Az európai sportminiszterek tegnap kezdődő budapesti konferenciáján, ha még lenne sportminiszterünk, akkor nem dicsekedhetne a magyar sport állami támogatásával. Az európai uniós országok ugyanis a költségvetésük 1,5 százalékát fordítják a sportra, hazánkban viszont ennek csak az egyharmadát. Ezt az aránytalanságot a volt sportminiszter, Gyurcsány Ferenc kormánya nemhogy csökkentené, hanem még tovább növelheti, mintha szándékosan tönkre akarná tenni az amúgy is súlyos anyagi gondokkal küzdő élsportot. A tervezett költségvetésben ugyanis az idei 3,5 milliárd forint egymilliárdra zsugorodna, amely még akkor is elviselhetetlenül jelentős változást jelent, ha jövőre nem lesz olimpia. Ábrahám Attila ezt nem cáfolta a tegnapi sajtótájékoztatón, viszont azt hangsúlyozta, hogy összességében a sport nem kap kevesebbet, mint az idén. Példaként említette, hogy jövőre 1,5 milliárddal többet fordíthatnak a sportlétesítmények fejlesztésére, amelyre így 2,5 milliárd forintot költhetnek. Felvetettük, ez csak a tavalyi egymilliárdhoz képest jelenthet növekedést, mert az állami sportvagyont kezelő Sportfólió Kht. 2001-ben már kétmilliárd forinttal gazdálkodhatott, azóta feladata jelentősen megnőtt, a támogatása viszont csökkent.
A létesítményfejlesztésre szánt 2,5 milliárd forint nevetségesen kevés ahhoz képest, hogy Gyurcsány Ferenc Sport 21 programja 52 milliárd forintot tervezett az elkövetkező években erre a célra. Ábrahám Attila ezt a jelentős eltérést azzal magyarázta, hogy a Sport 21 végrehajtásában jelentős szerepet vállalnak majd az önkormányzatok és a magánbefektetők. Úgy látszik, a Gyurcsány-kormány az elkövetkező időszakban a sztrádaépítéstől kezdve a tanuszodákig mindent magánerőből akar – a jövő terhére – megvalósítani. Hogy a költségvetésben tervezett egymilliárd forint mennyire kevés, azt jelzi, hogy ebben az évben csak a Magyar Olimpiai Bizottság 1,7 milliárd forintos állami támogatást oszthatott szét. Molnár Zoltán, a MOB igazgatója elmondta, hogy egyelőre semmiféle hivatalos értesítést nem kaptak a jövő évi összegről. Az viszont már az új sporttörvényből kiderült, hogy a MOB közhasznúságát csökkentik, így például jövőre már nem oszthatják szét a bevált rendszer alapján az állami támogatást, csupán ezt véleményezhetik. A helyzetet bonyolítja a nemrég bejelentett szerkezeti változás, mert a sportminisztérium megszűnt, de azt még nem lehet tudni, hogy ki veszi át az évi több milliárd forint folyósításával járó adminisztratív feladatot. A MOB igazgatója a tervezett csökkentést nem akarta kommentálni, mert ezt elképzelhetetlennek tartja, hiszen csupán a MOB 2001-ben és 2002-ben 1,2, 2003-ban 1,5, az idén pedig 1,7 milliárd forint költségvetési pénzt kapott.
Berényi János, a Nemzeti Sportszövetség elnöke viszont már értesült a tragikusnak ígérkező csökkenésről, s már el is kezdte mentőakcióját, hiszen egymilliárd forint a versenysportban a vegetáláshoz sem elegendő. Az elnök várja, hogy a sporthivatal költségvetési előterjesztését – a sporttörvény előírásának megfelelően – a Nemzeti Sporttanács megtárgyalja.
Vitray Tamás, a Nemzeti Sporttanács elnöke a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban elmondta, hogy szervezetük csak november elején tárgyal erről. Először ugyanis a sporthivatal tesz javaslatot az állami támogatás elosztására, amiről a Nemzeti Sporttanács véleményt mondhat, hiszen ennek a társadalmi szervezetnek nincs döntési joga.
