Csaló a doppingolók között

2006. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Floyd Landisnak, a Tour de France idei győztesének lebukása, avagy lebuktatása pontosan rávilágít a professzionális sportban, szűkebben a doppingellenőrzésben működő titkos mechanizmusokra, hallgatólagos megállapodásokra.
Landis sokáig viselte az összetettben élen álló versenyzőnek járó sárga trikót a világ legszínvonalasabb kerékpáros-viadalán. Múlt hét szerdán, a 16. etapon azonban elfogyott a szuflája, nyolc perccel leszakadt a győztestől. A sportban manapság csak a legritkább esetekben fordulnak elő hősies tettek; Landisé ezek közé tartozott: a másnapi, 17. szakaszt 130 kilométeren keresztül egyedül tekerve hat perccel megnyerte. Szombaton az egyéni időfutamban pedig visszavette a vezetést, vasárnap Párizsba már előre ünnepelt győztesként érkezett meg.
Ám alig telt el néhány nap, s kiderült: Landis nem hős, hanem csaló. Jelentős adag tesztoszteron tett vele csodát egy éjszaka alatt. De hát mindenki doppingol, miért éppen az amerikai bringás bűnhődjön? – hallja az ember a naiv ellenvéleményt. Persze: mindenki doppingol, de Landis ezen felül még csalt is. Azt ugyanis már sehogy nem nézik el az ítészek, ha valaki verseny közben szemérmetlenül ennyire feltűnő módszerhez folyamodik.
A szóbeszéd alapján hasonló elvi megfontolásból húzták rá a vizes lepedőt Athénban Annus Adriánra és Fazekas Róbertre. A dobóatlétáknál állítólag az az elfogadott (?) gyakorlat, hogy a felkészülési időszakban teletömik magukat különféle szerekkel, a versenyidőszakra aztán kitisztulnak. Annus és Fazekas ellenben a legfontosabb versenyekre volt csúcsra járatva, amit egy idő után megelégeltek a vetélytársak és az ellenőrök.
Egyik sem bizonyítható, de hihető verzió.
Visszatérve a Tourhoz: Lance Armstrong hétéves uralkodására azonban így sincs magyarázat. Vagy legalábbis csak részben van. Az lényegében kijelenthető: 1999-ben EPO-t használt, csak éppen akkor azt még nem tudták kimutatni. Lehet, hogy évről évre így, utólag szerzünk tudomást egy-egy újabb szerről? Így bontják le darabonként Armstrong szobrát?
Aki úgy tekert, mint egy gép. Ez volt vele a legnagyobb gond: nem volt benne semmi emberi. Szemben az előző nagy egyéniséggel, Miguel Indurainnal. Az egyébként rezzenéstelen arcú spanyol utolsó versenyén az egyik kaptatón, megelégelve a szenvedést, kiegyenesítette az egyik kanyart, és betért a szemközti vendéglőbe, ahol végre sört rendelt a sok izotóniás lötty után. Nem akarta azt bizonygatni, amit már ő maga sem hitt el.
Landis ebbe a hibába esett. S ha nagyon akarja, egykori társaként Armstrongot is magával ránthatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.