Válogatottunk Azerbajdzsánt és Moldovát egyaránt könynyedén, 3:0-ra verte, a második találkozón kifejezetten jól játszott, így vasárnap a derült kék égre jött a ború: a fizikálisan egyértelműen hátrányban levő szlovének a mieink fölé nőttek, és a 3:1-es győzelmükkel ők jutottak tovább a finnországi második selejtező fordulóba. Holott tulajdonképpen minden mellettünk szólt: a hazai pálya és a jelentős magassági fölény mellett a tapasztalat is. Koch Róbert és Nagy Péter a német Friedrichshafennel az idén ott volt a Bajnokok Ligája négyes döntőjében, Veres Péter Spanyolországban másodszor lett bajnok az Almeriával, s ugyan Mészáros Dömötör Olaszországban a Padovával most csak a negyeddöntőig jutott, de a legerősebb európai ligában csapata meghatározó játékosa. Egy-két év talán, s ugyanerre a szintre érhet a már a német Moersben játszó ifj. Grózer György és Szekeres Tamás, vagy a még itthon a Kaposvárban szereplő Németh Szabolcs. A hazai pálya mellett tehát az egyéni összevetések is mellettünk szóltak, de a végeredményt tekintve mindez már lényegtelen.
– Néhányat aludva a történtekre, miben látja a bukás okait? – kérdeztük Demeter György szövetségi kapitányt.
– Mindenekelőtt abban, hogy
a szlovének egységes csapatot alkottak.
– Mi miért nem? A szlovének lényegesen többet készültek együtt?
– Nem, hiszen ők és mi is nagyjából hat napot edzettünk együtt, igaz, nálunk Koch Robi és Veres Peti is az utolsó pillanatokban futott be. Ugyanakkor a szlovén válogatott gyakorlatilag egy csapatra épült, a nyolc játékost adó Bledre. S most ez az összeszokottság döntött, azzal együtt, hogy mi voltunk a csoport egyértelmű esélyesei, és abszolút jogos elvárás volt tőlünk a továbbjutás. Én magam úgy gondoltam, hogy a vb-selejtező harmadik köréig eljuthatunk.
– Klubedzőként Törökországban másodszor is bajnok lett az Erdemirspor Ereglivel, amihez ezúton is gratulálunk, mostani hangulatát illetően viszont nyilván ég és föld a különbség. Hogyan tervez tovább? Egyáltalán, meddig szól a szerződése a válogatott mellett?
– Nincs semmilyen szerződésem, a Magyar Röplabdaszövetség nem áll úgy anyagilag, hogy fizetett szövetségi kapitányt alkalmazzon. És azt még hadd hangsúlyozzam ki, hogy Forman József kollégámmal egyenrangú partnerek vagyunk a válogatott mellett. S bár a vb-selejtezőn kiestünk, folytatjuk a munkát, igyekszünk elemezni, hogy a hét végén ki miben hibázott, és keressük az előrelépés lehetőségét.
– Mindezt teszi úgy, hogy fizetség gyanánt megkapja a válogatott egyenmelegítőjét?
– Az elmúlt években már hozzászoktam, hogy a szövetség lehetőségei nagyon szűkösek, s úgymond csak minimálprogramokra van lehetőség. Ezzel együtt igyekeztem a legjobb tudásom szerint felkészíteni a válogatottat.
– A hét végi, a szerbekkel már korábban lekötött két mérkőzésre hogyan tudja felrázni a csapatot? És ha sikerülne is, a két nagy vereség benne van a pakliban.
– Nézze, a sydneyi olimpiai bajnok ellen nem az a cél, hogy feltétlenül nyerjünk. Már a lehetőségnek is örülnünk kell, hogy egyáltalán játszhatunk velük. Az idei Világliga- és Euroliga-sorozatot tizenöt európai csapat versenyzi végig, de Magyarország nincs közte, ami óriási hátrány számunkra. Az utóbbi években sajnos teljesen kiestünk az európai vérkeringésből, jószerivel csak a világversenyek kvalifikációs tornáin szerepeltünk. És ezeken azért bizonyítottuk, hogy mi sem vagyunk gyenge csapat. Az elkövetkezendő két év fő feladata az lenne, hogy minél többet játsszunk erős ellenfelekkel, még ha kikapunk is tőlük. Vannak tehetséges, fiatal játékosaink, akiket folyamatosan versenyeztetni kellene, hogy lássuk, mire képesek. Az edzőnek tétmeccseken már nagyon nehéz kísérletezgetnie.
– Az utóbbi években egyetlen világversenyre jutottunk ki, a 2001-es csehországi Eb-re, ahol tizenegyedikek lettünk. Holott ha csak azt nézzük, hogy több játékosunk is meghatározó szerepet tölt be komoly külföldi csapatnál, jóval többre lennénk hivatottak. Játékerőben hova rangsorolná Európában a magyar válogatottat?
– Jó, egyúttal nehéz kérdés… Szerintem a 6–18. helyek között vagyunk, s itt a pillanatnyi forma dönt.
– Mit gondol, ez a mostani válogatott eljut még egy nagy tornára?
– Egy szakasz kétségkívül lezárult, de egy másik megkezdődik. Cserélődések biztosan lesznek a keretben, de Koch Robi a maga 29 évével a feladó poszton egyáltalán nem számít öregnek, a többiek pedig majdnem mind fiatalabbak nála. S mint említettem, eleve van egy nagyon fiatal magunk, amire építhetünk.
– Többes szám első személyt használ, vagyis folytatná a munkát?
– Erre konkrétan majd a jövő héten tudok választ adni. Amikor vasárnap kikaptunk a szlovénoktól, elkeseredésemben azonnal jeleztem a szövetség vezetőinek, hogy ha gondolják, elköszönök a válogatottól. De aztán beláttam, hogy ez csúnya cserbenhagyás lett volna, hiszen a hét végén is van két mecscsünk, elkezdtünk egy közös munkát, amit még nem fejeztünk be.
Megtartanák a kapitányt. Stevik Péter, a Magyar Röplabdaszövetség főtitkára érdeklődésünkre elmondta, hogy a férfiválogatott idei programja a szerbek elleni két mérkőzés után, vasárnap nagy valószínűséggel befejeződik. Legközelebb a jövő évi Eb-selejtezőre kell felkészíteni a nemzeti csapatot, de a szövetségi kapitányi poszton a továbbiakban is számítanak Demeter György munkájára. A főtitkár elismerte, hogy a válogatott búcsúja a vb-selejtezőn váratlan és kellemetlen, abból a szempontból is, hogy a csapat menedzselésével kapcsolatban ígéretes tárgyalásokat folytattak leendő szponzorokkal.