Más a labda, más a szabály, de az esély a régi

A változások jegyében kezdődött meg tegnap Kranjban és rajtol ma Ljubljanában a férfiak, illetve a nők Európa-bajnoksága. A változások egyaránt érintik a formát és a tartalmat, hiszen megváltozott a labda színe (a fiúknál narancssárgába hajló rózsaszín, a nőknél pedig zöld lett), a csoportmeccseken pedig nincs döntetlen, a hosszabbítás és az aranygól az úr, a hivatalos vélemény szerint elkerülendő a bundákat. Ami viszont változatlan: Magyarország csapatai esélyesek az aranyéremre.

Malonyai Péter
2003. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze nyolc napot készült az Európa-bajnokságra a magyar férfi vízilabda-válogatott. Több ideje nem volt Kemény Dénesnek, hogy teljes létszámú keretnek vezényeljen edzést, a különféle kupakötelezettségek miatt. Más kérdés, hogy ezt az alig több mint egy hetet a kapitány eredményesnek ítéli: mint mondja, amit lehetett, megcsináltak, amennyi belefért, belefért, a többit pedig meglátjuk.
Ezzel együtt a péntek esti lapzártánk után véget ért Oroszország elleni nyitómeccs előtt mindenki optimista volt. Délelőtt egy időben és egy medencében edzett a két gárda, jellemző, hogy a majdani ellenfelek nem nagyon figyeltek egymásra, a saját dolgukkal voltak elfoglalva.
„Sok újat nem árulhattunk el egymásnak – mondta Kemény kapitány –, Európa pólóelitjében ismerik egymást a csapatok. Így aztán azt is tudomásul kell venni, hogy egy-egy mérkőzésen apróságok, nüánszok dönthetnek, amelyik együttes jobban tud élni a pillanat kínálta lehetőségekkel, az győz.”
Hogy ez mennyire így van, arra a magyar–orosz mérkőzések történetében is jócskán akad példa. Talán a legemlékezetesebb a nekünk oly kedves sydneyi olimpiai döntő, amikor Vári Attila az első negyed vége előtt két másodperccel egy szabaddobást követően svédcsavarral küldte az orosz kapuba a labdát. Villanás volt csupán, de arra elegendő, hogy igencsak megtépázza az oroszok lelkét.
Mindenesetre valamennyi magyar játékos a szokott módon várta a rajtot. „Mindenki egészséges, mindenki szeretne már nekilátni a tornának” – így dr. Pavlik Gábor, a csapat orvosa. Ami azt jelenti, hogy kinek itt fáj, kinek ott, persze nem nagyon, ahogy ez megszokott az ütközet előtt.
A lányok szombaton kezdenek Ljubljanában, a hollandok ellen. A csapat csak nehezen találta meg a szállását, a precíz mérések szerint csaknem három óráig tartott, amíg a városhatártól megérkeztek a motelbe. Ezzel együtt mindenki állítja, jobb, hogy saját maguk néztek szállás után, mert a hivatalos szállodában együtt kellett volna lakniuk például az olaszokkal, s éppen elegendő lesz őket látni majd a döntőben – remélhetőleg. A csapat címvédőként várja a mérkőzést.
Jó hangulatú viadal készül Kranjban és Ljubljanában. A reményeket megerősítette az Európai Úszóliga (LEN) igazgatóhelyettese, Szakadáti László is, aki egy hete csak azzal van elfoglalva, hogy az utolsó csavarok is a helyükre kerüljenek, és rendben működjék a gépezet. Az európai testülethez kapcsolódó két újdonság: változott a labda színe, és változik a lebonyolítás rendje is. A férfiak a megszokott sárga helyett narancssárgába hajló rózsaszín labdával pólóznak majd, a lányoknál pedig zöld váltja a rózsaszínt. Újdonság még, hogy nemcsak a negyeddöntőtől, hanem már a csoportmecscseken sincs döntetlen, minden találkozón kell győztesnek lennie (kétszer három perc hosszabbítás, majd esetleg aranygól), hogy a csapatoknak eszükbe se jusson visszaélni azzal a lehetőséggel, hogy például a fiúknál csoportonként négy együttes megy tovább.
Jól kezdtek a jugoszlávok, pontosabban: Szerbia és Montenegró csapata 11-2-re leckéztette Romániát. Az A csoport másik találkozóján a hollandok nagy csatában, a hosszabbítás után aranygóllal győzték le a szlovákokat.
Férfiak. A csoport: Szerbia és Montenegró–Románia 11-2, Hollandia-Szlovákia 12-11. B csoport: Horvátország–Németország 12-11, Olaszország–Görögország 7-5.
A magyar válogatott programja. Férfiak. Június 7., szombat: Magyarország–Hollandia 16.15. Június 8., vasárnap: Szerbia–Montenegró–Magyarország 21.30. Június 9., hétfő: Magyarország–Románia 19. Nők. Június 7., szombat: Hollandia–Magyarország 13.45. Június 8., vasárnap: Szlovénia–Magyarország 15. Június 9., hétfő: Magyarország–Spanyolország 16.15.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.