A továbbjutás már megvan

Hozták a kötelezőt a pünkösdi ünnepek alatt a magyar csapatok: a férfiak és a nők is továbbjutottak csoportjukból a vízilabda Európa-bajnokságon. Már csak a részletek voltak hátra, hogy hányadik helyen kerülnek tovább. Tegnap a férfiak Romániával, a nők Spanyolországgal mérkőztek, s magabiztosan győztek.

Malonyai Péter
2003. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem óvatosságból mondta a nyolcnapos közös felkészülés után Kemény Dénes, hogy a csoport öt meccse az összeszoktatást célozza majd. Az első három mérkőzésen úgyszólván minden hangszeren játszott a magyar férfi vízilabda-válogatott, látványos gólok éppen úgy jellemezték a produkcióját, mint a feltűnő hibák, a könnyedség és az erőlködés egyszerre volt ott náluk a kranji medencében.
Az oroszok elleni rajt (13-6) második negyede például a sydneyi döntőt idézte, akkor is a második felvonásban kerekedett felül a magyar csapat ellenfelén. Most 5-0 volt ez a játékrész, s az öt gólból négyet akcióból ért el a csapat. Mondta is a lefújás után azonnal Kiss Gergely, hogy jó lenne ugyanez a teljesítmény egy év múlva, az athéni olimpiai döntőben… A kapitány persze mást is látott. Kemény Dénes igyekezett visszafogni játékosait, azt mondta, hogy a siker jó dolog, de semmi nem történt, hiszen ha kikap a csapat, akkor is szinte biztos a továbbjutása. Ezzel együtt persze – tette hozzá – jobb nyerni, mint veszíteni, és ezért nehéz dolga volt a játékosok önmérsékletre intésében, elvégre az oroszokat legyőzni mindig dicső tett.
A második játéknapon a hollandok következtek (9-7), az ellenfél könnyű, ám a könnyedség mégis hiányzott a magyarok játékából. Más kérdés, hogy hiába vezettek 5-2-re is a hollandok, valahogy nem volt benne a levegőben a meglepetés. El is maradt, de senki sem volt boldog, elégedett. A lényeget Kásás Tamás fogalmazta meg, mondván, hogy „ilyen meccsek is vannak”. A részletekkel, mint rendesen, Kemény Dénes foglalkozott: „Rengeteget lőttünk kapura, de milyeneket… Nincs rá jobb szó, nyálas lövések voltak…”
Pünkösd vasárnapján igazi presztízsmeccs következett, Szerbia és Montenegró volt az ellenfél. A versenykiírás megalkotói igazán örvendhettek, hiszen minden volt, amiért kitalálták, hogy ne legyen döntetlen a csoportmeccseken sem. A kétszer háromperces hoszszabbítás nem hozott döntést, aranygóllal nyert végül Szerbia és Montenegró. Megjegyzendő, hogy ez a találat emberelőnyből született, márpedig a ráadás ráadásában nem szokás kiállítást ítélni, ilyenkor a jobb bírók hagyják, hadd gyűrjék egymást az ellenfelek, aztán majd csak lesz valami… Ezzel együtt nem a játékvezetőn múltak a dolgok, hiszen 4-1-re, majd 5-2-re is vezettünk, utána azonban nem tudni, mi történt. Fogalmazhatunk úgy is, hogy vannak olyan dolgok, amelyeket talán nem is kell érteni. Idézzük Kemény Dénest: „Olyan megoldásokat mutattak be a játékosok, amelyeket még hibaként sem lehet értékelni, mert egyszerűen nem derült ki, hogy mit akarnak.” A lényeg, hogy volt esélyünk a győzelemre éppen elegendő, 5-4-nél például Kásás kihagyott egy négyméterest, a hosszabbítás első három percében pedig két emberelőny maradt ki. Általános volt a vélemény, hogy kaptunk volna ki inkább simán a rendes játékidőben, gyötrődés nélkül, akkor lélektanilag minden a helyén lenne.
A lányok a hollandok ellen kezdtek, és úgy nyertek 10-9-re, hogy Hollandia már 9-4-re vezetett, az utolsó negyed 7-1 volt – ide. Faragó Tamás szerint: „A lányokban benne van a lelki hullámzás.” Ami a történtek szakmai oldalát illeti, ha egy csapat nem összeesik, hanem föláll vészhelyzetben, az mindenképpen jelent valamit. Faragó segítője, Györe Lajos szerint a különféle lelki tulajdonságok mellett az is kellett a fordításhoz, hogy a második negyed után állt össze az a szerkezet a csapatban, amelyik eredményre vezethetett. A folytatáshoz nem kommentár kell, hiszen Szlovénia ellen úgy nyert a csapat 27-1-re, hogy az ellenfél 17-0 után a harmadik negyedben lőtte az egyetlen gólját.
Hétfőn Spanyolország ellen is magabiztosan vízilabdáztak a hölgyek. Nyertek 8-4-re, nem volt kétséges a győzelmük. Faragó Tamás a lefújás után már a döntővel foglalkozott, arra számítva, hogy magyar–olasz finálé lesz, azt mondta: egy meccsen minden megtörténhet… Ám mi maradjunk a tényeknél, hiszen csütörtökön még egy elődöntő következik Faragó tanítványainak, az orosz–spanyol csatából minden bizonnyal az oroszok kerülnek ki győztesen.
A férfiak Románia ellen mérkőztek. Az első két negyed edzőmeccsre emlékeztetett – a mieink szemszögéből. Szebbnél szebb gólokat lőtt a csapat, s az első hét perc után 4-0-ra vezetett, hogy aztán a másodikban se adja alább. A harmadik döntetlent hozott, a negyedik ismét magyar hengert, s máris „kész volt” a 14-5-ös győzelem.
Nők. Magyarország–Spanyolország 8-4. Férfiak. Magyarország–Románia 14-5.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.