-ÚSZÁS-
Úgy érzi az ember, szinte minden erőfeszítés, gyötrelem és szenvedés sokkal könnyebb, elviselhetőbb, ha olyan csodálatos a környezet, mint a Margitszigeten, a Hajós Alfréd uszodában. Az úszóválogatott nagy része – elsősorban a tíz Eb-résztvevő Spartacus-versenyző – az országos bajnokság óta, azaz egy hónapja az úszó- és vízilabdaszentély ötvenméteres medencéjében rója a hosszakat, napi két alkalommal. Persze az oldott hangulat és a derű annak is köszönhető, hogy egy hét sincs hátra az Eb-ig s a hajrában a tréningek már sokkal lazábbak, frissítő jellegűek, nem kell senkinek sem szintet úsznia, nincs teljesítménykényszer.
Kiss László szövetségi kapitány is jókedvű, büszkén mutatja a lánya három héttel ezelőtti esküvőjén készült felvételeket. Szó se róla, a mennyasszony gyönyörű. A szakember hálás lehet a sorsnak, de hálás más okból is. Arról beszél, hogy a férfi vízilabda-válogatott, az öttusázók és a Szabó–Darnyi-féle úszóiskola mennyit segített nekik abban, hogy a felkészülésük nyugodt és zavartalan maradjon akkor is, amikor az előző héten minden második nap nemzetközi vízilabda-mérkőzést rendeztek a Hajós Alfréd uszodában.
„Mindenki átalakította miattunk a programját, az öttusázók például átadták a pihenőszobát, az úszóiskolások a Komjádi uszodába tették át az edzésüket, ezért mindenkinek köszönettel tartozunk.”
Güttler Károly Európa-bajnok és olimpiai ezüstérmes mellúszó most is korábban végez délelőtti adagjával a társaknál. Ez nem lazsálás, hiszen Güttler már a 35. évében jár (Berlinben a mezőny második legidősebb versenyzője lesz), ennek folytán egészen más módszerekkel készül, mint a fiatalabbak.
„Kevesebbet, de intenzívebben!” – szól a jelmondat. Persze, a 100 méteres mellúszás egykori világcsúcstartója a kempingszékben sütkérezve sem veszi le a szemét az ifjabb társakról, hamarosan feláll, a rajtkőhöz sétál, és a női vegyesváltó tagjainak tart előadást arról, hogyan lehet a leggyorsabban végrehajtani a váltást.
„A bajnokság óta nem változott más, csak a helyszín. A Kőér utcai uszoda sötét, a medence rövid, rendes fal nincs, a rajtokat nem lehet gyakorolni. Ez itt csodálatos” – mondja elégedetten.
Kovács Ágnes nemkülönben átszellemült, miközben a váltást gyakorolja társaival. Furcsának tűnő, új, nekifutásos rajtja után Turi György, a Bp. Spartacus edzője elrikkantja magát: „Odasüss! American style!” A szakember elégedettnek tűnik: „Ez jó volt”; „Jól van”; „Teljesen rendben” – mondja Kovács Áginak.
Ági tudja, hogy 200 mellen aranyérmet várnak tőle Berlinben s erről nem is nagyon beszél. A 100 métertől azonban tart egy kicsit, hiszen július elején a svéd Emma Igelström Európa-csúcsot úszott ezen a távon, amely köztudottan nem Kovács Ági fő száma (mégis ő tartotta a kontinensrekordot Sydney óta). A 21 éves olimpiai bajnok egyébként elégedett a formájával s a 200 métertől kevésbé tart. Igaz, egy olimpiai, kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnoknak nem is lehet félnivalója.
„Nagy szükségem volt arra, hogy a tengerentúli huszonöt yardos hosszak és a Kőér utcai harminchármas után visszaszokjak a normál medencéhez. Úgy érzem, most már minden rendben, jól megy az úszás. Igaz, hogy a székesfehérvári országos bajnokság után volt egy kis torokfájásom, ezért három napig nem edzettem, de azóta nincs semmi gond” – mondta az Egyesült Államokban tanuló versenyzőnő, aki hangot adott abbéli örömének is, hogy szombaton, amikor a 200 méter fináléját rendezik, nem negyed ötkor, hanem a hét első öt napjához képest egy órával később kezdődnek majd a döntők. Ez neki kedvezhet.
Egy hónapja Risztov Éva országos csúcsairól és bajnoki aranyérmeiről szóltak az újságok sportoldalai, így nem vitás, hogy a 17. évében járó versenyzőtől titkon akár még érmet is remélhetünk.
„Persze, gondolkodtam azon, hogy mit szeretnék elérni Berlinben, de ezt egyelőre titokban szeretném tartani. Az a fontos, hogy jobb időket ússzak, mint eddig, és akkor az a helyezésen is meglátszik majd” – mondta a hódmezővásárhelyi születésű, sokszoros ifjúsági Európa-bajnok úszónő.
Risztovval Eb-programjával kapcsolatban egy kérdőjel még áll, nevezetesen, hogy jövő vasárnap, a zárónapon elindul-e 400 gyorson a délelőtti előfutamban vagy fő száma, a 200 pillangó délutáni döntője után kihagyja ezt a lehetőséget.
„Meglátjuk, milyenek lesznek az erőviszonyok, mennyire kell kizárólag a pillangóra összpontosítani, de én azt hiszem, hogy mégiscsak az a fő számom, ezért a legfontosabb” – tette hozzá az ezen a távon világbajnoki 6. helyezett Risztov Éva.
Az úszó, szinkronúszó, hoszszútávúszó és műugró Európa-bajnokságon a hivatalos adatok szerint 38 nemzet 785 versenyzője vesz részt.
***
A berlini Eb-re utazó magyar úszóválogatott
Nők: Kovács Ágnes (50, 100 és 200 m mell), Risztov Éva (200 m pillangó, 400 m vegyes, 800 m gyors, 400 m gyors), Reményi Diána (200, 400 m vegyes, 200 m mell), Taray Katalin (100 m pillangó), Szepesi Nikolett (50, 100 m hát), Nagy Réka (800 m gyors), Papp Renáta (100 m pillangó), a 4´100-as vegyesváltó.
Férfiak: Güttler Károly (50, 100 m mell), Batházi István (200, 400 m vegyes), Zubor Attila (100, 200 m gyors), Kiss Boldizsár (200 m pillangó, 400 m gyors), Kolozár Dávid (100, 200 m pillangó), Bodrogi Viktor (100, 200 m hát), Gáspár Zsolt (50 m pillangó, 50, 100 m gyors, 100 m pillangó), Cseh László (200, 400 m gyors, 400 m vegyes), Horváth Péter (50, 100 m hát), Kerékjártó Tamás (200 m vegyes), Bodor Richárd (200 m mell), Flaskay Mihály (50, 100 m mell), Rudolf Roland (50, 200 m hát), a 4´100-as vegyesváltó.
Versenyt úsztak az elszabadult kukák a pécsi villámárvízben + videó
