Balogh Gábor önmagát is meglepte

Tegnap nem tapsolhatott magyar éremnek a lelkes budakalászi közönség az öttusa Európa-bajnokságon, hiszen női váltónk csak negyedik lett. (Bár a zárófutás előtt még dobogós pozícióban volt.) Éppen ezért jólesett a vasárnap két aranyérmet szerző Balogh Gáborral visszaemlékezni a múlt hét végére.

2006. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan az eredményhirdetésnél csak a harmadik üveg pezsgőt tudta felbontani, egy tegnapi televíziós interjúban pedig képtelen volt kimondani a temperamentumos jelzőt, de ettől még tiszteljük, becsüljük, szeretjük Balogh Gábort. Már csak azért is, mert vasárnap ő lett Demeter József (1987), Madaras Ádám (1991), Fábián László (1993) és Sárfalvi Péter (1999) után a magyar öttusasport ötödik férfi egyéni Európa-bajnoka. A vitrinjében olimpiáról egy ezüst, vb-ről nyolc arany és két ezüst, Eb-ről kilenc arany, két ezüst és egy bronz található.
– Legutóbb négy éve állhatott világversenyen egyéniben a dobogóra, amikor harmadik lett a 2002-es kontinensviadalon. Mi történt azóta, s mi változott meg a múlt hét végén? – fordultunk a lassan harmincéves klasszishoz.
– Az eltelt időszakban is bennem rejtőzött a jó eredmény, csak nem tudtam kihozni magamból. Ennek két fő oka volt, egyrészt a vívásban nyújtott teljesítményem nagyon hullámzott, másrészt erős motivációhiánnyal küszködtem. Utóbbin az segített, hogy újra hazai közönség előtt versenyezhettem, ami meghozta a hiányzó motivációt. Vívásomban a tavalyi varsói vb jelentette a mélypontot, ezért visszamentem korábbi edzőmhöz, Hegedűs Ferenchez. Ő „öttusásabb”, vagyis egyszerűbb vívást tanít, olyat, amiben nincs különösebb fakszni, viszont ebben a mezőnyben eredményes lehetek vele. Bejött.
– Ahogy már korábban is többször nyilatkozta, a fizikai számokat egyszerűen hozni kell, a technikai számokban dől el egy-egy verseny sorsa, ezekben viszont a legfontosabb a szellemi fittség. Az ön fejében mi változott, ami visszavezette a dobogó tetejére?
– Például az, hogy pszichológus segítségét kértem, és ő tényleg segített. Mint ahogy az is, hogy az idén hála istennek kevés versenyen indultam. Nekem ebben a korban már így ideális, hogy megőrizzem a frissességemet. Hozzáteszem, magamat is megleptem a vasárnapi teljesítményemmel. A selejtezőben kicsit megijedtem a lövészettől, de aztán jól sikerült, a vívás pedig szenzációsan, szinte minden bejött. Az úszásban hoztam a kötelezőt, a lovaglásban pedig növelni tudtam az előnyömet Donna nyergében. Őt ismertem korábbról, egyszer már mentem vele, de akkor fájt a lába. Most szerencsére nem, így a futás előtt gyakorlatilag nyertem, csak tartanom kellett a különbséget.
– Ezért ugrott be az eredményhirdetés előtt az Omszki-tóba?
– Futóedzőmmel, Serfőző Sándorral abban maradtunk, ha érmes leszek, csobbanunk. Érmes lettem.
– Ám a jelek szerint az egyéni és a csapatarany mellé még egyet nem akar, hiszen nem indul a váltóban. Miért?
– Mert nagyon kiversenyeztem magam. Álltunk fenn a dobogó tetején, amikor Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitánnyal egymásra néztünk és ő halkan megkérdezte: váltó? Mondtam neki, inkább ne, s ő azt válaszolta, maga is úgy gondolja. A fáradtságom mellett az is belejátszott a döntésbe, hogy így éremszerzési lehetőséget kap Kállai Ákos, aki nagyszerűen versenyzett, de nem volt csapattag.
– Lehet, korai még a kérdés: e régen látott szép siker után mit vár magától a novemberi guatemalai világbajnokságon?
– Tényleg korai a kérdés, mert momentán maximum a pihenésig látok el. Az biztos, hogy számomra ez az Eb volt az év fő versenye.
Igazából a többi magyar öttusázó, így a tegnapi női váltó tagjai is hasonlóan éreznek, csak nekik nem sikerült minden olyan jól, mint Baloghnak. Vörös Zsuzsanna, Máthé Vivien és Füri Csilla kora reggel vágott neki a lövészetnek, amelyben 263 körrel a negyedik legpontosabban célzott a magyar trió. A vívás ennél gyengébben ment, a 31 győzelmet bőven ellensúlyozta a 41 vereség, a kilenc induló váltó között ez csak a nyolcadik helyre volt elég, no meg arra, hogy összetettben a hetedik pozícióba essenek vissza a mieink.
Az úszás negyedik helye nem javított a magyar pozíción, viszont összesűrítette a mezőnyt. Így fordulhatott elő, hogy a jól sikerült lovaglás – Füri lova két akadályt, Máthéé egyet, Vörösé egyet sem vert –, a szám megnyerése a dobogó aljára röpítette lányainkat. A futás előtt az oroszok biztosan vezettek, a britek, a magyarok és a lengyelek viszont négy másodpercen belül vágtak neki a kevésbé csillogó érmek sorsát eldöntő utolsó tusának. Így gondoltuk mi, ám a lengyelek és a britek másképpen, hiszen hatalmas bravúrral behozták az orosz triót, és meg is előzték. Nekünk ez nem sikerült, Füri visszaesett a negyedik helyre, és a többieknek sem sikerült előrébb jutniuk. Majd ma a fiúknak – Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány tegnapi érdeklődésünkre legalábbis ezt ígérte.
Eredmények, női váltóverseny: 1. Lengyelország (Czwojdzinska, Dziadura, Maloszyc) 5144 pont, 2. Nagy-Britannia 5124 p, 3. Oroszország 5096, 4. Magyarország (Vörös Zsuzsanna, Füri Csilla, Máthé Vivien) 5028 p.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.