Az arany csak álom maradt

VÍZILABDA

Malonyai Péter
2003. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megismétlődött a két évvel ezelőtti budapesti Európa-bajnokság eredménye, legalábbis a magyar férfiaknál. A csapat Kranjban is bronzérmes lett, hogy a harmadik hely menynyit ér, azt döntsék el a szakemberek, és eldönti majd a jövő is: néhány hét múlva Barcelonában világbajnokság kezdődik. A magyar nők ezúttal is az olaszok ellen játszottak finálét, ám most csak ezüstérem jutott nekik.

Nem voltak feldobva a magyar férfi pólósok a péntek esti elődöntő után, a horvátoktól elszenvedett vereséget (9-10) követően, azonban csak magukban kereshették és keresték is a hibát. Kemény Dénes szövetségi kapitány foglalta össze a lényeget, elmondva, hogy ha egy csapat kilenc gólt lő, és mégis veszít, akkor nem keresheti külső körülményekben az okokat. A kapitány különösen azt fájlalta, hogy nem éltünk az emberelőnyök adta lehetőségekkel, és persze azt is, hogy hiába tudta mindenki, hogy rengeteg függ a védekezéstől, ezúttal ebben is kevesebbet nyújtottak a játékosok, mint máskor, enélkül pedig szinte képtelenség a diadal. Kásás Tamás általánosabban fogalmazott, azt mondta, gyakori, hogy a csapat egy vagy két góllal vezet, aztán meglepően gyorsan eladja előnyét. Azt ő is kiemelte, hogy magabiztos védekezés nélkül képtelenség egyről a kettőre jutni ebben a sportágban.

Ez volt pénteken, vasárnap aztán megint az oroszokkal játszott a gárda, s megint biztosan győzött (12-6), keretbe foglalva ezzel kranji szereplését. Akárcsak a csoportmeccsek kezdetén, most sem volt vitás, hogy melyik csapat a jobb, ráadásul ezúttal a megtorpanás is csak rövid ideig tartott. A második negyedben két gólt lőttek egymás után az oroszok, ilyesmi sem előtte, sem utána nem fordult elő. A győzelemmel a magyar válogatott bronzérmes lett, ugyanúgy, mint két esztendővel ezelőtt Budapesten. A különbség talán csak annyi, hogy 2001-ben kifejezetten görcsösen játszott a csapat, most viszont már vízilabdázott a szó klasszikus értelmében, és csak egyéni hibákon múlott, hogy a bronzéremig vitte, s nem játszhatott a fináléban. Kemény Dénes arra a kérdésre, hogy elégedett-e vagy csalódott, úgy válaszolt, hogy az igazság valahol középen van. Elégedett nem lehet, mert a magyar pólóban mindig és mindenhol az aranyérem a mérce, ugyanakkor csalódott sem, mert tíz nap alatt rengeteget fejlődött a csapat játéka, ami jó jel a közelgő világbajnokság előtt. Annak külön örült Kemény, hogy ezúttal az emberelőnyök kihasználása is több mint elfogadhatóan ment, a védekezés pedig egyszerűen pazar volt, emberhátrányban kis túlzással nagyon élt a csapat, jól akadályozta meg, hogy az olaszok gólt lőjenek.

Szóval a jövő dönti el, mennyit ér a kranji eredmény, azt azonban már korábban is megfogalmazta a kapitány, hogy azért lett volna jó az aranyérem, mert a bírók lassan megszokják, hogy nem mi végzünk az élen, ez pedig hagyományosan befolyással van rájuk. Csak emlékeztetőül: az olimpiai bajnoki cím megszerzése, 2000 óta nem nyertünk világversenyt, a célunk viszont magától értetődően az, hogy Athénban jövőre megvédjük a címünket.

