- Úszás -
Jóllehet a Világkupa-viadalok színesítik a holtidényt, de a nagymedencés világversenyek jelentik a mércét – mondta Kiss László. – A Világkupa-sorozat egyébként sem nagyon illeszkedik a felkészülési programunkba. Az itthoni versenyzők nem huszonötös medencékben edzenek, rövid pályás versenyeket pedig azért sem nagyon rendezhetünk, mert nincs nyolcpályás kis uszodánk, még a margitszigeti Hajósban is csak hét huszonöt méteres pálya áll rendelkezésre.
– Szövetségi kapitányként mivel foglalkozott az utóbbi időben?
– Rengeteget jártunk vidékre Ruza József főtitkárral és Horváth Zsolt szakfelügyelővel, hogy előkészítsük a nemzeti úszóprogramot, meghatározzuk, hol legyenek a vidéki úszóközpontok. Az utánpótlás- és az edzőbizottság komoly szakmai munkát végez, s úgy gondolom, sikerül a hazai úszósportot emelkedő pályára állítanunk. Hadd említsem meg, hogy a Héraklész-program első eredményei a legfiatalabbaknál már jelentkeztek. A tavalyi ifjúsági Eb eredményei is arra engednek következtetni, hogy egy három olimpián is sikerrel szereplő csapatot alakíthatunk ki.
– A fejlődés azért is fontos lenne, mert az ember nem győzi kapkodni a fejét: hol itt, hol ott születik egy újabb világcsúcs.
– Az úszósport egy szárnyashajó sebességével halad előre, a nemzetközi élmezőny egyrészt tömörödik, másrészt polarizálódik: vannak rövid pályás és nagymedencés menők. Az igazi klasszis azonban mindkettőben eredményes. Úgy érzem egyébként, az európai úszósportnak nagyon jó, hogy az athéni olimpiával bezárólag a következő évek világversenyeinek az öreg kontinens ad otthont. Szerintem júliusban, Berlinben minden idők legerősebb Európa-bajnokságára kerül majd sor, ahol a magyar úszósport tizennégy–tizenhat versenyzővel képviseltetheti magát.
– S vajon milyen eredményekkel? Az előző hét végén, az év első hazai versenyén Risztov Éva, Reményi Diána, Bodrogi Viktor, Zubor Attila és Horváth Péter is teljesítette az Eb-kiküldetési szintet, s figyelemre méltó eredmények születettek az ifiknél, de a még kisebbeknél is.
– Risztov Évát a kétszáz pillangón úszott országos csúcsa és világranglista első ideje után mindenképpen dobogóra várom Berlinben, s ha le tudja győzni a dán Jacobsent, akár ezüstérmet is szerezhet az esélyes német Mehlhorn mögött. A férfi vegyes váltó – az ausztrálok és az amerikaiak távollétében – szintén akár érmes is lehet. Optimizmusomat az is táplálja, hogy négyük közül Gáspár, Horváth és Zubor már megúszta a kiküldetési szintet saját számában.
– Güttler Károly pedig csak négy századdal maradt el tőle.
– Igen, de hol van még július? Karcsi tizenöt éve egy kivétellel minden világversenyen döntős volt, és ha még két évig versenyez, tényleg elképzelhető, hogy harmincöt évesen egyszerre kapja majd a Gerevich-ösztöndíjat és az olimpiai életjáradékot.
– Gyurta Dániel olyan eredménnyel nyert kétszáz mellen, amilyet azelőtt az ő korában a világon senki nem produkált.
– A számos nagyon tehetséges fiatal mellett a tizenhárom éves Gyurtát olyan titkos fegyvernek tartom, mint annak idején Egerszegi volt. A „vízfekvése” kiváló, a technikája nemkülönben, de nagyon fontos, hogy ne bízza el magát. Szerencsére ilyesmiről egyelőre nincs szó.
– Végül ejtsünk néhány szót a zászlóshajóról, Kovács Ágnesről! A nyáron nem tagadta: kicsit aggódik, hogy kikerül Turi György, a Spartacus edzője és az ön szárnyai alól.
– Bízom abban, hogy nem igazolódnak az aggodalmak. Ági keményen dolgozik az Egyesült Államokban, folyamatosan tartjuk a kapcsolatot vele. A huszonöt yardos medencében javultak az eredményei, nem beszélve a fordulóiról. Május elején egyébként hazajön, s az utolsó csaknem két hónapban velünk együtt készül az Európa-bajnokságra, amelyen az ő segítségével öt-hat érmet is nyerhetünk.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
