Az első szó legyen ezúttal a dicséreté. Matthäus kapitányé, aki most – ellentétben a korábbiakkal – pontos volt, s már a meghirdetett időpont előtt befutott, hogy találkozzon a magyar edzőkollégákkal.
Az ott lévő újságírók is szívesen részt vettek volna az eseményen, végignézték volna, netán még kérdéseket is feltettek volna a német szakembernek és a magyaroknak is az első találkozás kapcsán – erre azonban nem nyílt mód. Nem, mert Matthäus még éppen csak az előadói pulpitus felé lépdelt, amikor becsukták az ajtót, ránk csukták kívülről, fordult a kulcs, kattant a zár. Kizárattunk a titkok terméből, s jobb híján egymással ismerkedhettünk. Azokkal a kollégákkal, akik miatt nem utaztunk volna szombaton este Tatára.
Ennek a kirekesztésnek a tükrében felvetődhet az emberben az a gondolat, amit az új kapitány mondott a múlt héten a szövetségben tartott tájékoztatón. Arról is beszélt, hogy a magyar futball „megreparálása” közös ügy, benne vagyunk, kell hogy benne legyünk mi, újságírók is…
Valami hasonlót mondott a szövetség elnöke, Bozóky Imre is, amikor előttünk is megnyílt az ajtó. Biztosított bennünket arról, nekünk is szerepünk van, lesz abban, hogy a válogatott eljusson a németországi vb-re. Igazából nem tudom, mit kellene, mit lehetne tennünk – ugyanis gólt nem rúghatunk, legfeljebb csak azt rögzítjük, amit láttunk, tapasztaltunk, a „mesét” a pályán írják, stoplis cipőben –, az viszont tény, hogy az első csapat-összeállításból kifelejtettek bennünket, ami szöges ellentétben áll a „fogjunk össze mindnyájan” elvvel. Lehet persze, hogy a zavar csak átmeneti, s amikor meglesz a szövetség új sajtófőnöke – nem tenne rosszat, ha már most lenne –, nem kell szembesülni ilyenekkel. Az elnök a hónap végére ígéri az új sajtóst.
Magáról a tatai sajtótájékoztatóról csak annyit: ha nem lett volna, nem vesztettünk volna semmit. Nem, mert az asztalnál ülők – Puhl, Bozóky, Matthäus és Mezey – semmi újat nem mondtak. A három magyar dicsérte az akkor befejeződött szakmai tanácskozást, hasznos volt. A német kapitány – aki feltételezhetően először járt Tatán, s a korábbi hírek szerint a Belgrádból történt végleges „hazacuccolása” után érkezett ide –, mint rendesen, most is rendkívül diplomatikus volt, már mosolygott is, ám újat ezúttal sem mondott.
Újra hallottunk viszont az eltökéltségéről, a hitéről, a válogatási szigoráról, meg arról, hogy el kell jutni Németországba. Mármint a csapatnak a vb-re…
A találkozás talán úgy summázható, hogy amikor szabaddá vált a pálya – értsd: beengedtek bennünket is –, elüldögéltünk egy órácskát a magyar szövetség vezetőivel az estébe hajló tatai délutánban. Hasznosnak nem volt nevezhető, feleslegesnek azonban igen…
***
MOST AKKOR MI VAN?
A kapitány egy német lapnak azt mondta, hogy szívesebben dolgozna a Bundesligában, mint Magyarországon, de hiába vár az otthonról érkező ajánlatokra. Elárulta, hogy „őszintén szólva örömmel tevékenykednék a német bajnokságban, egy-két csapattal lennének is terveim. A mi foglalkozásunk azonban nem kívánságműsor.” Szerinte a hazájából többek között azért nem keresik meg, mert népszerű, s a klubok attól tartanak, hogy a neve elhomályosítja őket. „Eredménycentrikus, közvetlen ember vagyok, ez nem tetszik mindenkinek.” A bizonyítás – igaz, még csak barátságos – napja a ciprusi tornán jön el, február 18-án, amikor Örményország ellen debütál a kapitány. (MTI)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