A bronzmeccs után Szerbia-Montenegró Horvátországgal játszotta a döntőt, az előzmények már utaltak arra, hogy nem csupán csatáról, hanem háborúról is szó lehet. A magyar és az orosz együttes még javában pólózott a bronzmeccsen, amikor a kerítésen túl a rendőrök összecsaptak a horvát drukkerekkel, ahogy az ilyenkor lenni szokott, az indítóok kideríthetetlen. Mindenesetre megjelentek a lovas rendőrök, szirénáztak a mentőautók, olyan jelenetekkel zárult tehát az Eb, amelyre korábban esély sem volt, hiszen a döntő napjáig mindenütt a mosoly és a kedélyesség volt az úr. Persze ismerve valamennyire a szerb–horvát viszonyt, sejteni lehetett, mi történik majd, bizonyítékul legyen elég annyi, hogy amikor Simencet, a horvátok klasszisát megkérdezték, mi várható a fináléban, határozottan felelte: „Háború!” Az is jellemző, hogy Szakadáti László, az Európai Liga igazgatóhelyettese a történteket kezét széttárva így jellemezte: „Ez már nem vízilabda, ez futball…” Ha a közelmúlt Üllői úti eseményeire gondolunk, akkor ehhez a mondhathoz nem kell kommentár.

De vissza a pólóhoz, s azon belül is a lányokhoz. Akárcsak 2001-ben Budapesten, ezúttal is magyar–olasz döntőt hozott az Európa-bajnokság. A mérkőzés jellemzésére nagyon nehéz szavakat, jelzőket találni. Talán az a legtalálóbb megfogalmazás, hogy a vízilabda közismerten nem tartozik a leglátványosabb, közönségszórakoztató sportágak közé, nos, az olasz és a magyar lányok ezúttal még e követelmény minimumát sem teljesítették. Egyik csapat sem lehet büszke a produkciójára, pontosabban az olaszok azért inkább, hiszen ők legalább megnyerték az Európa-bajnokságot. A hozzáértők a lefújás után hosszasan mondogatták, hogy a magyar csapat játékosai ennél sokkal többet tudnak, csak hát, kérdezem én, hol kellene, hol illene elővezetnünk azt a bizonyos többletet, ha nem címeres köpenyben, magyar drukkerek előtt egy Európa-bajnokság döntőjében. Arról is beszéltek a hozzáértők, hogy a bírók nem a magyar lányokat támogatták. Készséggel elhiszem, de aligha valószínű, hogy az ügyetlenség, a félelem, a tanácstalanság, az ötletszegénység azon múlna, hogy ki, mikor fúj bele a sípba. Faragó Tamás szövetségi kapitány „ez van!” felkiáltással zárta le az Európa-bajnokságot, hozzátéve, hogy a meccsen az döntött, pillanatnyilag ki tud élni azzal, hogy jól ismeri a másikat.

Végül tehát egy ezüst- és egy bronzéremmel zárt Magyarország a Kranjban, illetve Ljubljanában rendezett Európa-bajnokságon. Az évkönyvek ezt rögzítik majd. Hogy kinek mit jelent, mennyit ér ez az érem, azt mindenki döntse el saját maga.

Eredmények. Férfiak. Döntő: Szerbia-Montenegro–Horvátország 9-8. A 3. helyért: Magyarország– Oroszország 12-6 (2-1, 4-3, 3-2,
3-0), góldobók: Biros 3, Kiss G., Kásás 2-2, Vári, Varga, Madaras, Benedek, Katonás 1-1, illetve Jerisov 2, Sztratan, Jacev, Csomakidze, Zakirov 1-1. Az 5. helyért: Spanyolország– Németország 5-4. A 7. helyért: Szlovákia–Görögország 7-6.
Nők, döntő: Olaszország–Magyarország 6-5 (1-2, 0-0, 1-0, 4-3), góldobók: Grego 2, Miceli, Musumeci, Di Mario, Zanchi 1-1, illetve Valkay Á. 2, Pelle, Szremkó, Primász 1-1. A 3. helyért: Oroszország–Hollandia 7-6.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.