Orosz és német arany a rajton

Tegnap este a margitszigeti Széchy Tamás uszodában hivatalosan is megnyitották a 28. – Budapesten 1928 és ’56 után harmadik – vizes Európa-bajnokságot. Nem hivatalosan azonban már délelőtt megkezdődött az Eb, így Balatonalmádiban, hosszútávúszásban gazdára talált két aranyérem (egy orosz, egy német kézbe került), a fővárosban pedig a műúszók egyéni versenyükkel lakták be az új komplexumot. Az első nap programja a Magyarország–Horvátország barátságos férfi vízilabda-mérkőzéssel fejeződött be lapzártánk után.

2006. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első bajnoki cím olyan szoros befutóval dőlt el a női hosszútávúszók 5 kilométeres viadalán, hogy az 1500-on is izgalmas véghajrának számított volna. Az orosz Jekatyerina Szelivercova másfél másodperccel verte a francia Cathy Detrichet, a harmadik helyen pedig holtversenyt hirdettek a szintén orosz Larissza Ilcsenko és a cseh Jana Pechanova között. A magyarok enyhén szólva nem éltek a hazai pálya előnyével, hiszen Prohászka Ágnes 22., Sallai Ágnes 23., Gledura Bianka 24. lett, csupán egy ukránnak köszönhetik, hogy nem ők zárták a mezőnyt.
A férfiak a nyitónapon az olimpiai számmá előlépett 10 kilométernek vágtak neki. Itt a németek kétszeres világbajnoka, Thomas Lurz diadalmaskodott a holland Maarten van der Weijden és a szintén német Christian Hein előtt. Gercsák Csaba 14. helyezése csekély vigasz arra, hogy Nagy-Pál Levente és Sasvári Balázs feladta a versenyt. A mai napot vérmesebb reményekkel várhatjuk, hiszen a kétszeres Eb-aranyérmes Kovács Rita fő számában, 10 kilométeren rajtol, és mivel a férfiak számára ezúttal 5 km az adag, komoly esély mutatkozik rá, hogy hármuk közül egynél azért több érjen célba.
Tegnap délelőtt tíz óra tájban jó néhányan tartottak befelé a Margitszigeten, s bár a többség nem fordult le balra a Hajós Alfréd uszodához, azért az Európa-bajnokság első délelőtti programját is megtekintették mintegy hatszázan. A műúszás egyéni selejtezője persze még nem teremthetett igazi Eb-hangulatot, jobbára a parton rekedt csapattagok rázták a zászlókat, de a bőven húszon aluli korosztály lelkesedésével nem volt hiba. Ilyesmiket a vízben a szabadon választott programokban is csak a szakavatott szemek fedezhettek fel, lévén a talán legszubjektívabb megítélésű sportágról szó. S ahol bizonyos vonatkozásban a legnagyobb a fegyelem: a medencéből kikászálódóknak a szponzorfal előtt előírásszerűen vigyázzállásban, hátra tett kézzel kell hallgatniuk a pontozók ítéletét; ellentétben mondjuk a műkorcsolyázók „lihegőjével”, ahol fotelekben lehet pihegni. Indulónk, a tizenharmadikként szólított Acsay Csilla a választott Mátrix filmzenéjére harmonizáló fekete-zöld színkombinációjú dresszében mutatta be háromperces gyakorlatát, és kell-e mondani, a hazai közönség előtt a legnagyobb sikert aratta. A zsűrinél sajnos csak a tizenötödik volt a sorban.
„Belülről jónak éreztem a kűrömet, és utána az edzőm az is azt mondta, hogy elégedett velem. A program közben kinéztem a közönségre, s bár a szurkolókat természetesen csak elmosódva láttam, egy magyar zászlót kiszúrtam, és ez erőt adott. Az maga lenne a csoda, ha az esti rövid program után továbbjutnék a tizenkettes döntőbe, előzetesen ezzel nem is számoltunk. A realitás az, hogy a tizenötödik hely környékén végezzek” – árulta el a Synus SC 19 éves versenyzője. Nem történt csoda, Acsay Csilla reális jóslata vált valóra, 15. lett, így lemaradt a döntőről.
Az esti műúszó programot egyedülálló módon – természetesen az ingyenes bejutásnak is köszönhetően – telt ház figyelte, így az ünnepélyes megnyitónak is remek kulisszát teremtve. A pulpitusra vonuló egykori bajnokok közül leginkább Egerszegi Krisztina hiányzott, az úszó Darnyi Tamás, a vízilabdázó Kárpáti György és a műugró Újvári László viszont főszerepet alakított. Bartolo Consolo, az Eupai Úszóliga, Gyárfás Tamás pedig mint a hazai szervezőbizottság elnöke rövidebb, Gyurcsány Ferenc ellenben hosszabb beszédben üdvözölte az eseményt és a megjelenteket, utóbbi váltakozó intenzitású harcot vívott az őt kifütyülőkkel és kitapsolókkal, valamint saját, olykor megbicsakló hangjával és az angol nyelvvel.
A tegnapi műsort záró magyar– horvát pólómeccs az eredeti szándék szerint a felkészülést és a gálát is szolgálta, de 4-0-s magyar vezetésről könnyedén 4-4-re egyenlített az ellenfél, s onnantól minden idők egyik legbarátságosabb vízilabda-mérkőzését láthattuk. Amely így természetesen gólgazdag, 11-11-es döntetlent hozott.

Tegnapi eredmények. Nyílt vízi úszás, nők, 5 km: 1. Jekatyerina Szelivercova (Oroszország) 1:01:50.8 ó, 2. Cathy Detrich (Franciaország) 1.5 mp hátrány, 3. Larissza Ilcsenko (Oroszország) és Jana Pechanova (Csehország) 1.6-1.6 mp h., … 22. Prohászka Ágnes, 23. Sallai Ágnes, 24. Gledura Bianka. Férfiak, 10 km: 1. Thomas Lurz (Németország) 1:58:12.1 ó, 2. Maarten van den Weijden (Hollandia) 1:58:13.5, 3. Christian Hein (Németország) 1:58:16.6, … 14. Gercsák Csaba 1:58:57.9.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.