A Southamptoni Egyetem kutatói kimutatták, hogy ez a molekula a HIF-1 nevű „főkapcsolót” veszi célba, melyet a daganatos sejtek az alacsony oxigénszinthez való alkalmazkodáshoz használnak. A kutatóknak az úgynevezett szintetikus biológia megközelítéssel sikerült felfedezni, hogyan lehet meggátolni a daganatos sejtekben ennek a kapcsolónak a használatát. Miután a speciálisan manipulált baktériumok által termelt 3,2 millió lehetséges vegyületet megvizsgálták, rábukkantak egy molekulára, amely meggátolja a HIF-1 működését.
A szervezet összes sejtjének szüksége van vérellátásra ahhoz, hogy megkapja a túléléshez szükséges oxigént és tápanyagokat. A rákos daganatok gyorsan nőnek, és növekedése során a daganat túlhaladja a környező vérerek által szállított oxigén- és tápanyagellátás mértékét. Annak érdekében azonban, hogy megbirkózzon ezzel az alacsony oxigénszintű környezettel, a HIF-1 egyfajta főkapcsolóként működik, amely több száz gént aktivál, és lehetővé teszi a daganatos sejtek túlélését. A HIF-1 új vérerek kialakulását váltja ki a daganatok körül, melynek következtében több oxigén és tápanyag jut az éhező daganatba, ami pedig lehetővé teszi további növekedését.
Dr. Julie Sharp, a Cancer Research UK rákkutató intézet tudományos igazgatója így nyilatkozott a felfedezésről: „Szakértőinknek először sikerült olyan módszert felfedezniük, amivel gátolni lehet azt a főkapcsolót, amely a sejtek alacsony oxigénszintre adott válaszát szabályozza. A fontos áttörés olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyekkel növekedésük közben lehet útját állni a daganatoknak.”
Amerikai tudósok valószínűleg megtalálták azt, miként lehet megvédeni rákos betegeket a kemoterápia és a sugárkezelés halálos mellékhatásaitól, védőpajzsot állítva a betegek bélrendszerének.
Ma már a rák nem egyenlő a halálos ítélettel – számoltak be nemrég német tudósok.
Egy előrejelzés szerint az Egyesült Királyságban folyamatosan növekszik a rákos betegek száma, várhatóan 2020-ra eléri a lakosság mintegy felét. A folyamatos növekedés legfőbb okozójának azt a tényt tartják, hogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek.
Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levetette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.
Egyes baktériumfertőzésekben fedezte fel a rák legveszélyesebb fajtája, a hasnyálmirigy-daganat egyik okát egy amerikai kutatás. A hasnyálmirigyrák a legrosszabb daganatfajta, amely embert érhet. Halálozási aránya a legmagasabb, 96 százalékos.
Jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát az úgynevezett TERT gén elváltozása egy nemzetközi tanulmány szerint.
A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy, a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású, új tanulmány kutatói, ami új utakat nyithat a rizikócsoportba tartozó páciensek szűréséhez és jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez.