobb. Kovács Kati például egyesben szerepelt a világbajnokságon, ott, ahol a legnehezebb győzni. Bóta Kingával az idén először indultunk kettesben nemzetközi versenyeken, s hogy milyen jól összejöttünk, azt jelzi, hogy egyszer sem kaptunk ki. Ugyan a kajak egyéni sportág, de ebben az évben nem én, hanem a csapatunk lett az első.
Szabó Szilvia tizenkilenc évesen került be a nemzetközi élmezőnybe, huszonkét évesen már kétszer felállhatott az olimpiai dobogóra, huszonhárom évesen pedig öt világbajnoki aranyéremmel büszkélkedhet. S előtte a csillagos ég...
– Nem vágyom csillagokra, csak további érmekre – magyarázta nevetve. – Nem titok, a fő cél az athéni olimpia. Tavaly már nagyon közel kerültem az aranyhoz Sydneyben. Remélem, álmom Athénban valóra válik. Addig azonban még fontos versenyek lesznek, például jövőre a szegedi Európa-bajnokság. Biztosan nagy élmény lesz hazai közönség előtt versenyezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.