Teljes volt az idei éremkollekció

Tegnapi labdarúgás-évértékelőnk után ezúttal kellemesebb témával foglalkozhatunk. Egy arany, egy ezüst, egy bronz – így fest a magyar csapatsportok világbajnoki éremtáblázata 2005-ben. A női pólósok montreali első és a női kézilabdázók szentpétervári harmadik helyezése igazi bravúr, a férfi vízilabdázók újabb vb-döntője a szerbektől elszenvedett vereség dacára becsülendő, de az is az idei krónika része, hogy három többre hivatott együttesünk el sem jutott az esztendő fő világversenyére.

2005. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csapatsportok

Valószínűnek tűnt a 2004-es athéni olimpia kudarca után, hogy elemeire hullik a női vízilabda-válogatott, és távozik Faragó Tamás szövetségi kapitány. Ő azonban maradt, és Montrealban világbajnoki győzelemre vezette a parton és vízben is megújított stábot és keretet. Az amerikaiak elleni döntőt ráadásul kétszer (másodszor a hosszabbításban) nyerte meg a csapat, de jobb kétszer, mint soha. Az öntörvényű Faragó aztán ismét az átlagember logikájával ellentétesen cselekedett, hiszen családi elfoglaltságaira hivatkozva kontraktusa lejártakor távozott, így a jövőben világbajnokok helyett „csak” hármas ikreket nevel. Utódjának, Szilágyi Péternek természetesen nincsenek hármas ikrei; kérdés, lesznek-e világbajnokai.
Kemény Dénesnek már voltak, igaz, 2003-ban, mert 2005-ben a második helyen végzett a férfi vízilabda-válogatott. A montreali döntőre kissé leamortizálódott társaságtól túlzott mohóság lenne számon kérni az aranyat, de anynyit mindenképpen megjegyezhetünk: a vb-győztes szerb-montenegrói alakulat két héttel kanadai diadala után a Világliga belgrádi végjátékában 16-6-ra intézte el a tartalékos magyar válogatottat, amelynek bevallottan fő célja Peking és a sorrendben harmadik olimpiai bajnokság. Amelyet máris jó okunk van leginkább a szerbektől félteni. A Domino-BHSE is a mesterhármas igényével vágott neki a szezonnak, de be kellett érnie a bajnoki elsőséggel, mert a hazai kupát a Vasas csípte el, az Euroliga nápolyi fináléjában pedig a Posillipo élt a házigazda minden előnyével.
Férfi kézilabda-válogatottunk még 2004 júniusában bukta el a norvégok elleni párharcban a 2005-ös vb-részvételt, így ingerszegény éve volt. A játékosokat a klubokban azért így is sikerült kizsigerelni, bár a kontinentális kupa végjátékába senki nem jutott el. A Veszprém számára a negyeddöntő és a spanyol Ciudad Real, a Szeged előtt a nyolcaddöntő és a szlovén Celje jelentette a végállomást a BL-ben, míg itthon a két nagy leginkább egymással gyürkőzött, a veszprémiek örömére.
A női szakágban minden ellentétesen alakult. Az NB I-ben nemhogy folytatódott volna a bajnok sorozata, hanem megszakadt, mert sokadik próbálkozásra megszerezte első aranyérmét a Dunaferrt trónfosztó Győr. Az EHF-kupában a legjobb négy között három magyar csapat tülekedett, közülük végül a legkevésbé esélyes Cornexi kaparintotta meg a serleget – az ETO és a Ferencváros bánatára. A vigaszt aztán mindenkinek meghozta a decemberi szentpétervári világbajnokságon nyert bronzérem, immár Németh András dirigálásával és az új generációval.
Kosárlabdában mindkét válogatottunk lemaradt a 2005-ös Európa-bajnokságról. A nők csoportelsősége egyetlen árva ponton múlt a selejtezőben – a lengyelek áldhatták is a szerencséjüket –, a férfiakat pedig Izrael ütötte el a részvételtől, és Eb ürügyén ázsiai ellenféltől kikapni duplán bosszantó. A Pécs női együttese vérmes reményekkel vágott neki az Euroliga négyes döntőjének, ehhez képest negyedikként tért haza Szamarából, itthon viszont a mezőny élén zárt, miként a férfiaknál a Paks is.
Jégkorongban két tanulsággal is szolgált az esztendő. Egyrészt érkezhetnek ide a világ legjobbjai is, barátságos mérkőzésekre a közönség mértékkel vevő, másrészt kicsi híja még van a hőn áhított A csoportos részvételnek. Februárban a Pannon GSM-tornán válogatottunk Kanadával, Szlovákiával és Németországgal játszhatott; a tengerentúliaktól simán kikapott (7-0), Szlovákia ellen egy, Németország ellen pedig két harmad után is vezetett, de mindkétszer vereség lett a vége (4-2 és 4-3). Áprilisban Debrecenben a divízió I-es vb-n már a játékosok is beleélték magukat a feljutásba, ám végül nemcsak Norvégia, de még Lengyelország is megelőzte csapatunkat. Kis szerencsével a két hiányosságot egyszerre számolhatjuk fel. Magyarország pályázott a 2011. évi A csoportos vb megrendezésére, és bár első olvasatra képtelennek tűnik az ötlet, beteljesedése mégsem reménytelen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.