Gyurcsány Ferenc első tevékenysége miniszterelnökként az volt, hogy megszüntette a sportminisztériumot, a következő pedig az lehet, hogy anyagilag tönkreteszi a szövetségeket és az egyesületeket. A kedvezőtlen hír következtében már hallottunk olyan sportvezetői véleményt: „Ezt a másfél évet valahogy át kell vészelni.”
Pénzt adnak a fiataloknak
Összesen évi 550 millió forinttal támogatja a magyar labdarúgás utánpótlás-nevelését a Bozsik-program feltámasztásaként az OTP és a Mol. A két cég fele-fele arányban biztosítja az összeget, és hosszú távú együttműködést tervez – derült ki a Puskás Ferenc Stadion kezdőkörében tartott sajtótájékoztatón. Az OTP–Mol Bozsik Labdarúgó Akadémia vezetője Mezey György lesz. Az egyelőre egyéves szerződést Bozóky Imre MLSZ-elnök, valamint Csányi Sándor, az OTP Bank és Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója írta alá. Az előző kormány által indított és most újjászervezett Bozsik-program legalább százezer gyerekjátékost mozgat meg, a kiskörzeti tornákkal kezdve egészen a jövő évi zánkai országos döntőig, amelynek keretében kialakulnak a korosztályos válogatottak. Az 550 millió forint felhasználását ellenőrző bizottság felügyeli, mindhárom fél egy-egy főt delegál. „Ez a százhárom éves magyar labdarúgás legszebb napja! Voltak már sikerek, nagy győzelmek, ez a nap is ezek közé tartozik. Nagy örömöt jelent, hogy a program százezer gyereket tesz majd boldoggá. Köszönöm a két cég támogatását, amely a hit és a bizalom jele” – jelentette ki Bozóky Imre. Hozzátette: a Bozsik Labdarúgó Akadémia egyben felelősséggel is felruházza a szövetséget, de nagy reményt ad. Bozóky Imre arra is kitért, hogy az első év az ismerkedésé lesz, s valamennyi érintett feltett szándéka a siker. Mezey György, a korábbi szövetségi kapitány és klubedző a cégvezetőkhöz intézett köszönettel kezdte mondandóját, majd a közelmúltat érintve foglalta össze véleményét. „Anyagi okok miatt a korábbi Bozsik-program megfeneklett, most ezt tudjuk feléleszteni, továbbvinni. Mindent megteszünk azért, hogy változzon a magyar futball bázisa, adjon reményt a jövőre” – mondta a szakember. Csányi Sándor, az OTP elnöke kiemelte: „Időnként a cégek is félreteszik önös érdekeiket, s inkább távolabbi célokra áldoznak. Hiszen most nem várható, hogy nap mint nap büszkélkedni tudjunk. Természetesen egy év alatt nem várunk csodát, de mi bízunk abban, hogy hosszú távú lesz az együttműködésünk.” A horvát labdarúgást is támogató Mol Rt. első embere, Hernádi Zsolt kiemelte a labdarúgás népszerűségét. „A foci több mint egy sportág, az első számú közösségi időtöltés. A futball nemzeti ügy, ráadásul hatalmas nevelő ereje is van. A gyerekeket ugyanis a futball taníthatja meg arra, hogy milyen érzés, ha csapatban játszanak.” A sajtótájékoztató idején a Puskás Ferenc Stadion centerpályáján már javában rúgták a labdát az ifjú tehetségek. A szerződéskötés jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a sportág múltjának és jelenének több tucat kiváló képviselője is megjelent, többek között Grosics Gyula, Baróti Lajos, Illovszky Rudolf, Bene Ferenc, Mészöly Kálmán, Gellei Imre, Róth Antal, Nyilasi Tibor, valamint Orbán Viktor volt miniszterelnök. (MTI)