Feltámadás: hogyan hihették el Jézus barátai?

A neheze csak a feltámadással kezdődött Jézus munkatársai számára, akik iszonyatos présben és kezdeti belső bizonytalanságban láttak munkához a keresztény egyház megszervezése terén.

2013. 03. 31. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lehetséges egyik legkorábbi időpontban van idén a Húsvét, de legalább biztosan jön most már a tavasz. Jézus feltámadása meghozta a nyári időszámítást a szó szoros és átvitt értelmében is.

A szent három napban vetítette a köztévé a Szent Péterről mint első egyházfőről szóló, erősen közepes, kétrészes filmet (többek közt furcsa, hogy egy ilyen monumentálisra szabott alkotás alatt miért mindig ugyanaz a 6-8 ütemnyi zene szól, illetve az időben és tartalomban is távoli eseményeket miért forgatták látványosan is ugyanott...), ebben a feltámadás eseményét követő első emberi, hétköznapi reakciókon érdemes elmélázni egy kicsit.

A fiatal János apostol és Péter sietnek a pészah előestéjén felfeszített Jézus sírjához harmadnap reggel, a több tonnás követ félregörgetve találják. A közelmúlt emlékeiben kutatva, a kirakós darabjait összerakva csakhamar rájönnek, hogy mesterük bizony feltámadt, fel kellett, hogy támadjon. Kisvártatva katonák jönnek, ami miatt nagy félelem szállja meg őket – most majd talán őket vádolják igazságtalanul a test ellopásával, el kell rejtőzni. Az elfogást kezdetben megússzák, kezdeti tevékenységüket viszont nagy bizonytalanság övezi: félniük kell a zsidóktól, akik a kereszthalál miatt igen megosztottak, hiszen a csodatévő Jézus nem szállt le a keresztről, mint azt sokan várták, jelentős részük viszont tudott arról, hogy a jeruzsálemi templom beszakadt Krisztus halálakor, és mély sötétség szállt a városra, sok leprás pedig meggyógyult. Félniük kellett a zsidóktól is, mert bár rengetegen akartak megkeresztelkedni az apostoloknál, akik körében a testvériség volt a legerősebb érzés, az alig pár napos új egyház szabályait még nem vették listára – Péter, a halász konkrétan írni sem tudott –, és a próféták korában talán nem kevesen léptek fel a megígért megváltóként.

Ha a hitbeli kételkedés jelen volt azok körében, akik személyesen ismerték Jézust, természetes, hogy jelen volt az elmúlt kétezer év során megannyi földi halandónak az életében is, akik bizonyosságot akartak életükben a valós húsvéti történésekkel kapcsolatban. Így lehetett ezzel talán maga Lukács evangélista is, aki Jézushoz és az apostolokhoz kötődő eseményláncolatot nem zsidóként, tehát a keresők számára talán legfogyaszthatóbb módon írta le.

A kereszténység megalapítójának egyszerű, egyértelmű és világos üzenetei és tanúságtétele azonban ma – az új pápával – az arra igencsak megfelelő személyen keresztül könnyedén jut el mindenkihez a világon; Ferenc pápa magához szorítja a beteget, megcsókolja a bűnöző lábát, elutasítja a fényűzést. A déli Urbi et orbi áldásával is biztos hoz majd valami szimpatikus újítást, amire majd felfigyelhetünk a tévéközvetítés segítségével. Apropó, tévé: aki nem vesz részt saját plébániai szertartáson, megtekintheti Ferenc pápa feltámadási ünnepi szentmiséjét is 10.15-kor, számtalan megkapó, lélekemelő gesztussal találkozik majd.

A húsvétvasárnapi szertartás liturgikus leírása – a Nagyszombat éjszakai után – terjedelemben felére csökken már, ez önmagában is megindokolja azon plébániák döntését, akik nem a többórás éjszakai szertartás részévé teszik a körmenetet, hanem vasárnap hirdetik a környéki lakók számára a feltámadás örömhírét. (Annak idején én is háborogtam, amikor az éjjeli fáklyafényes vonulást vasárnap reggeli körmenetre cserélte a plébános, de mára felfogtam ennek a praktikus és missziós jelentőségét is.)

A liturgiában a „szokásos” módon zajlanak az események, de a korábbi hagyományok szerint ekkor van az ételszentelés alkalma (bárányhús – Jézus áldozata, kalács – az emberi munka gyümölcse, bor – Krisztus vére, tojás – az újjászületés jelképe) is. Naná, vége a böjtidőnek! A körmenet után a Te Deumot, az „Áldott legyen az Isten” kezdetű litániát és a pápai himnuszt is elénekli a hívősokaság. A déli Urbi et orbi áldásra – ahol a pápa magyarul is köszönti a világot és a Szent Péter tér népét – haza lehet érni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.