Nehéz szavakat találni arra, amit a belga Justine Henin-Hardenne nem egészen huszonnégy óra alatt véghezvitt New Yorkban. Távirati tömörséggel: Henin-Hardenne az idei Roland Garroson aratott diadala után pályafutása második Grand Slam-trófeáját gyűjtötte be. Ez a tény, de mindez nem fejezi ki, milyen küzdelemben vívta ki ezt a címet.
A történet még péntek este – magyar idő szerint szombaton hajnalban – kezdődött, amikor több mint háromórás mérkőzésen győzte le az elődöntőben a hazaiak kedvencét, Jennifer Capriatit. Óriási csata volt, s a mérkőzés közben többször is úgy látszott, hogy Capriati léphet tovább. Az amerikai teniszező kétszer is – a második és a harmadik szettben 5:3-nál – a mérkőzésért adogatott, s kilencszer csupán két pont választotta el a továbbjutástól. Csakhogy valamenynyi kritikus pillanatban elbizonytalanodott, míg belga riválisa nem.
A gyilkos küzdelemre jellemző, hogy Henin-Hardenne többször is kényszerpihenőt tartott, a fáradtságtól begörcsölő lábait rendre masszírozni kellett. Az utolsó tartalékait mozgósítva azonban a döntő szett rövidítését 7:4-re megnyerte.
– Egy jót alszom, aztán este jöhet a döntő. Mindent kiadtam magamból, de így is veszíthettem volna – mondta Henin-Hardenne.
Mindez azonban nem volt ilyen egyszerű, a majdnem kiszáradt teniszező éjszaka infúziót kapott, hogy kiheverhesse a fáradalmakat, s tizenkilenc órával később már pályára léphessen a trófeáért.
Ennél simább volt a másik mérkőzés. Kim Clijsters alig hibázott, míg Lindsay Davenport az első játszmában négyszer, a másodikban kétszer is elveszítette adogatójátékát. Így létrejött a belga házidöntő, ahol a párizsi Roland Garros fináléja ismétlődött meg. Akkor is Henin-Hardenne nyert, igaz, most sokkal kevesebbet pihenhetett Clijsternél, ráadásul a bal lába sem volt teljesen rendben.
Mindebből semmi nem látszott szombaton. Hiába szólt szinte minden Clijsters mellett, a 21 esztendős Heninnél egy évvel fiatalabb s frissebb vetélytársnak csupán az első szettben volt esélye. Heninen egyáltalán nem látszott meg az elődöntő fáradalma, pillanatok alatt 3:0-ra elhúzott, agresszíven teniszezve szinte esélyt sem hagyott Clijstersnek. A világranglista-vezető taktikát váltott: oldalváltásokkal sok futásra kényszerítette ellenfelét, s 3:2-re felzárkózott, sőt kiegyenlített, majd 5:4-nél a vezetést is átvette. Henin ekkor ismét kritikus pillanatokat élt át, Cljistersnek háromszor is szettlabdája volt, de miként Capriati ellen tette, ezúttal is a legjobbkor koncentrált tökéletesen. Megnyerte adogatását, s ezzel olyan lendületet vett, hogy a következő kilenc gémből mindössze egyet tudott ellenfele megnyerni.
– Fantasztikus érzés, hogy nyerni tudtam. Szinte el sem hiszem, hogy egy éven belül két Grand Slam-tornán is győztem – értékelte diadalát Henin-Hardenne.
Izgalomban a férfiaknál sem volt hiány, az elődöntőben a spanyol Juan Carlos Ferrero mesteri játékkal győzte le az első helyen kiemelt Andre Agassit. Az eddig inkább salakon csillogó, Roland Garros-győztes Ferrero ezúttal bizonyította, hogy már kemény pályán is képes szenzációs játékra. Egy pillanatig sem hagyta, hogy Agassi agresszív letámadása érvényesüljön, folyamatosan az alapvonalon tartotta ellenfelét, aki a kiszorított helyzetekben egyre gyakrabban hibázott. Az amerikai kedvenc csupán a harmadik játszmában hozta szokott formáját, de mint később kiderült, lendülete nem tartott sokáig. Ferrero sikere egyben azt jelenti, átveszi a vezetést a hagyományos világranglistán, amelynek éléről éppen Agassit szorította le.
A spanyol a lapzártakor még tartó döntőben Andy Roddick ellen lépett pályára. Nem sokon múlott, hogy megszakadjon Roddick remek sorozata, aki egymás után tizennyolc mérkőzésen nem talált legyőzőre. Az elődöntőben az argentin David Nalbandian az első két szettet megnyerte, s a harmadikban a rövidítés során mérkőzéslabdája is volt. Roddick azonban hárította ezt, nagy küzdelemben 9:7-re hozta a rövidítést, s a folytatásban szinte lelőtte a pályáról – összesen 34 ászt ütött – fokozatosan fáradó ellenfelét. Ezzel pedig eldőlt, hogy új bajnokot avatnak New Yorkban, hiszen Roddick élete első Grand Slam-fináléját játszhatta, míg Ferrero a négy nagy viadal közül eddig csak Párizsban jutott döntőig.
Női egyes, elődöntő: Clijsters (belga, 1.)–Davenport (amerikai, 3.) 6:2, 6:3; Henin-Hardenne (belga, 2.)–Capriati (amerikai, 4.) 4:6, 7:5, 7:6 (7-4). Döntő: Henin-Hardenne–Clijsters 7:5, 6:1.
Férfi egyes, negyeddöntő: Nalbandian (argentin, 13.)–el-Ajnaui (marokkói, 22.) 7:6 (7-2), 6:2, 3:6, 7:5; Ferrero (spanyol, 3.)– Hewitt (ausztrál, 6.) 4:6, 6:3, 7:6 (7-5), 6:1; Roddick (amerikai, 4.)– Schalken (holland, 12.) 6:4, 6:2, 6:3. Elődöntő: Roddick (amerikai, 4.)– Nalbandian (argentin, 13.) 6:7 (4-7), 3:6, 7:6 (9-7), 6:1, 6:3; Ferrero (spanyol, 3.)–Agassi (amerikai, 1.) 6:4, 6:3, 3:6, 6:4.
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
