Siska csúcsfutása Párizsban

-ATLÉTIKA- Magyar szempontból kitűnően sikerült a rajt a francia fővárosban. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség hosszas vajúdás után 1985-ben rendezte meg a fedett pályás világbajnokságokat bevezető világjátékot, amelyen 78 ország versenyzője indult. Kellemes meglepetésre Siska Xénia megnyerte a 60 méteres gátfutást. Nem akármilyen idővel, hiszen 8,00 másodperces országos csúcsát azóta sem tudták megjavítani. Mi több, 50 m gáton ma is csúcstartó, és az 1984. augusztus 20-án 100 méteres gátfutásban elért 12,76 másodperces rekordja is túlélte a századot.

Salánki Miklós
2004. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 10., jubileumi fedett pályás világbajnokság egyik díszvendége lesz a Budapest Sportarénában Siska Xénia, az egyetlen, aki a magyar atléták közül csarnokban nyert világversenyt. A nemzetközi szövetség, az Európa-bajnokságok és az első szabadtéri világbajnokság (1983) sikerén felbuzdulva, 1985-ben írta ki az első fedett pályás világversenyt, amelyet Párizsban a Bercy sportcsarnokban rendeztek meg. A televíziós közvetítés jóvoltából itthon is sokan láthatták, amikor a két esélyes francia gátfutó előtt Siska Xénia győzött 60 méteren. A célba érkezés után boldogan nyilatkozta: „Csaó, mami! Hallottátok? Nyertem!”
– Nagyon korán, január közepén rendezték meg a világjátékokat Párizsban – emlékezik Siska. – Úgy utaztam el, hogy előtte nem indultam versenyen, fogalmam sem volt, milyen formában lehetek. Kiderült, hogy az ellenfeleimhez képest csúcsformában, hiszen pályafutásom legjobb eredményét értem el.
Siska Xénia a hetvenes évek közepén a BKV Előre sporttelepén tűnt fel. Ahány számban indult az ifjúsági országos bajnokságon, anynyiban győzött. Amikor pedig ifjúsági Európa-bajnokságot nyert, a vele készült első interjú címe találóan „Xénia nem lesz vendég a magyar atlétikában” volt. Görög neve ugyanis vendéget jelent, a jóslat pedig bevált, hiszen másfél évtizedig versenyzett, s még él mindhárom országos csúcsa. Hosszú és eredményes pályafutását 1988-ban a budapesti fedett pályás világbajnokság előtt fejezte be.
– Dávid 1987 októberében született. Azt ígérték, hogyha megfelelő formába kerülök, indulhatok 1988-ban a szöuli olimpián. A szülés után elkezdtem a felkészülést, de a gyerek mellett nem tudtam a futásra összpontosítani. Ezért lemondtam az olimpiát, sőt egy évvel később a budapesti fedett pályás világbajnokságot is, pedig csodálatos lett volna hazai közönség előtt elbúcsúznom. Dani persze ezért is kárpótolt. Kilenc éve született Naomi, az ő neve magyarul gyönyörűséget jelent. Nekem különleges nevet adtak, ezért választottam én is ilyet a lányomnak.
Az elmúlt másfél évtizedben Siska Xénia nem szakadt el teljesen az atlétikától, de már csak vendég a versenyeken, az ünnepségeken. Edzője, Sztipits László tanítványa lányát képzeletben már születése előtt leigazolta atlétának, ám aztán egyik gyerek sem követte anyja példáját.
– Dani nem lett atléta, Újpesten focizik. Annak viszont örülök, hogy legalább kapus, az mégis- csak egyéni poszt. Az adottságai kitűnőek, százkilencvenegy centiméter magas, és nagyon szorgalmas. Naomi teniszezik, nagyon tetszik neki a játék, ezért kicsi az esély arra, hogy az atlétikára váltson.
Siska Xénia viszont nem bánta meg, hogy atletizálni kezdett, pedig, mint utólag kiderült, olyan időszakban versenyzett, amikor a nemzetközi élmezőny nagyon keményen doppingolt. Ezért sem volt esélye szabadtéri világbajnokságon a legjobbak közé kerülni.
– Ugyan sokat szenvedtem az edzéseken, mégis csodálatos volt. Élveztem a versenyeket, fiatalon bejárhattam a világot, sőt a nyolcvanas években már pénzdíjakat is kaptunk. No nem annyit, mint a maiak, néhány száz dollárt feketén. Jól jött a pénz, mert megvásárolhattam a legdivatosabb cuccokat külföldön. A legnagyobb hazai üzletet a Tricotex-kupán kötöttem: a tárgyi támogatás eredményeként az egész családom váci szabadidőruhát hordott.
A kétgyermekes családanya nem titkolja, örül annak, hogy rekordjait még senkinek nem sikerültsem megdöntenie, így legalább a ranglisták jóvoltából ma is szerepel a neve az évkönyvekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.