Támogatók jönnek-mennek

A tizenkét éve önálló Magyar Olimpiai Bizottság nem csak a kincstártól várja a pénzt. Az állami támogatás mellett 1991-től jelentős, ötmilliárd forintos szponzori bevétele volt. Ugyanakkor az elmúlt években néhány jelentős magyar vállalat hátat fordított a nemzeti olimpiai bizottságnak.

Salánki Miklós
2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-SPORTPOLITIKA-
Az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságának múlt heti ülésén a Magyar Olimpiai Bizottság működése volt napirenden, ahol Schmitt Pál elnök a képviselők segítségét kérte egy negatív folyamat megállításához. Mint az elnök később elmondta: az OTP után a Matáv és a Mol is kihátrált a MOB támogatói közül, s kétségessé vált a Malévval való együttműködés is.
Babati Lajos, a MOB marketingigazgatója a témával kapcsolatban úgy tájékoztatott, tavaly, a gondok ellenére, eredményes évet zártak, mert a körülbelül egymilliárd forintos állami támogatás mellett a saját bevételük félmilliárd lett. Ebből háromszázmillió volt pénzbeli dotáció, kétszázmillió forint pedig szolgáltatás.
– A régi szponzoraink közül a legváratlanabb a Mol szakítása volt – magyarázta Babati Lajos. – Az olajipari cég vezetői a sydneyi olimpia után jelezték, hogy új feltételekkel akarnak szerződést hosszabbítani. Mi ezt elfogadtuk, de több egyeztetés és kétévi hitegetés után az év elején közölték, hogy mégsem szerződnek. Ez azért kellemetlen meglepetés, mert az elmúlt évtizedben kialakult kitűnő kapcsolatunkra alapozva mi továbbra is reklámoztuk kiadványainkban a Molt. Ráadásul az olimpia után egy másik olajipari cég is jelentkezett nálunk szponzornak, ám mi, bízva a Molban, elutasítottuk. Remélem, a szakítás nem végleges.
A szerződés elmaradásának okáról Felkai György, a Mol kommunikációs igazgatója azt mondta:
– Részvénytársaságunk a magyar sport egyik legjelentősebb támogatója, évente több száz millió forint támogatást nyújtunk. A Mol szponzorálja a Magyar Kajak-kenu Szövetséget, a sikersportág legjobbjait, a szolnoki kosárlabdacsapatot és több technikai sportágat. Az olimpiai bizottsággal lejárt a szerződésünk, és úgy ítéltük meg, hogy a Mol számára kedvezőbb, ha eredményes sportágakat, csapatokat és versenyzőket támogat, nem egy bizottságot.
A sikeres magyar sportot az egyik legsikeresebb hazai pénzintézet, az OTP 1996-ig szponzorálta. Az OTP illetékesei azonban több nap elteltével sem nyilatkoztak arról, hogy azóta miért nem támogatják a MOB-ot.
– Korábban a Matáv és a Westel egyaránt szponzorálta az olimpiai mozgalmat, de miután a Matáv a Westel tulajdonosa is, ezért úgy határoztak, hogy a mobilcég marad a gyémánt fokozatú támogatónk. Legrégebbi szponzorunk a Malév, 2004-ig szól az együttműködési szerződésünk. A légitársaság anyagi gondjai miatt felmerült, hogy a szerződést felbontják, ám az elmúlt napokban pozitív fordulat történt az ügyben, így a Malév marad – tette hozzá Babati Lajos.
Schmitt Pál a parlamenti bizottság ülésén is hangsúlyozta, hogy a MOB politikailag semleges, a testület a mindenkori kormánynyal és állami sportvezetéssel együttműködve dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.