Ennyire segít a hazai pálya? Bár legutóbb nem itthon, hanem a 2001-es angliai vb-n, Millfieldben tarolt hasonlóképpen a magyar gárda – fordultunk a férfiválogatott szakvezetőjéhez.
– A hazai környezet tényleg óriási előny, vívásban és futásban például egészen biztosan pluszpontokat ér a biztatás. A közönség szenzációsan „szerepelt”, még Fülep Sanyit is ki tudta billenteni a évszázados melankóliájából…
– Csapatban és váltóban az utóbbi öt év során sem volt különösebb gond, ezúttal viszont egyéniben is remekeltek a mieink. Mi történt?
– Balogh Gábor például eljutott addig a pontig, hogy rájöjjön: nem mehet ez így tovább, és átlépett pszichés gátjain. A rosszul sikerült varsói vb-t követően rendszeresen pszichológushoz járt, s közösen kiokoskodták, hogy önbizalomhiányban szenved. Ezt én ingyen is megmondtam volna, mert Balogh még azt is vitatta, hogy tud-e egyáltalán egy pontot is vívni. Túlzásnak érezte az én nyolc-kilencszáz pontos elvárásomat, aztán most önmagára cáfolt rá az 1023-mal. Horváth Viktorral a váltóban történt hasonló, egyéniben vérmes reményekkel indult, hatodik hely lett belőle, erre tett rá egy szenzációs váltóvívást.
– A mieinkkel nagyjából tisztába jöhettünk, de mi a helyzet a külföldi riválisokkal? Ők nem vették kicsit félvállról az Eb-t?
– Nem hinném, ha már eljöttek, ugyanúgy akartak nyerni, mint a mieink. Mindig elismerik egyébként a magyar rendezést, de tartanak a lovaspályától. Mi pedig természetesen kihasználtuk a szabályok adta lehetőségeket, hogy kiderüljön, érdemes a nyeregben is sokat edzeni. Nem hiába állapították meg az egykori bajnokaink, hogy az indulók között négy igazi lovas található, a négy magyar. A többiek kihívásokkal küzdenek. Egyébként is borzasztóan erős a férfimezőny, amelyben kieshetett az egyéni világbajnok német Walther, vagy éppen huszonhatodikként vághatott neki a futásnak a kétszeres egyéni világbajnok litván Zadnieprovskis.
– Horváth 28, Balogh 30, Fülep 31, Kállai 32 éves. Van mögöttük utánpótlás?
– Hogyne, Marosi Ádám, Kasza Robi és Németh Robi tavaly mindent megnyert a junior vb-n, ám idén sajnos megsérültek, nem számolhattam velük a válogatásnál. Remélem, hamarosan újra „üzemképesek” lesznek, és jól megverik az öregeket, mert nem ártana egy kis konkurencia. Ősszel a vb előtt jó lenne indulniuk a Világkupa-versenyeken, jövőre meg már nyolc olimpiai kvótát osztanak az Eb-n, aki oda eljut, lépéselőnybe kerül.
– Szóval a most nagyszerűen szereplők nem kapnak védettséget?
– Valamit igen, de az Pekingig nem tart ki, inkább csak a novemberi vb-ig. Erre teljesen külön felkészülést tartunk, s megpróbáljuk megőrizni a Budakalászon újra meglelt lendületet és önbizalmat.
– Melyik a kedvenc budakalászi aranya?
– Mindhárom kedves: Baloghé azért, mert feltámadt, a csapaté azért, mert megmutatta kiegyensúlyozottságunkat, a váltóé azért, mert nem hagy cserben, már sokszor odaadta magát nekünk.
– Egy kevésbé szakmai kérdés a végén: milyen zene szól a háttérben?
– Most megfogott, mert inkább a kérdésekre koncentráltam, mintsem a muzsikára. Egyébként mindig a Bartók rádiót hallgatom, a gagyit meghagyom másnak.
Ezt akár Pálvölgyi Miklós szakmai hitvallásának is felfoghatjuk.
Eb után, vb előtt. Pécsi Gábor, a budakalászi Eb szervezőbizottságának elnöke értékelésében kiemelte a többezres közönség keltette nagyszerű hangulatot, valamint azt, hogy gyakorlatilag zökkenőmentesre sikerült a lebonyolítás. „Még a környezet védelmére is figyeltünk, kisebb lelátót építettünk, hogy ne kelljen kivágni három fenyőfát. Legközelebb a szelektív hulladékgyűjtést is megoldjuk” – mondta a szakember. A legközelebb pedig szűk két év múlva már eljön, hiszen Magyarország rendezi a 2008-as, olimpiára kvalifikáló vb-t. Hogy hol, az még rejtély, ám Pécsi úgy fogalmazott, ha végre tényleg elkészül a budakalászi uszoda, ez a helyszín páratlanul komplex lehet.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
