Megvan a molekula, ami gátolja a rákos sejtek túlélését

Egy olyan molekulát fedeztek fel, amely oxigénhiányos állapotukban meggátolja a daganatos sejtek reagálását és túlélését.

Betegszoba.hu
2013. 08. 07. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Southamptoni Egyetem kutatói kimutatták, hogy ez a molekula a HIF-1 nevű „főkapcsolót” veszi célba, melyet a daganatos sejtek az alacsony oxigénszinthez való alkalmazkodáshoz használnak. A kutatóknak az úgynevezett szintetikus biológia megközelítéssel sikerült felfedezni, hogyan lehet meggátolni a daganatos sejtekben ennek a kapcsolónak a használatát. Miután a speciálisan manipulált baktériumok által termelt 3,2 millió lehetséges vegyületet megvizsgálták, rábukkantak egy molekulára, amely meggátolja a HIF-1 működését.

A szervezet összes sejtjének szüksége van vérellátásra ahhoz, hogy megkapja a túléléshez szükséges oxigént és tápanyagokat. A rákos daganatok gyorsan nőnek, és növekedése során a daganat túlhaladja a környező vérerek által szállított oxigén- és tápanyagellátás mértékét. Annak érdekében azonban, hogy megbirkózzon ezzel az alacsony oxigénszintű környezettel, a HIF-1 egyfajta főkapcsolóként működik, amely több száz gént aktivál, és lehetővé teszi a daganatos sejtek túlélését. A HIF-1 új vérerek kialakulását váltja ki a daganatok körül, melynek következtében több oxigén és tápanyag jut az éhező daganatba, ami pedig lehetővé teszi további növekedését.

Dr. Julie Sharp, a Cancer Research UK rákkutató intézet tudományos igazgatója így nyilatkozott a felfedezésről: „Szakértőinknek először sikerült olyan módszert felfedezniük, amivel gátolni lehet azt a főkapcsolót, amely a sejtek alacsony oxigénszintre adott válaszát szabályozza. A fontos áttörés olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyekkel növekedésük közben lehet útját állni a daganatoknak.”

Amerikai tudósok valószínűleg megtalálták azt, miként lehet megvédeni rákos betegeket a kemoterápia és a sugárkezelés halálos mellékhatásaitól, védőpajzsot állítva a betegek bélrendszerének.

 

Ma már a rák nem egyenlő a halálos ítélettel – számoltak be nemrég német tudósok.

 

Egy előrejelzés szerint az Egyesült Királyságban folyamatosan növekszik a rákos betegek száma, várhatóan 2020-ra eléri a lakosság mintegy felét. A folyamatos növekedés legfőbb okozójának azt a tényt tartják, hogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek.

 

Hogy megelőzze a mellrák kialakulását, levetette melleit Angelina Jolie. Bár a radikális beavatkozás szükségessége adott esetben nem vitatható, a szakértők jelen esetben megkérdőjelezik a megelőző amputáció szükségességét.

 

Egyes baktériumfertőzésekben fedezte fel a rák legveszélyesebb fajtája, a hasnyálmirigy-daganat egyik okát egy amerikai kutatás. A hasnyálmirigyrák a legrosszabb daganatfajta, amely embert érhet. Halálozási aránya a legmagasabb, 96 százalékos.

 

Jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát az úgynevezett TERT gén elváltozása egy nemzetközi tanulmány szerint.

 

A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy, a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású, új tanulmány kutatói, ami új utakat nyithat a rizikócsoportba tartozó páciensek szűréséhez és jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.