Feltárták a rákhoz vezető génmutációk okait

Szenzációs felfedezés: feltérképezték a daganatok nagy többségének kialakulásához vezető 21 fontosabb génmutáció okait.

kn
2013. 08. 16. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rák kialakulásáért a sejtek genetikai mutációi felelősek. Ezek egy részéről már régóta lehet tudni, hogy mi okozza, a daganatok mintegy felénél azonban ez továbbra is rejtély. A brit Wellcome Trust Sanger Intézete által vezetett kutatócsoport ezeknek a mutációknak az okait vizsgálta a rákos sejtek genomjának eddigi legkiterjedtebb elemzése során – írta a BBC hírportálja.

A rák ismert okozói, például az uv-sugarak és a dohányzás, egyedi „jelzést” hagynak maguk után, olyan „genetikai ujjlenyomatot”, amelyből kiderül, pontosan mi okozta a dns-mutációt. A kutatók a daganatok harminc leggyakoribb fajtájából vett 7042 minta vizsgálatával további ilyen „ujjlenyomatok” után nyomoztak, és ezek segítségével arra jutottak, hogy a rákhoz vezető mutációk 97 százalékáért összesen 21 kiváltó ok a felelős.

„A rák genomjában rejtőznek ezek a minták vagy »ujjlenyomatok«, amelyek elárulják, mi a betegség elsődleges okozója. Olyan ismeretlen területre vezetett bennünket a kutatás, amelyről azt sem tudtuk korábban, hogy létezik. Igazi mérföldkőről beszélhetünk” – magyarázta Mike Stratton, a Sanger Intézet vezetője.

Más génmutációs „ujjlenyomatok” az öregedéssel vagy például a szervezet védekező rendszerével voltak összefüggésben. A sejtek a vírusfertőzésre úgy reagálnak, hogy működésbe hoznak egy enzimcsoportot, amely addig okoz mutációkat a víruson, míg az életképtelenné nem válik. „Úgy véljük, ebben a folyamatban mellékhatások is fellépnek: megváltozik a szervezet saját genomja is, és egyre valószínűbb, hogy olyan sok mutáción megy keresztül, melyek végén rákos sejt jön létre, tehát az immunrendszer fegyvere ilyen szempontból kétélűnek bizonyul” – jelentette ki Stratton.

Tizenkét „ujjlenyomatra” azonban a kutatóknak egyelőre nem sikerült magyarázatot találniuk. Reményeik szerint ha néhányról kiderül, hogy környezeti ártalomhoz köthető, az a rákmegelőzés új módszereit kínálhatja.

Maradéktalanul eltávolított minden rákos sejtet az eddigi humánműtéti teszteken a Takáts Zoltán magyar kutató által feltalált intelligens sebészkés, amely az operáció közben folyamatosan informálja az orvost, hogy az érintett szövet rákos vagy egészséges.

 

Olyan molekulát fedeztek fel, amely oxigénhiányos állapotukban meggátolja a daganatos sejtek reagálását és túlélését. Az áttörés új gyógyszerek kifejlesztését hozhatja a rákkutatásban.

 

Amerikai tudósok valószínűleg megtalálták, miként lehet megvédeni rákos betegeket a kemoterápia és a sugárkezelés halálos mellékhatásaitól, védőpajzsot állítva a betegek bélrendszerének.

 

Ma már a rák nem egyenlő a halálos ítélettel – számoltak be nemrég német tudósok.

 

Egy előrejelzés szerint az Egyesült Királyságban folyamatosan növekszik a rákos betegek száma, várhatóan 2020-ra eléri a lakosság mintegy felét. A folyamatos növekedés legfőbb okának azt tartják, hogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek.

 

Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levettette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.