Szent akarat

Malonyai Péter
2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem érheti szó a ház elejét, a magyar futballisták szerdán mindent megtettek azért, hogy sikerrel járjanak a svédek ellen. Erejüket megfeszítve küzdöttek, ahogy az elvárható a címeres mezben. Viszont kikaptak. A terv ugyebár négy pontról szólt a két meccsen (Chorzów, Budapest), s egy lett belőle. Úgy – ismétlem –, hogy mindent kiadtak magukból a játékosok.
Ebből kell kiindulni. Ott tartunk, hogy a hatalmas erőfeszítés okán szemrehányás nem érheti a kiválasztottakat, ám így is szembesülnünk kell azzal, hogy sokan tudnak többet nálunk.
A mérkőzés előtti napok nyilatkozataiból kiderült, hogy a magyar futballisták leginkább a közvéleménytől tartanak. A csapat legjobbja, a méltán kapitány Király Gábor, miközben a két meccs esélyeiről beszélt, fontosnak érezte kiemelni, hogy sajnos sokan egyenesen örvendeznek, ha a válogatott kudarccal jár, ezért kérte, hogy ezúttal bízzanak a csapatban.
A bizalommal nem is volt gond. Ezrek kísérték el a válogatottat egy hete Chorzów-ba, szerdán pedig még jegyűzérek is föltűntek a Puskás-stadion környékén; ilyesmire igazán régen volt példa. Mi ez, ha nem a bizalom jele? Ráadásul a feltétel nélküli reménykedésé, elvégre a közelmúlt eredményei nem sugallták, hogy itt hinni kell, hinni érdemes.
Mert egyébként a bizalomnak éppen úgy léteznek feltételei, mint mondjuk a futballisták esetében annak, hogy leszerződnek-e egy-egy klubhoz vagy sem. A témában említett Király Gábor (világ)klaszszisként aligha ölti magára olyan csapat mezét, amelyiknél hozomra kell játszania, esztendőkön át. Nos, esetünkben a mindent elsöprő akarásukkal rászolgáltak a figyelemre a játékosok, ám az elszántság csak kiindulópont lehet, önmagában a győzelemhez kevés.
Viszont lehet(ne) rá építkezni. Az első téglákat az jelenthetné, ha nem csupán az akaratot hívnák elő magukban a játékosok, hanem az összpontosítás képességét is; ha megtanulnának az egyik pillanatról a másikra jól dönteni egy-egy szituációban. Mert a lengyelek és a svédek ellen egyaránt azért nem kerekedhetett fölül a magyar nemzeti tizenegy, mert a pályán lévők nem használták ki a pillanat nyújtotta előnyöket. Mint például Tököli a kimaradt helyzeteinél, de akad a tételre példa a védekezésben is.
Akárhányszor helyzetbe került az ellenfél a két meccsen, egyszer sem azért jutott lehetőséghez, mert ügyesebb volt, a lengyel vagy a svéd támadó egyszer sem cselezte ki a bekket, elég volt neki az üdvösséghez az, hogy jobban figyelt. Kihasználta, hogy a magyar védő elbambult – nem ugrott föl vele fejelni, tanácstalanul toporgott, riadtan nézelődött. Jellemző egyébként, hogy a lemaradó utolsó ember minden esetben abban a pillanatban fölemelte a kezét lest jelezve, amikor lépéselőnybe került ellenlábasa. Lesről persze egyik esetben sem lehetett szó, a tétova kísérlet a felelősség azonnali elhárítását példázza.
Az akarat szent dolog, ám csak ahhoz elegendő, hogy kitartásra kényszerítse szervezetét a játékos.
Ami nincs benne, azt nem hozhatja ki belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.