- Jégkorong -
Évtizedes lemaradást pótol ez a sportcsarnok, és Deutsch Tamás szerint a műkorcsolya, a rövidpályás gyorskorcsolya, a jégkorong és a formációs korcsolyázás fejlődése egyaránt lendületet kaphat, különösen, ha az év végére befejeződik a Megyeri úti létesítmény befedése is. A tervek szerint a következő esztendőkben több megyeszékhelyen (Miskolcon, Győrben, Debrecenben) és esetleg Jászberényben is lesz tető a már meglévő jégpályák felett.
Az ünnepség legismertebb vendége, Vlagyiszlav Tretyak aligha értette, mi ez a nagy felhajtás, hiszen világszerte évente több tucat, ennél lényegesen nagyobb létesítmény épül, ám a budapesti csarnok esetében nem a méret a legfontosabb, hanem hogy végre áll.
A világ egyik legismertebb jégkorongozója ennek ellenére rendkívül szívélyesen beszélgetett mindenkivel, és elismerően szólt az észak-amerikai profiliga (NHL) kapuját ostromló Szuper Leventéről.
– Leventét jól ismerem, 1997 nyarán a torontói kapusiskolámban ő volt a legjobb. Nagyon tehetséges kapus, minden képessége megvan ahhoz, hogy bekerüljön az NHL-be, csak az a kérdés, hogy klubja, a Calgary Flames mikor ad neki lehetőséget – magyarázta Tretyak, aki ugyan soha nem védhetett az észak-amerikai profiligában, ám arról még nem tett le, hogy a Stanley-kupát magasba emelje. Ehhez a Chicago Blackhawksnak kellene valamikor megnyernie a bajnokságot, ahol szakmai tanácsadó és egyben kapusedző.
Tretyak szerint az orosz jégkorong most sincs válságban, annak ellenére, hogy a világbajnokságokon az utóbbi években még dobogóra sem tudott felállni a válogatott, míg aranyérmet utoljára 1992-ben, az albertville-i olimpián vehetett át.
– Sokkal kiegyensúlyozottabb a világ élmezőnye, mint a mi időnkben volt, ezért a Salt Lake Cityben kiharcolt bronzérem is értékes. Ezt is meg kell becsülni, hiszen a címvédő cseh válogatott csupán a hetedik helyen tudott végezni. Hat kiemelkedő képességű válogatott van, és senki nem tudná megmondani előre, melyik nyeri majd a következő olimpiát – tette hozzá Tretyak.
Az egykori szovjet válogatott kapusfenoménja nem tagadja: mai napig sajnálja, hogy nem tudott bemutatkozni az NHL-ben, pedig 1983-ban a Montreal Canadiens megvásárolta a tengerentúli játékjogát. Miután politikai okokból nem mehetett Kanadába, 32 esztendősen, 1984-ben úgy döntött, befejezi a pályafutását. Tretyak Chicagóban és Moszkvában él, két hétig tartózkodik az Egyesült Államokban, majd két hétig a róla elnevezett oroszországi jégkorongiskolában oktat, ahol hamarosan a magyar válogatott meze is látható lesz. Ez akkor derült ki, amikor Fertő Lászó, a hazai szövetség elnöke a nevével feliratozott, 20-as számú magyar válogatott mezt nyújtotta át neki.
– Ez a negyedik, nagy becsben tartott mezem – köszönte meg a figyelmességet Tretyak. – Moszkvában most épül a jégstadionom, amelynek a múzeumába fog kerülni. Remélem, hamarosan a jégkorongsportjuk is olyan jó lesz, mint amilyen szép ez az ország.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
