Akasztani azért nem kell

L a b d a r ú g á s A remény hal meg utoljára, még a futballban is, ahol nekünk csak az örök bizakodás marad, hiszen sikernek ritkán örülhetünk, főként, ha tét is van. A szombati svéd–magyar végeredménye (3-0) csak kellemetlen, váratlannak egyáltalán nem nevezhető. Mint ahogy az is természetes – sajnos –, hogy a futballisták most sem tudják a helyén kezelni a történteket.

Malonyai Péter
2004. 10. 12. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy-nullra vezettek a svédek, amikor a második félidő elején Gyepes Gábor lazán hazaadta a labdát, amelyre rácsaphatott Henrik Larsson, és máris kettővel ment az ellenfél. Kapitális hiba, ám az ilyesmi elő-előfordul még a legnagyobbakkal is. Az már kevésbé, hogy amikor a sportlap riportere megkérdezte az esetről Gyepest, a hátvéd azonnal fölcsattant: „Most akasszam föl magam?”
A megjegyzéshez nem szükséges kommentár, elvégre a jó modor olyan tulajdonság, amely vagy megvan valakinél, vagy nem. Ugyanez a helyzet a valós önértékeléssel is. Gyepes ugyanis azzal folytatta, hogy nem hibázott akkorát, hogy megint a nyakába varrják a kudarcot. Esetében a hangsúly a „megint” kitételen van, köszönhetően föltehetően annak, hogy a mostani selejtezősorozatban a horvátok ellen öngólt lőtt, az izlandiak ellen pedig megpattant a lábán a labda, úgy került be a magyar kapuba.
Sem akkor, sem most nem varrta, varrja senki sem Gyepes nyakába a kudarcot, így aztán a játékos érzékenysége túlzott. És azt is érdemes leszögezni, hogy arról sem beszélt senki sem, hogy esetleg – maradva a kitételénél – önkezével vessen véget az életének. Bűnbakká tenni egyes-egyedül Gyepest legalább akkora túlzás, mint amekkorával ő szolgál azzal, hogy képzetlenségre valló hibái után egyből támad.
Mielőtt akárki is arra gondolna, hogy Gyepes esete egyedi, érdemes arra figyelni, amit Lothar Matthäus mond. A kapitányt talán még a vereségnél is jobban kihozta a sodrából, hogy a stockholmi mérkőzés után egyetlenegy játékosát sem jellemezte a tehetetlen düh, nem szitkozódtak, nem ostorozták önmagukat és az egész világot azért, mert nagyon fontos meccset veszítettek el. Sőt. Néhány órával a lefújás után, a repülőtéren, az indulásra várva a futballisták vidáman sörözgettek, mintha mi sem történt volna.
Ez megengedhetetlen Matthäus szerint (is), pontosabban a szituáció minősíthetetlen. Jól mondja a kapitány, érdemes idézni: „Kikaphatunk, de akkor a bánat legyen olyan súlyos, mint amilyen könynyűvé tud tenni minket a siker…”
Ide sem kell sok magyarázat, maradjunk annyiban, hogy senki sem bújhat ki a saját bőréből, a magyar futballista különösen nem. Régebben az úgy volt, hogy egy három-nullás vereség után a repülőtérre vezető úton a futballisták megegyeztek abban, hogy az első gól lesből esett, a gépre várva kiderült, hogy a másodiknál lökött a center, a levegőben pedig mindenki egyetértett azzal, hogy a harmadikat megelőző szöglet helyett kirúgást kellett volna ítélnie a bírónak, s mert az is „nyilvánvaló”, hogy nem adtak meg nekünk egy tizenegyest, mire landolt a csapat Ferihegyen, mindenki meg volt győződve róla, hogy tulajdonképpen egy-nullra nyertünk…
Régi szép idők… Akkor is kikaptunk, de legalább téma volt a kudarc, mindenki mentegetőzött, kereste, kutatta a kifogásokat.
Most önakasztással viccel a bekk. Lelke rajta.
Meg esetleg néhány sör.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.