Sem a melegfront, sem az olvadás nem szegte bizakodó kedvét a balatonfüredi jégvitorlás-világ- és Európa-bajnokság szervezőinek. Eredetileg ma kezdődne az ifjúságiak és a juniorok versenye, de amint Koltay Gusztáv főrendező elmondta, egy napot várnak az indítással.
– A híresztelések ellenére a Balatonon kőkemény, tizennégy centi vastag a jég – jelentette ki Koltay, a magyar jégvitorlázás egyik nagy öregje. – Igaz, hogy a felszínt egy-két centiméternyi olvadt hókása borítja, de a hét végére ismét fagyást ígérnek a meteorológusok, és akkor ideálisak lesznek a körülmények.
A főrendező elmondta, hogy a fiatalok versenyére hetven, míg a felnőttek futamaira kétszázhúsz nevezés érkezett. Köztük kilenc magyar is rajthoz áll. A hazaiak esélyeiről Koltay annyit mondott: bizonyára sokat tanulnak majd a magyarok… Itt van ugyanis mindenki a világ élvonalából, aki számít. Várhatóan a lengyelek, a svédek és az amerikaiak küzdenek majd meg a legjobb helyekért, de nagy csapattal jöttek az észtek is. Úgy tervezik, hogy a junior verseny szombatig tart, a felnőttek pedig vasárnap kezdenek.
Magyarországon hatvan jégvitorlás-versenyzőt tartanak számon, de a világon is mindössze kétezren űzik hivatalosan a sportágat. Legismertebb típus a DN, amely 1936 óta létezik. Ekkor a Detroit News című újság pályázatot hirdetett olcsó és egyszerű jégvitorlások elkészítésére. Egy átlagos szán 400–700 ezer forintba kerül, de komolyabb darabért akár több milliót is fizetnek. Versenyeik igen látványosak, mert a jégvitorlások óránként száz kilométeres sebesség fölött is száguldhatnak. A taktikai és a technikai tudás, csakúgy, mint a vízen, itt is fontos. Amint Koltay mondja: a gyors szán nem minden, de jó, ha van…
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
