A Devils otthon végig ördögi volt

-JÉGKORONG- Az észak-amerikai jégkorongbajnokság döntőjének hetedik mérkőzésén 3-0-ra nyert hazai pályán a New Jersey Devils az Anaheim Mighty Ducks ellen, s ezzel 4:3-as összesítéssel megnyerte a Stanley-kupát.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két esztendeje ugyancsak hétmeccses csatát vívott a New Jersey a fináléban, ám akkor a kedvezményezett a Colorado Avalanche volt, amely élt is a hazai pálya nyújtotta előnnyel, s 2001-ben a Devils maradt alul. Ezúttal a Keleti-parton játszották a mindent eldöntő összecsapást, s a New Jersey nem adott esélyt ellenfelének.
A legutóbbi két gólgazdag mérkőzést követően – 6-3-ra nyert a New Jersey az ötödik, 5-2-re az Anaheim a hatodik találkozón – ezúttal senki nem akart túlzott kockázatot vállalni, s az első harmadban nem is esett gól. A folytatásban aztán Scott Niedermayer lövése hozta meg a változást, miután a távoli kísérletbe az újonc Michael Rupp beletette az ütőjét, a korong védhetetlenül vágódott Giguere hálójába. Az Anaheimnek Friesen adta meg a kegyelemdöfést, mert a 33. és az 57. percben is betalált a rájátszás legértékesebb játékosának választott Giguere kapujába. Ritkaság – utoljára 1987-ben fordult elő –, de idén a vesztes csapat kapusát találták a legjobbnak, igaz, Giguere-nek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a klub története során először finálét játszhatott az Anaheim.
A sors fintora, hogy a hetedik találkozó hőse éppen az a Friesen lett, aki a döntőbe is bejuttatta a New Jerseyt. Az Ördögök hátvédje ugyanis a Keleti főcsoportdöntőjében, ahol Ottawában vívták a hetedik mérkőzést, az utolsó harmadban, két perccel a lefújás előtt lőtt gólt, s csapata ezzel a találattal nyert 3-2-re a kanadai városban.
Az idegenben korántsem veszedelmes New Jersey az idei rájátszásban a Continental Airlines Arénában 12 mérkőzésből 11-et nyert meg, csupán az Ottawa tudott ott diadalmaskodni, s ez a parádés eredménysor alapvetően hozzájárult a sikerhez. A Stanley-kupa-döntők történetében utoljára 1965-ben fordult elő, hogy a párharc valamennyi összecsapását a hazai pályán játszó csapat nyerte, s mivel a pályaelőny a New Jerseyé volt, így el is hódította a trófeát.
A Devils 1995 és 2000 után harmadszor kaparintotta meg a kupát, s a mostani siker különösen értékes, hiszen a 2001-es finálét követően tavaly hatalmas meglepetésre még a rájátszásba sem tudott bekerülni. Sokan már a csapat válságáról beszéltek, hiszen néhányan távoztak az East Rutherfordról – többek között a már anaheimi Sykora is –, ám az együttes kikecmergett a hullámvölgyből, s ha nem is színes játékkal, sokkal inkább masszív védekezésének köszönhetően, de diadalmaskodott.
Az Anaheim pedig azzal vigasztalódhat, hogy a rájátszás meglepetéscsapataként – korábban a címvédő Detroitot és az ugyancsak esélyesebb Dallast búcsúztatta többek között – így is felülmúlta a kaliforniai szurkolók legmerészebb álmát is. Az már más kérdés, hogy a New Jersey nagyon felkészült ellenfeléből, tökéletesen semlegesítette a Mighty Ducks legjobbját, a csapatkapitányt, Paul Kariyát, aki mindössze egy gólt tudott szerezni a hét mérkőzés alatt.
Ha már kiemeltük az Anaheim kapusát, Giguere-t, ne legyünk igazságtalanok riválisával, Martin Brodeurrel sem. A New Jersey kapusa az egész rájátszás során ugyancsak pazarul védett, és az idei playoffban hétszer nem kapott gólt, ez pedig korábban mindössze két kapusnak sikerült. Ilyen bravúrra 1964-ben a torontói Johnny Bower, 1965-ben pedig a montreali Gump Worsley volt képes. Ha pedig figyelembe veszszük, hogy a finálé hét találkozójából háromszor is megőrizte hálóját a góltól, akkor vitathatatlanul döntő érdemeket szerzett az újabb Stanley-kupa-győzelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.