Mázsás akadályok

Egy éve világcsúccsal és aranyéremmel érkezett haza Likerecz Gyöngyi a junior-világbajnokságról, azóta viszont az Oroszlányi VSE súlyemelőnője sérülés miatt nem versenyezhetett. A riválisai viszont nem tétlenkedtek, a kínai Szun Zsuj-pin tavaly a felnőttvilágcsúcsot hódította el bajnoknőnktől, míg az idén az egyiptomi Nahla Ramadam Mohamed Likerecz juniorvilágcsúcsát is megjavította.

Salánki Miklós
2003. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Likerecz Gyöngyi korán, tizennyolc évesen már feljutott, nem is jutott, hanem felrepült a csúcsra: 2001-ben felnőtt Európa-bajnok, majd világbajnok lett, és az év legjobb női sportolójának választották meg. Nagyon hirtelen került a reflektorfénybe, s már akkor hallani lehetett olyan – akkor rosszindulatúnak vélt – véleményt, hogy edző édesapja hatalmas edzésmunkát végeztet el vele, amellyel a hosszú és sikeres pályafutását kockáztatja. Sajnos az aggodalmaskodóknak lett igazuk, mert a tehetséges sportolónő egy évvel ezelőtt még megnyerte a junior-világbajnokságot, de utána sérült bal csuklóját július végén meg kellett operálni. A remélt gyors gyógyulás elmaradt, és Likerecz Gyöngyi csak decemberben kezdhette el az edzéseket. Közben olyan pletykák is elterjedtek, hogy egészségügyi okok miatt már képtelen lesz visszatérni a nemzetközi élmezőnybe. Ezért is volt kellemes meglepetés, hogy a húszéves versenyzőt a tatai edzőtáborban értük utol.
– A világcsúcsom megdöntésének ugyan nem örültem, de tudomásul vettem, hogy az élmezőny fejlődése nem állt meg – magyarázta Likerecz Gyöngyi. – Ha a sérülés nem jön közbe, akkor egy év alatt én is fejlődhettem volna tíz kilót, mint amennyit a lökés rekordja javult. Sérülésem miatt viszont decemberben szinte a nulláról kellett újrakezdenem az edzéseket.
A női súlyemelés rohamos fejlődése a csodálat mellett a gyanút is kiváltja a szakemberekben, mert olyan országok versenyzőnői érnek el kiemelkedő eredményt, ahol például a férfiszakág gyengélkedik, ez pedig a tiltott szerek, pontosabban a férfihormonok „segítségére” utal. A tizennyolc éves egyiptomi Ramadan is egy év alatt robbant a nemzetközi élmezőnybe, s máris az olimpia egyik esélyeseként emlegetik.
– Véleményem szerint a súlyemelés sem doppingérzékenyebb sportág, mint a többi – mondta Likerecz Gyöngyi. – Ramadan valóban hihetetlenül gyorsan fejlődött, de az új, orosz edzője kiváló szakember, s ez meglátszik a technikáján is. Én különben sem foglalkozom a pletykákkal, a vádakkal, csak arra figyelek, hogy megfelelően felkészüljek a világbajnokságra, ami válogató lesz a jövő évi olimpiára.
Kérdéses azonban, hogy a húszéves világbajnoknő indulhat-e a vb-n. A tehetségén, az akaratán, a szorgalmán ez nem múlhat, viszont az bizonytalan, hogy érzékeny csuklója elbírja-e a napi sok-sok mázsa felemelését.
– Most jól vagyok, a csuklóm is rendben. Szerencsére nem kell kapkodni, sietni, erőlködni, mert a világbajnokság csak novemberben lesz. A tavalyi csúcsformámhoz képest jelenleg úgy nyolcvanszázalékos állapotban vagyok. Ha sérülés nem jön közbe, akkor a világbajnokságon visszatérhetek az élmezőnybe. A kvalifikációs vb-n a legfontosabb, hogy a csapatunk jól szerepeljen, s így kiharcoljuk, hogy négy női versenyzőnk indulhasson Athénban, amely pályafutásom egyik legfontosabb versenye lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.