A szerelmes Franziska a csúcsra tör

„Minden sztár rajthoz áll!” – ilyen és ehhez hasonló címekkel hirdetik a berlini lapok a ma kezdődő úszó Európa-bajnokságot. Németföldön negyedszer rendeznek Eb-t: 1934. Magdeburg, 1962. Lipcse, 1989. Bonn. A szervezők 38 országból 786 versenyző indulására számítanak. A rendezvény költségvetése meghaladja az egymillió eurót. Ennek jelentős részét a berlini szenátus vállalta magára, tetemes összeget bocsát rendelkezésre a sportügyekben illetékes szövetségi belügyminisztérium. A belépőjegyekből befolyt összeg mindössze a kiadások húsz százalékát fedezhetik.

Stefan Lázár
2002. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Úszás -

A szervezőbizottság elnöke, Harm Bayer bizakodva nyilatkozott: „Abból indulok ki, hogy a négyezer látogatót befogadó Landsberger csarnokban az úszódöntők telt ház előtt kerünek majd lebonyolításra!” A város keleti részében fekvő létesítmény különösen gyors medencével várja az úszókat. A német válogatott szóvivőjének választott Sandra Völker ezt azzal magyarázta: „A medencék mélysége általában változó, vagy a rajtoldalon, vagy a fordulónál mélyebbek. Berliben más a helyzet, itt egyenletes a medence mélysége, és ebből az építészeti megoldásból adódik, hogy a víz is gyors lesz.”
A vendéglátó csapat szereplését komoly várakozás előzi meg. A rosszul sikerült olimpiai bajnokság után, a tavalyi világbajnokságon sikerült visszaszerezni a német úszósport tekintélyét, mert Fukuokából tizenkilenc éremmel és mint Európa legsikeresebb nemzete tért haza a német válogatott. Az ország egyesítése óta ez volt a legeredményesebb vébémérleg. Hazai környezetben és közönség előtt a hasonló szereplés szinte kötelező.
A szövetség sportigazgatója, Ralf Beckmann kijelentette: „A válogatottra komoly nyomás nehezedik, a közvélemény elvárja, hogy megvédjük a kontinensen kiharcolt vezető pozíciónkat. Reális számítások szerint huszonnégy érmet nyerhetünk!” A volt NDK dopping-múltja mindössze egyetlen számban kísért még: Kristin Otto 59 másodperces német csúcsa a 100 méteres női pillangóuszásban múzeumi darabnak számít.
Az antik rekord megdöntése az Eb első számú hazai sztárjának, Franziska van Almsicknak az egyik célja. „Franzi” a német bajnokságon Warendorfban eredményével jelezte, hogy sikerekben és kudarcokban egyaránt gazdag pályafutása újabb biztató szakaszához érkezett, a 200 méteres gyorsúszásban elért 1:57,74 perces ideje mindössze kilencvenhat század másodperccel maradt el a táv világcsúcsától, amelyet nyolc esztendővel ezelőtt a római világbajnokságon állított fel (1:56,78). A reklámbevételekből milliomossá lett van Almsick „feltámadását” sokan új barátjának pozitív befolyásával magyarázzák. A válogatott kézilabdázó Stefan Kretzschmar mellett a világbajnoknő egész családja, szülei és testvére is ott lesz a lelátón.
„Furcsa érzés olyan csarnokban versenyezni, amelynek minden alkalmazottját ismerem. Az elvárások és remények ennek megfelelően nagyok. A felkészülésem jól sikerült, zavaró körülmények nem akadályoztak” – hangoztatta Franziska azon a sajtókonferencián, amely az utolsó az Eb végéig, mert a koncentrációját semmivel sem akarja megzavarni.
A német együttes másik meghatározó személyisége, a huszonnyolc éves Sandra Völker elégedetten vélekedett a csapaton belüli jó hangulatról, ugyanakkor panaszkodott a sűrű program buktatóira. Emiatt kénytelen lemondani az 50 m-es gyorsúszásról, mert azt egy napon rendezik az 50 méteres hátúszással, amely kedvenc száma, hiszen ő tartja a világrekordot. „Fukuokában mindkét távon indultam és e megterhelésnek a hátuszásban láttam a kárát. A tapasztalatokból tanultam és most az eredményesség elve érvényesül” – hangoztatta Völker. Rajta kívül a német csapatvezetés is panaszkodik a túlzsúfolt műsorra, Völker mellett például Nicole Hetzer (400 méter vegyes) és Thomas Rupprath (200 méter pillangó) sem tudja kihasználni maximálisan a lehetőségeit. „Az átfedések miatt több éremről kénytelenek vagyunk lemondani” – magyarázta a sportigazgató Ralf Beckmann.

A legfrissebbek a műúszók lesznek. Soha nem látott népes magyar delegáció próbál sikerrel helyt állni a nyitónapon 9.30, 15 és 19.30 órai kezdettel sorra kerülő selejtezőkben. A magyar indulók, egyéniben: Marschalkó Petra. Páros: Ökrös Anna, Almási Eszter. Csapat: Marschalkó Petra, Ökrös Anna, Almási Eszter, Kárpáti Bernadett, Aranyossy Zsófia, Szedlák Krisztina, Simon Bernadett, Grósz Sylvia, Harsányi Dóra, Szabó Alexandra. A szakemberek és Szále Katalin szövetségi kapitány szerint egy döntőbe jutás már siker lenne. Három magyar szerepel az Eb műugróversenyein. Lengyel Imre 1 és 3 m-en, valamint toronyugrásban, illetve Hajnal Andrással szinkron-toronyugrásban áll rajthoz. A nőknél egyetlen sportoló képviseli a magyar színeket: Barta Nóra 1 és 3 m-en indul. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.