Németország: két elnök, egy eset

L a b d a r ú g á s Kényszerű újdonsággal szolgált a háromszoros világbajnoki címmel büszkélkedő német labdarúgás szövetsége (DFB). A szervezet fennállásának 104. esztendejében eljutott odáig, hogy két elnök irányítja: a 71 éves Gerhard Mayer-Vorfelder és az 59 éves Theo Zwanziger.

Stefan Lázár
2004. 10. 27. 17:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetségi kongresszus küldöttei ízetlen kompromiszszummal akadályozták meg, hogy a DFB szétszakadjon két táborra, a profikéra és az amatőrökére. Az eddigi első ember, Mayer-Vorfelder a válogatottért és a nemzetközi kapcsolatokért felelős, Zwanziger pedig ügyvezető elnökként a tartományi szövetségek érdekeit igyekszik érvényesíteni.
A DFB krízise június 23-án kezdődött, amikor a lisszaboni José Alvalade stadionban, a Csehország elleni Európa-bajnoki találkozó 66. percében Michael Ballack csak a kapufát találta el, és ezzel megpecsételte a Nationalelf sorsát. A csoportmérkőzések során igen gyenge teljesítményt nyújtó német válogatott csapatfőnöke, Rudi Völler bejelentette lemondását, váratlan lépésével nehéz helyzetbe hozva a szövetséget. Utódaként Mayer-Vorfelder Ottmar Hitzfeldet javasolta, de a jelölt nem vállalta a megbízatást.
Ettől kezdve az új fiú keresése tragikomikus színezetet kapott. Az elnök kapkodott, a jelöltek sora pedig egyre csak nőtt. Heynckes, Daum, Olsen, Wenger, Rehhagel – a visszautasító válaszok láttán a sajtó kíméletlenül kritizálta a DFB-t.
A tartományi szövetségek – az amatőrfutball kiskirályai – elérkezettnek látták az időt, hogy megbuktassák a soraikban szerény népszerűségnek örvendő, szerintük feudális stílusban uralkodó politikust, Mayer-Vorfeldert, hogy a nyárspolgár Zwanzigert emeljék a magát a világ legnagyobb nemzeti szövetségének tartó szervezet trónjára. Az összeesküvők megbeszélése lefektette ugyan a síneket a trónfosztáshoz, de célját nem sikerült elérnie. A német futball imázsveszteségétől való félelem döntött. Attól tartottak a bennfentesek, hogy az esetleges váltás a nemzetközi testületekben (UEFA, FIFA) kikezdi a szövetség tekintélyét, és a 2006-os világbajnokság megrendezésénél is csökken a bizalom. Ezért jött létre a kompromisszum, s lett két elnöke a DFB-nek. A személyiségében igencsak különböző Mayer-Vorfelder és Zwanziger a világbajnokság befejezéséig kénytelen elviselni egymást. Mayer-Vorfelder gyanús odaadással hangoztatja: „Nem érzem magam a háttérbe szorítva!”. Zwanziger pedig imamalomszerűen ismételgeti: „Az együttműködést szolgáló akaratban senki sem tud felülmúlni!”
A szövetség 38. kongresszusán ugyanakkor két valóban a jövőbe mutató határozat született. A hetvenedik életévüket betöltő funkcionáriusok ezentúl kénytelenek megválni tisztségüktől, 2006 után pedig a Nationalelfért az akkori egyetlen elnök, Theo Zwanziger, és a profiliga-bizottság (DFL) vezetője lesz a felelős.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.