-BIRKÓZÁS-
Miután a gyönyörű őszben a Hegedűs-villából rácsodálkoztunk a még gyönyörűbb szentendrei panorámára, a házigazda beljebb tessékelt bennünket, mondván, a hegyoldalt bámulhatjuk máskor is, most azonban emlékezni s főleg ünnepelni fogunk. Egy olyan birkózót, egy olyan, csak színaranyban mérhető értékű embert, akiről néhány perc múlva a mindig elérzékenyülni tudó másik olimpiai bajnok, az egykori szövetségi kapitány, a jelenlegi elnök, Hegedűs Csaba valóban a könnyeivel küszködve beszélt, amikor házigazdaként köszöntötte a meghívottakat.
Hogy itt találkoztunk s nem valamiféle „hivatalos helyen”, annak is megvolt az oka.
– Azt szerettem volna, s a családom is, hogy itt, e ház kertjében legyen a vendégünk Imre bácsi. Nemcsak azért, mert rokon, a fiam keresztapja, hanem elsősorban azért, mert szerettem volna részese lenni annak a pillanatnak, amikor a kezébe veszi a könyvet, amelyik emléket állít neki, a magyar sport egyik legnagyobb értékének, a halhatatlan sportembernek.
Közben a „halhatatlan” a lehető legnagyobb zavarban fészkelődött a neki kijelölt helyen – a fából faragott, hatalmas székek legdíszesebbikén –, hogy aztán elérzékenyülve szólaljon meg.
– Ahogy mondani szokták, ez a könyv nem jöhetett volna létre jó emberek, kedves rokonok, szakavatott újságírók és készséges segítők nélkül. Nem volt könnyű, sokkal inkább nehéz, de megszületett, itt van, s ez nekem legalább olyan értékes és örök, mint bármelyik aranyérmem.
Azt már csak a hivatalos percek után, a véget érni nem akaró dedikálás előtt jegyezte meg a hetvenegy évéből sokat letagadható bajnok, hogy elmondhatatlan élmény lesz ugyan, amikor szeptember 11-én részt vehet a New York-i avatási ünnepségen, ám legalább olyan büszkeséggel nyújtja majd át a vendéglátóinak Az évszázad birkózója című alkotást. Viheti is nyugodtan, mert a szerző és a szerkesztő, előre gondolkodva, két nyelven „hozta ki” a könyvet. Magyarul és angolul.
Nagydobra nem verte ugyan a házigazda, de miért ne derült volna ki, hogy a „Hegedűs-napok” délután és este is folytatódnak. A magyar sport 100. olimpiai aranyának szerzője ma ünnepli 55. születésnapját, s a sok-sok meghívott között természetesen ott volt a birkózócsalád legtiszteltebb tagja, Polyák Imre is.
A könyvet – amely a Petró-Land nyomdában készült – 5000 forintos áron lehet megvásárolni.
***
ÉLETÚT A SZŐNYEGEN. Polyák Imre 1932. április 16-án született Kecskeméten. 1952 és 1964 között 12 országos bajnoki címet szerzett a kötöttfogásúak mezőnyében a 62 és a 67 kilós súlycsoportban. 1954-ben főiskolai világbajnokságot nyert. Az 1955-ös, az 1958-as és az 1962-es világbajnokságon aranyérmet nyert, 1961-ben és 1963-ban pedig második lett. Az olimpiákon a három ezüstérem – 1952, 1956 és 1960 – után 1964-ben Tokióban diadalmaskodott. 1958-ban és 1962-ben Magyarországon az év sportolójának választották. 2000-ben az évszázad birkózójának választották. Januárban az Egyesült Államokban bejelentették, hogy létrehozzák a Birkózó Hírességek Csarnokát, amelynek alapító tagja lett Polyák is, s szeptember 11-én részt vesz az avatási ünnepségen.
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
