Furcsa Európa-bajnokság rajtol ma Szlovéniában, a férfiaknál mindenképpen. Kranjban ugyanis sokkalta erősebb lesz a mezőny, mint júliusban Barcelonában a világbajnokságon, ezzel együtt a vb kvalifikál az olimpiára, így nyilván nagyobb a jelentősége. A pólóvilág krémjét ugyanakkor hagyományosan Európa jelenti, meg aztán presztízs is van a világon…
Kemény Dénes szövetségi kapitány őszintén bevallja, hogy az Eb egy erős felkészülési torna a vb előtt, ám azonnal hozzáteszi, hogy a minősítés nem lebecsülés. A válogatottnál nincsenek bérelt helyek, aki most itt van Kranjban, korántsem biztos, hogy Barcelonába is elutazhat.
A kapitány hétfőn szűkített keretet az Eb előtt, ám ez nem volt több technikai megoldásnál. Bizonyság rá, hogy az otthon maradottak (a kapus Jászberényi, aztán Varga Dániel, Vindisch, Bárány és Székely) továbbra is edzésben maradnak, a Godova Gábor és Merész András irányította juniorválogatottal készülnek.
A csapat utolsó margitszigeti edzésén Gergely István is ott tempózott a vízben. A szlovákiai magyar kapus, aki egy esztendeje a Domino-BHSE pólósa, megér némi kitérőt, ugyanis neki is helye lenne Kemény Dénes csapatában, ha… Ha a hivatal malmai nem őrölnének olyan lassan. Gergely honosítása másfél esztendeje került szóba először, azóta igyekeznek elérni a sikersportág vezetői, hogy megkapja a magyar állampolgárságot. Állítólag már csak az utolsó pecséteket várja az aktája – még ki tudja, meddig.
Gergely esete arra is jó, hogy kiderüljön: Kemény Dénes a jövőt tartja fontosnak, pontosabban az athéni olimpiát. A játékok fényében minden tornának jelentősége van, a kapitány újabb és újabb tapasztalatokkal lesz gazdagabb.
Például arról, hogy mi van a fejekben?
Kemény ugyanis kiszolgáltatott helyzetben van. Csapatát és őt magát szakmailag igazolta a sydneyi olimpiai győzelem, a sztárok mindent tudnak, amit csak tudni kell a vízben, a kérdés rendre az, hogy a klasszisukból mennyit képesek éppen elővarázsolni a vízben. Ha hetvenöt százalék körül teljesítenek, akkor megy a szekér, ha gyengébb napjuk van, akkor bármi megtörténhet – bizonyság rá a Domino-BHSE produkciója a Bajnokok Ligája döntőjében.
„A fiúkat éppen úgy bántja a vereség, mint korábban, nincs bennük nemtörődömség, nincs mit számon kérnem rajtuk – mondja Kemény –, de azzal, hogy másnap reggel úgy kelhetnek fel, hogy azért én mégis olimpiai bajnok vagyok, edzőként nem tudok mit kezdeni. Mert ez tény, s mert a sydneyi siker tényleg nagy tett volt.”
Ami a kranji sorozatot illeti, a kapitány úgy véli, a csoportmérkőzéseken (Oroszország, Hollandia, Szerbia–Montenegró, Románia, Szlovákia) játékba kell lendülnie a társaságnak, hogy aztán a negyeddöntőktől teljes sebességgel robogjon. A mai első meccsen Oroszország ellen sok mindenre fény derülhet, hiszen a két csapat legutóbb tavaly, a Világkupa döntőjében találkozott, akkor az oroszok nyertek egy góllal.
Ami a lányokat illeti, Faragó Tamás szövetségi kapitány esélyesnek tartja Ljubljanában játszó csapatát a címvédésre. „Döntőt kell játszanunk. A finálé jövő szombaton lesz, addig ha minden jól megy, négy pihenőnapot kapunk. Lesz idő elemezni a történteket, lesz idő ráhangolódni a véghajrára. Számolgatni mindig veszélyes, de úgy látom, magyar–olasz döntő lehet a végén” – mondja Faragó.
A hét elején a kapitány sejtelmesen megemlítette, hogy fizikailag és lélekben némi diszharmóniát érez a lányoknál, ám hogy ez mit jelent pontosan, arról nem kívánt beszélni. „Más vonások kerültek elő a játékosoknál, mint amiket megszoktam, erről van csupán szó. Az edzőnek az a dolga, hogy minden bajra kitaláljon valami orvosságot, én is igyekeztem, igyekszem összeállítani azt a varázsszert, amitől visszaáll a harmónia. Azt hiszem, nyomon vagyunk, és nem lesz gond az Európa-bajnokságon” – zárta le a témát, hozzátéve, hogy a hollandok elleni mai nyitómeccs után ő is okosabb lesz.
***
Férfiak, csoportbeosztás: A csoport: Hollandia, MAGYARORSZÁG, Oroszország, Románia, Szerbia– Montenegró, Szlovákia. B csoport: Görögország, Horvátország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Szlovénia. A magyar csapat programja, június 6., péntek: –Oroszország 21.30. Június 7., szombat: –Hollandia 16.15. Június 8., vasárnap: –Szerbia–Montenegró 21.30.
Június 9., hétfő: –Románia 19. Június 10., kedd: –Szlovákia 15. Június 11., szerda: szünnap. Június 12., csütörtök: negyeddöntők. Június 13., péntek: helyosztók, elődöntők. Június 14., szombat: helyosztók az 5. és a 7. helyért. Június 15., vasárnap: a 3. helyért, 16, döntő, 18.
Nők, csoportbeosztás: A csoport: Görögország, Németország, Olaszország, Oroszország. B csoport:
Hollandia, MAGYARORSZÁG, Spanyolország, Szlovénia. A magyar csapat programja, június 7., szombat: –Hollandia 13.45. Június 8., vasárnap: –Szlovénia 15. Június 9., hétfő: –Spanyolország 16.15. Június 10., kedd: 1. középdöntő: A2–B3 16.15, 2. középdöntő: A3–B2 17.30. Június 11., szerda: szünnap. Június 12., csütörtök: az 5. helyért és elődöntők. Június 13., péntek: szünnap. Június 14., szombat: a 3. helyért, 16.15, döntő, 17.30.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
