Az európaiaknak igazi kihívás a filmkészítés

Messzire kerültünk a mozi aranykorától – mondja Roy Andersson, a legjobb vígjáték európai filmdíjasa.

Kárpáti György
2016. 01. 04. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érzése szerint jelenleg megtorpanás tapasztalható az európai mozgóképben. „Manapság nagyon könnyű filmet készíteni, rengeteg mozi készül, de ez sehol nincs a 60-as, 70-es évekhez képest” – tette hozzá. Talán emiatt is nagyon büszke arra, hogy a fiatalok is nézik a filmjeit, és inspirációt merítenek belőle.

„Kifejezetten megindít, amikor valaki odajön hozzám, hogy a munkásságom hatására akar filmrendezőnek állni. Volt olyan, aki elutazott Stockholmba, hogy találkozzon velem, és tanácsot kérjen” – mesélte elérzékenyülten Andersson. Némi csalódottságnak is hangot adott, szerinte hazájában nem értékelik annyira, amennyire a munkássága és a nemzetközi elismerése alapján rászolgálna.

Az Egy galamb leült egy ágra, hogy tűnődjön a létezésről című filmjében a fiatal magyar operatőr, Pálos Gergely mutatkozhatott be. Ő váltotta a forgatás felénél Borbás Istvánt, aki előtte állandó alkotótársa volt Anderssonnak. A rendező nagyon elégedett volt Pálossal, és a következő filmjében is a fiatal magyar filmest látja el az operatőri feladatokat.

Andersson utolsó három filmje között hét-hét év telt el. A kérdésre, hogy legközelebb is hét év múlva várható-e tőle valami, úgy fogalmazott, ezúttal nem tart ekkora szünetet. Sőt, új filmjének munkálatait már el is kezdte, így körülbelül két év múlva kész is lesz. „A mozi a végtelenről fog szólni, de nem technikai értelemben, hanem az emberi természeten keresztül” – mondta mosolyogva.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.