Veszélyes üzem

Malonyai Péter
2002. 03. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas rúgást kapott egy hete Zalaegerszegen Illés Béla, Urbán Flórián a térde alatt találta el, a duzzanat ellenére is jól látszottak a stoplinyomok a futballistán. Aligha hiszem, hogy szándékosan ártott ellenfelének Urbán, pontosabban a szándékosság létezett, csak éppen nem a sérülés állt az elhatározás középpontjába. Inkább az, hogy megállítsa a másikat – minden áron. A szóban forgó ZTE–MTK-meccsen egyébként is rendesen adtak egymásnak a küzdő felek, főként az első negyedórában szólt arról a mese, hogy estek és keltek a játékosok. De nemcsak az idézett derbi jellemzője volt a sok-sok indulat, ahány meccs, annyiféle a változat arra, hogy igazán veszélyes üzem lett a futball. Az élvonalban mindenképpen.
A hátteret firtatók többsége azzal magyarázza mindezt, hogy összesen tizenkét alakulat jelenti az elitet, így magától értetődően kisebb a különbség az egyes csapatok között, mint amikor tizenhatan-tizennyolcan küzdöttek a legmagasabb osztályban. Ott, ahol egzisztenciálisan igencsak megéri futballozni, magyarán: óriási a különbség az első és a másodosztály között – mindenben.
Urbán – ismerve őt – nem akart maradandó nyomokat hagyni Illésen, az viszont föltett szándéka volt, hogy az adott MTK-támadást megállítsa, a szándéka erre irányult. Mint ahogy valamennyi egészséget veszélyeztető ütközésnél is hasonló az elhatározás, egyértelműen a cél szentesíti az eszközt elve mozgatja a játékosokat akkor, amikor ön- és közveszélyesen támadják a másikat. Mert ugyan ki venné szívesen magára az ódiumát annak, hogy puhánynak, gyengének minősítsék, mi több, rásüssék a bélyeget: nem tesz meg mindent a sikerért.
A testi épség ma már persze mindenütt veszélyben van a futballban, jellemző, hogy az olasz válogatott a héten bemutatott mezének alapvető sajátossága, hogy akár hatvan centiméterre is megnyúlik, húzhatják-vonhatják tehát, a cibálás ellenére nyerhet némi területet a futballista. Hogy nálunk is mindent elsöprő lett az elszántság, még pozitív jelnek is tekinthetnénk (önmagában minősíthető is annak), ha nem állíthatnánk vele szembe a játékosok képzetlenségét. Mert ugyebár, aki nem sajátította el a szabályos szerelés alfáját és ómegáját, csak a mindent elsöprő akarata létezik, annál jóval nagyobb az esély arra, hogy brutalitássá fajul a tette. Mint ahogy a másik oldalon is igaz a tétel: az a futballista, aki képes tökéletes technikai megoldásokra a labdával, kevesebb veszélynek teszi ki magát egy-egy ütközésnél, mint az esetlegességre építő társa. A mi futballistáink nem annyira mesterei a szakmának, hogy csak az elkerülhetetlen esetekben végződjön súlyos sérüléssel egy-egy szóló. A véletlennek, a jó szerencsének nagyobb szerep jut az ütközéseknél, mint amekkora megengedett a sport alapvető írott és íratlan normái szerint. Megoldás lenne, ha nem csupán fölkészítenék a futballistákat, hanem képeznék is őket az edzők, de ugyan kinek van rá ideje akkor, amikor a lét a tét, egzisztenciák függenek a sikertől.
És ezzel a kör bezárult. Marad a vehemencia, és jönnek a stoplinyomok, térd alatt, térd fölött, combon, bokán, kit, hol érnek el. A sportszerűség pedig ott pihen a kézikönyvek lapjain.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.