Tízmilliót érhet egy bajnoki cím

Ötszáz nap múlva, 2004. augusztus 13-án, pénteken este megnyitják a XXVIII. nyári olimpiát Athénban. Jelenleg az olimpiai lángot ugyan délről a háború szele fenyegeti, de a világ sportolói bíznak abban, hogy jövőre békés körülmények között s békés eszközökkel versenyezhetnek az olimpia szülőhazájában.

Salánki Miklós
2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-OLIMPIA-
Félezer nappal az athéni olimpia kezdete előtt a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tegnapi tájékoztatóján Vajda László, a görög szervezőbizottság munkatársa a helyszínről számolt be telefonon az előkészületekről. Vajda nem szépítette a helyzetet: az athéniak már nagyon unják az évek óta tartó építkezéseket, viszont büszkék arra, hogy az olimpia visszatér hazájukba. Hatalmas az érdeklődés a májusban kezdődő tesztversenyek iránt, amelyeken a görög rendezők cáfolni akarják az eddig megfogalmazott kritikákat.
Schmitt Pál, a MOB elnöke elmondta, hogy a múlt héten a parlament ifjúsági és sportbizottsága előtt értékelték az olimpiai bizottság szerepét. Az elnök szerint érthetetlen, hogy az eltelt időszakban a legnagyobb állami vállalatok – a Mol, az OTP és a Matáv – kihátráltak a MOB támogatói közül. A parlamenti bizottság ígéretet tett: megpróbál segíteni azon az áldatlan helyzeten, hogy a legsikeresebb olimpiai sportágak versenyei kiszorultak a közszolgálati televízióból.
Aján Tamás, a MOB főtitkára elmondta: várhatóan kétszáz ország sportolója indul majd az athéni olimpián, amelyen a magyar küldöttség célja, hogy a nemzetek rangsorában az első tizenöt közé kerüljön. Elkészítették a jutalmazási tervet, amely szerint az egyéni versenyeknél az első nyolc kapna elismerést, míg a csapatoknál marad az 1–6. helyezett jutalmazása. A sydneyi olimpián győztesek hazai elismerése hatmillió forint volt, az összeget kilenc-tíz millióra akarják növelni, ami nemzetközi viszonylatban közepes jutalomnak számít. Az elképzelés szerint egy olimpiai pont 1,3 millió forintot érne, azaz jó szereplés esetén az államnak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
A tegnapi tájékoztatón az is kiderült, hogy csak jómódú honfitársaink szurkolhatnak a helyszínen sportolóinknak. A MOB által igényelt belépőket csak a Pegazus Tourson keresztül lehet megvásárolni. Maus Gothárd igazgató elmondta: huszonkétezer belépőt igényeltek, a szervezőktől viszont csak tizenháromezret kaptak, így valószínűleg csak 2200 honfitársunk láthatja élőben az olimpiát. Persze nagy tülekedés nem várható, mert a legolcsóbb utak (kilenc nap, szállás kempingben) 250 ezer forintnál kezdődnek, hatnapos út szállodai szobával nyolcszázezerbe kerülhet, a pireuszi kikötőben álló hajón a belső kabinban való elszállásolásért másfél, a balkonos kabinban 2,3 millió forintot kell fizetni.
Kérdésünkre az igazgató elmondta, hogy a jelenleginek azért lesz többszöröse jövőre az utazás ára, mert például egy 70 eurós szállodai szobáért az olimpia ideje alatt 450 eurót kell fizetni. Az olimpiai belépők ára 15–800 euró, a megnyitóünnepségre jegy 950 euróért vásárolható, ebből a magyaroknak viszont csak tizenhat darab jutott.
Az athéni olimpiára Magyarországon jelenleg csak szállással együtt vásárolható belépő, ami még a piacgazdaságban is sportszerűtlen árukapcsolás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.