A kijelentés mennyiségi oldala természetesen könnyebben bizonyítható. A LEN, azaz az európai szövetség kedvezménye a rendező ország számára a női 800 m és a férfi 1500 m kivételével minden számban négy indulót engedélyez, az pedig már a budapestiből tényleg országossá lett és remek utánpótlást kinevelt magyar úszósport dicsérete, hogy e formát tartalommal is sikerül megtölteni: 58 hazai úszó, 32 férfi és 26 nő vág neki mától az Eb-nek.
Ami a minőséget illeti, Kiss László szövetségi kapitány kijelentette: „Három-négy aranyat itthon tarthatunk, ekkor lehetnénk elégedettek igazán, s még inkább akkor, ha az Eb minden napján legalább egy érmet nyernénk.” Ha a bajnokesélyesekkel kezdjük a lajstromot, természetesen Cseh László kívánkozik az élre, a szakemberek szerint a két vegyesúszó-számot egyenesen „kötelező” megnyernie. Mivel a 100 hát elsősége is kinéz neki, és 200-on sem esélytelen, akár egyedül is hozhatja a kapitány által remélt 3-4 aranyat. Persze mit tesz akkor Kovács Ági, aki 200 és 50 mellen is második az európai ranglistán, Gyurta Dániel, aki újra a 2004-es athéni formáját úszhatja, vagy már ma 400 női vegyesen Jakabos Zsuzsanna és Hosszú Katinka?
A válasz adódik: felülmúlják Kiss László számításait, és ha így lesz, az sem kizárt, hogy a Bárány István 1926-os budapesti Eb-győzelme óta mára 55 aranyat számláló gyűjteményt kereken 60-ra srófolják fel.
Orosz fölény. Nemcsak a parketten, a vízben is hódít az orosz balett, amint arról az Európa-bajnokság hét végi műúszó döntőiben meggyőződhettünk. Egyéniben Iscsenko, a párosok között a Davidova, Jermakova duó győzött, de csapatban, valamint a legkevesebb megkötést tartalmazó szabad kombinációs csapatversenyben is az oroszok bizonyultak a legjobbnak. Több szám nem lévén, teljes a sikerük. Makulátlan mérlegük titkához apró adalék: megesett, hogy a Novotel Hotel halljában a buszuk indulásáig – ami az edzésre vitte őket – még akadt szabad negyedórájuk. Ezt sem vesztegették el, bekapcsolták a magnójukat, és ott nyomban a „szárazon” is elpróbálták a kűrjüket. Ami a mieinket illeti, csapatunk kombinációban és a hagyományos csapatversenyben is a tizedik helyen zárt. A legkomolyabb magyar vonatkozású eredményre a görögöknél bukkanunk, két bronzérmük Szauder Gábort is dicséri. A szakember immár tizennégy éve dolgozik Görögországban, 1998 óta a válogatott élén. Az érmekből amúgy még a spanyoloknak és az olaszoknak jutott, s ezáltal tulajdonképpen nem történt semmi váratlan.
Leszámítva persze azt, hogy vasárnap este telt ház, 7000 néző látogatott ki az uszodába, ami még az ingyenes belépő mellett is szenzáció. Szombaton pedig az időjárás keltett meglepetést. Alig negyedórával a csapatverseny 18 órára tervezett döntője előtt özönvízszerű eső zúdult a Margitszigetre. A publikum java része azonban nem moccant, mintegy kétezren (!) kitartottak a tető nélküli tribünön is, és – a hangszórókból szóló zenére karneváli hangulatot teremtve – várták a kezdést. Mindenki vidáman ázott bőrig, s ezt jó néhány versenyző esetében szó szerint is érthetjük. Tudniillik a kiesettek többnyire fürdőruhában táncoltak a lelátón. A vízben aznap már nem lehetett, így e finálé átcsúszott vasárnapra. S jobb bele sem gondolni, mi lesz akkor, ha egy ilyen zápor az úszóversenyek alatt érkezik.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
