Kiss László optimista, bízik a jövőben

Nem a magyar úszókról szóló hírekkel voltak tele az utóbbi időben a lapok sportoldalai, a júliusi fukuokai világbajnokság óta viszonylagos csend honolt idehaza a sportágban. A Világkupa-futamokon eközben sorra születtek a rövid pályás világcsúcsok, s az 50 méteres medencében is javítottak rekordot. A magyarok – itthoniak és külföldön készülők – nem vettek részt a Vk-versenyeken, emiatt nem is kerülhettek reflektorfénybe. Kiss László szövetségi kapitány szerint ebből nem következik, hogy nőtt a különbség legjobbjaink és a világ között.

Kemenczky Zoltán
2002. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Úszás -

Jóllehet a Világkupa-viadalok színesítik a holtidényt, de a nagymedencés világversenyek jelentik a mércét – mondta Kiss László. – A Világkupa-sorozat egyébként sem nagyon illeszkedik a felkészülési programunkba. Az itthoni versenyzők nem huszonötös medencékben edzenek, rövid pályás versenyeket pedig azért sem nagyon rendezhetünk, mert nincs nyolcpályás kis uszodánk, még a margitszigeti Hajósban is csak hét huszonöt méteres pálya áll rendelkezésre.
– Szövetségi kapitányként mivel foglalkozott az utóbbi időben?
– Rengeteget jártunk vidékre Ruza József főtitkárral és Horváth Zsolt szakfelügyelővel, hogy előkészítsük a nemzeti úszóprogramot, meghatározzuk, hol legyenek a vidéki úszóközpontok. Az utánpótlás- és az edzőbizottság komoly szakmai munkát végez, s úgy gondolom, sikerül a hazai úszósportot emelkedő pályára állítanunk. Hadd említsem meg, hogy a Héraklész-program első eredményei a legfiatalabbaknál már jelentkeztek. A tavalyi ifjúsági Eb eredményei is arra engednek következtetni, hogy egy három olimpián is sikerrel szereplő csapatot alakíthatunk ki.
– A fejlődés azért is fontos lenne, mert az ember nem győzi kapkodni a fejét: hol itt, hol ott születik egy újabb világcsúcs.
– Az úszósport egy szárnyashajó sebességével halad előre, a nemzetközi élmezőny egyrészt tömörödik, másrészt polarizálódik: vannak rövid pályás és nagymedencés menők. Az igazi klasszis azonban mindkettőben eredményes. Úgy érzem egyébként, az európai úszósportnak nagyon jó, hogy az athéni olimpiával bezárólag a következő évek világversenyeinek az öreg kontinens ad otthont. Szerintem júliusban, Berlinben minden idők legerősebb Európa-bajnokságára kerül majd sor, ahol a magyar úszósport tizennégy–tizenhat versenyzővel képviseltetheti magát.
– S vajon milyen eredményekkel? Az előző hét végén, az év első hazai versenyén Risztov Éva, Reményi Diána, Bodrogi Viktor, Zubor Attila és Horváth Péter is teljesítette az Eb-kiküldetési szintet, s figyelemre méltó eredmények születettek az ifiknél, de a még kisebbeknél is.
– Risztov Évát a kétszáz pillangón úszott országos csúcsa és világranglista első ideje után mindenképpen dobogóra várom Berlinben, s ha le tudja győzni a dán Jacobsent, akár ezüstérmet is szerezhet az esélyes német Mehlhorn mögött. A férfi vegyes váltó – az ausztrálok és az amerikaiak távollétében – szintén akár érmes is lehet. Optimizmusomat az is táplálja, hogy négyük közül Gáspár, Horváth és Zubor már megúszta a kiküldetési szintet saját számában.
– Güttler Károly pedig csak négy századdal maradt el tőle.
– Igen, de hol van még július? Karcsi tizenöt éve egy kivétellel minden világversenyen döntős volt, és ha még két évig versenyez, tényleg elképzelhető, hogy harmincöt évesen egyszerre kapja majd a Gerevich-ösztöndíjat és az olimpiai életjáradékot.
– Gyurta Dániel olyan eredménnyel nyert kétszáz mellen, amilyet azelőtt az ő korában a világon senki nem produkált.
– A számos nagyon tehetséges fiatal mellett a tizenhárom éves Gyurtát olyan titkos fegyvernek tartom, mint annak idején Egerszegi volt. A „vízfekvése” kiváló, a technikája nemkülönben, de nagyon fontos, hogy ne bízza el magát. Szerencsére ilyesmiről egyelőre nincs szó.
– Végül ejtsünk néhány szót a zászlóshajóról, Kovács Ágnesről! A nyáron nem tagadta: kicsit aggódik, hogy kikerül Turi György, a Spartacus edzője és az ön szárnyai alól.
– Bízom abban, hogy nem igazolódnak az aggodalmak. Ági keményen dolgozik az Egyesült Államokban, folyamatosan tartjuk a kapcsolatot vele. A huszonöt yardos medencében javultak az eredményei, nem beszélve a fordulóiról. Május elején egyébként hazajön, s az utolsó csaknem két hónapban velünk együtt készül az Európa-bajnokságra, amelyen az ő segítségével öt-hat érmet is nyerhetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.