Az elárult, becsapott kapitány

Negyedik lett csoportjában a labdarúgó-válogatott, így mondhatni a helyére került a magyar futball. Mert ne feledjük: a nemzeti tizenegynek volt esélye arra, hogy az európai elit közelébe kerüljön, s nem a sportág egészének. Egy csapat nem csinálhat nyarat, a rész nem győzheti le az egészet. Viszont jellemezheti, mégpedig markánsan.

Malonyai Péter
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Nem bújik ki a bőréből Gellei Imre, a szövetségi kapitány ugyanazzal a pedagógiával érvel a lengyelek elleni vereség (1-2) és az Európa-bajnoki selejtezők után, mint tette hivatalba lépésekor. Nála a bizalom az alap, így aztán most sem varrja egyetlenegy játékosa nyakába se a felelősséget, azt mondja, ő választotta ki a játékosait, ő tehet mindenről. Igenis pozitívuma a szombaton befejeződött sorozatnak, hogy van egy olyan szövetségi kapitányunk, aki következetes. Lehet, hogy lemond, lehet, hogy lemondatják, de nem neki kellene távoznia.
Inkább a játékosok egyikének-másikának, azoknak, akik nem éltek, hanem visszaéltek a bizalommal. Hamar megérezték, hogy Gellei Imre hisz a szavakban, így aztán csak dumában voltak nagyok, a pályán viszont…
Bizonyságul álljon itt két idézet. A sportlapnak nyilatkozva a harmatgyenge védelem kulcsemberének jelölt Dragóner Attila az első kapott gólról úgy nyilatkozott, hogy a hibájából „…nem hiszem, hogy törvényszerűen gólt kellett volna kapnunk”, a másodikról pedig, hogy „azt mondják… les előzte meg”. Nos, törvényszerű volt (Niedzielannak rengeteg helye volt és lefutott mindenkit), lesről pedig szó sem lehetett. A másik véglet Szabics Imre, aki gólt lőtt, veszélyesen játszott, mégis azt mondta, hogy „…igenis szégyellem magam, amiért a magyar válogatott ebben a csoportban csupán a negyedik helyen tudott végezni”. Persze érdemes figyelembe venni, ki, hol játszik. Dragóner a nyáron még menekült volna az Üllői útról, mondván, hogy méltatlan szerződést kínáltak neki meg egyébként is rengeteg ajánlata van külföldről, aztán mégis maradt (maradhatott) a Ferencvárosnál, ott, ahol korábban mindenkit megsértett. Szabics pedig ugyebár Grazon át Stuttgartba jutott, egyenes út az övé, ez látszik a produkcióján is.
Szó sincs arról, hogy Dragóner lenne a bűnbak. Ő egyszerűen csak egy átlagos magyar futballista. Átlagos, ez a lényeg, azaz nem kiemelkedő, visszatérően (Riga, Népstadion, Debrecen) hajlamos a könynyelműségre, a felelősséget pedig akkor sem vállalja, amikor az övé.
Elhiszem Gellei Imrének, hogy az általa kiválasztottak mindent megtettek azért, hogy egyről a kettőre jussanak, ám így még roszszabb a helyzet. A játékosainak gyors egymásutánban kétszer is megadatott, hogy viszonylagos sikert (pótselejtező) érjenek el, ám egyszer sem éltek a lehetőséggel. Pedig a kezükben volt. Lehet vitatkozni a játékosok képességeiről, ezer és ezer magyarázat létezhet arra, hogy mi, miért nem sikerült, a sportban (és most ideveszem a magyar futballt is) a legtöbbet az árul el egy-egy közösségről, hogy képes-e élni a kínálkozó alkalmakkal.
Nos, a magyar futballválogatott nem tudott. Öröm hallani, ha valaki felelősen beszél a történtekről (Gellei, Szabics), bossztantó, ha más lerázza magáról a terhet (Dragóner), de ezek csupán apróságok.
A baj csak az, hogy a részletek alkalmasak arra, hogy egy kézlegyintéssel elintézze az ember az egészet. Mert a futball az érzelmekre (is) hat, százezrek várták például a rigai meg a szombati selejtezőt az indokoltnál magasabb hőfokon, reménykedve, hogy aztán a csalódásuk miatt esetleg az indulataik is erőteljesebbek legyenek a megengedhetőnél.
Más kérdés, hogy mindez nem hat a magyar futball legbelsőbb köreire, egzisztenciálisan semmiképpen. Zárt ez a világ, olyannyira, hogy még senki sem vette a bátorságot, hogy belenyúljon, hogy helyreállítsa a kizökkent időt.
Így aztán még sokáig visszaélhetnek a bennfentesek azzal, hogy a futball csodálatos játék.
Büntetlenül nem lenne szabad játszadozni vele.
***
A pótselejtezők. Frankfurtban kisorsolták a 2004-es portugáliai labdarúgó Európa-bajnokság pótselejtezőinek párosítását. A magyarok csoportjában második helyen végzett lettek a világbajnoki bronzérmes törökökkel kerültek össze. A pótselejtezők (november 15–16. és 18–19.): Lettország–Törökország, Skócia–Hollandia, Spanyolország–Norvégia, Horvátország–Szlovénia, Oroszország–Wales.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.