Megint Debrecenbe kell menni

T O R N A Ezúttal Debrecenben az Eb-n nincs ugyan olyan favoritunk, mint három éve ugyanitt a szerenkénti világbajnokságon volt a már visszavonult Csollány Szilveszter, az esélyeinket illetően mégis teljes biztonsággal kijelenthetjük, hogy egyik tornászunk most is mindenképpen nyer: legalább egy motorcsónakot. A Főnix Csarnokban holnap délelőtt a női selejtezővel indul a program, a péntek a férfiaké, a hét vége pedig azoké, akik bejutnak a döntőkbe.

2005. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hete Debrecenben az Eb-érmekért egyenesen muszáj volt elszállni, mostantól kezdve a nyújtóról vagy a gerendáról viszont egyáltalán nem kifizetődő. No persze a hőlégballon Európa-bajnokság már bekerült az idén sikeresen megrendezett helyi világversenyek hosszú sorába, amit még a divízió I-es jégkorong vb nyitott, de azóta volt már itt duatlon Eb is, s közben a város megszerezte a 2006-os félmaratoni vb rendezési jogát. A bevezetőben említett 2002-es szerenkénti tornász vb pedig máig szép emlék, hiszen Csollány nemcsak favorit volt, de nyert is. Az Európai Tornaszövetség vezérkarát persze sokkal inkább a rendezés színvonala nyűgözte le, s adta ezért az idei Eb rendezését a városnak.
S bár most nincs itt az egész világ, a mezőny így is veretes. Az utolsó helyzetkép szerint a férfiaknál indul két regnáló olimpiai bajnok: az ukrán Goncsarov (korlát) és az olasz Cassina (nyújtó), a román Urzica (lólengés) még Sydneyben nyert, az orosz Krjukov (csapat) pedig Atlantában. Akadnak „csak” világbajnokok is: a bolgár Jovcsev (talaj, gyűrű), a román Dragulescu (ugrás, talaj), a görög Marasz (nyújtó) és a finn Tanskanen (nyújtó). A női indulók listáján négy olimpiai bajnokra bukkanunk, s a román Ponor Athénban egymaga szerzett három aranyat (gerenda, talaj, csapat), nyert a francia Lepennec (felemáskorlát) is, a román Sofronie (csapat), az orosz Zamolodcsikova pedig Sydneyben duplázott (talaj, ugrás). Az Athénban ugrásban aranyérmes Rosu azonban csak a nevezettek közé került be, a csapatba már nem, mert Octavain Belu szövetségi kapitány szerint nem lendült megfelelő formába.
Belu amúgy februárban lemondott a posztjáról, mert egy korábbi, már visszavonult tanítványa – a vb-ezüstérmes Petrovschi – feljelentette. A mester ellen a vád az edzéseken tanúsított durva bánásmód volt, valamint az, hogy a versenyzőknek járó pénz egy részét a saját zsebébe tette. Utóbbit a „nemzetközi szokásokra” való hivatkozással nem is tagadta, előbbit viszont igen. Meg kell jegyezni, Ponor határozottan kiállt mellette, amiből persze lehet, hogy csak az következik, ő éppen hiányzott a pofonosztáskor. A huzavona után Belu végül maradt kapitány, s a hírek szerint még a fizetése is emelkedett.
Nem kerülte viszont el a bukást a még nála is nevesebb orosz kapitány, Leonyid Arkajev. Tanítványai 1976-tól szakajtónyi aranyérmet nyertek a világversenyeken, ám Athénban egyet sem. Ez a szégyen eddig soha nem esett meg az orosz tornában, s Fetyiszov sportminiszter könyörtelenül kimondta az ítéletet: „Arkajev rengeteget tett a tornasportért, de lejárt az ideje.” S így utólag a nyilatkozatokból, az eddig sértett edzők petíciójából az is napvilágra került, hogy a mester teljhatalmú úrként – korábban elvtársként – könyörtelen diktátor volt. Az mindenesetre biztos, hogy az orosz szövetség elnöke soha nem szólt rá egy rossz szót sem, ám e tényt erősen árnyalja, hogy egy személyben Arkajev maga volt a prezident is…
No de most már ugorjunk viszsza az Eb-re és a magyar csapathoz! Gál Róbert ugrásban hatodik volt Athénban, talajon vb-4., és ezen a két szeren stabilan ott van a nemzetközi élmezőnyben, amit három Világkupa-győzelme is jelez. Rossz előjel, de legalább az álmoskönyvek szerint jó főpróbát ígér, hogy másfél hete a párizsi Vk-n talajon és ugrásban is rontott. Ugyanitt viszont a lólengés szerspecialistájának számító Berki Krisztián Urzica és a vb-3. francia Casimir mögött a dobogó harmadik fokára állhatott, s azt se feledjük, hogy tavaly a ljubljanai Eb-n is bronzérmes volt, ott a román Suciu és az olasz Busnari mögött. Van tehát három éremesélyünk, s emellett még Fekete Leventének és Király Rolandnak gyűrűn, a nőknél Péntek Tündének talajon némi reménye a döntőbe kerülésre, a többiek – Horváth Csaba, Hetrovics Marcell, Szarka Krisztina, Simon Ágnes – számára úgymond a tisztes helytállás a cél.
A mezőny ismeretében – 34 ország 258 versenyzője indul – ez se lesz egyszerű feladat. De az egyik szponzor által a legjobb magyar versenyzőnknek felajánlott motorcsónakért be kell ugrani a „mély vízbe”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.