Mellrákot okozhat az ötven éve ismert vírus

„Ez a vizsgálat akkora durranás, hogy a jövőben egészen biztosan rengeteg laboratóriumban folynak majd ezzel a felfedezéssel kapcsolatos kísérletek.”

Konopás Noémi
2015. 10. 04. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mellrákot okozhat a szarvasmarha-leukémiavírus (BLV) – ezzel a megdöbbentő hírrel álltak elő kaliforniai kutatók, kísérleteiket és eredményeiket a „Plos One” oldalain publikálták. Azt, hogy bizonyos vírusok daganatos megbetegedést válthatnak ki, Harald zur Hausen óta tudjuk. A német kutatóorvos felfedezése, miszerint a humánpapilloma-vírus (HPV) méhnyakrák kiváltója is lehet, 2008-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat ért. Azt is tudjuk, hogy a hepatitis B- és C-fertőzés májrák kialakulására hajlamosíthat. Sőt kutyáknál, szarvasmarháknál és más emlősöknél, nem utolsósorban a tasmán ördögnél felfedeztek kutatók olyan daganatos megbetegedéseket, amelyek vírusos fertőzésekre vezethetők vissza.

Kaliforniai tudósok Gertrude Case Buehring PhD professzor vezetésével 218 nő (114-en közülük mellrákban szenvednek) szövetmintájában vizsgálták a szarvasmarha-leukémiavírus jelenlétét. A kutatás a rákos minták 59 százalékában mutatta ki a vírusra jellemző DNS jelenlétét, míg a kontrollcsoportban ez az arány 29 százalék volt. „Fontos hangsúlyozni, hogy eredményeink egyelőre nem bizonyítják, hogy a vírus mellrákot okozna” – nyilatkozta Buehring a Die Weltnek. A kutató hangsúlyozta: még igazolniuk kell, hogy a vírussal történő fertőződés korábban történt, és nem azután, hogy már kifejlődött a mellrák.

A jelenlegi kutatás mérföldkő lehet, mivel azt mutatja, hogy a mellrák valószínűsége több mint háromszor nagyobb, ha a BLV megtalálható a szövetben, mint amikor a vírus nincs jelen. Ez az arány magasabb, mint az összes többi, gyakran említett kockázati tényező (többek között az elhízás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, vagy a változó kor hormonjai) – emelte ki a kutató.

„Ez a vizsgálat akkora durranás, hogy a jövőben egészen biztosan rengeteg laboratóriumban folynak majd ezzel a felfedezéssel kapcsolatos kísérletek” – hangsúlyozta az MNO-nak a kaliforniai felfedezés jelentőségét dr. Nagy Károly, a Semmelweis Egyetem Orvosi Mikrobiológiai Intézetének korábbi vezetője, most egyetemi tanára.

Ha bebizonyosodik a feltételezés, miszerint a BLV mellrákot okozhat, akkor elképzelhető, hogy a daganatos megbetegedés gyógyítása helyett annak megelőzésére fogja majd az orvostudomány helyezni a hangsúlyt – tette hozzá. Dr. Nagy Károly szerint ha kísérletekkel igazolhatóvá válik ugyanis, hogy ez a vírus a korábban ismert kockázati tényezőknél (kivéve a genetikai) is nagyobb eséllyel okozhatja a daganatos megbetegedést, akkor elképzelhető, hogy a mellrák gyógyítható lesz. Mint az egyetemi tanár elmondta: az említett kísérletben szövetmintákat néztek, de a jövőben kézenfekvőbb lesz a páciensek vérvizsgálat útján történő ellenanyag-vizsgálata, így több tízezer egyszerűen szerzett (vérvétel) minta áll majd a kutatók rendelkezésére.

Az Amerikai Egyesült Államokban évente 232 000 új mellrákos esetet regisztrálnak évente. A nők leggyakoribb daganatos megbetegedésében 40 ezren halnak meg évente az USA-ban. Magyarországon 2012-ben összesen 7729 nő betegedett meg, és 2159-en haltak meg emlőrákban – ezt mutatják a Nemzeti Rákregiszter adatai.

A szarvasmarha-leukémiavírust ötven éve ismerjük, és érdekes jellemzője, hogy általában a megfertőzött szarvasmarhák mindössze öt százalékánál okoz leukémiát vagy nyiroksejtes rákot. A vírust felfedezése óta kutatják, rengeteg vizsgálatot végeztek már a BLV-vel kapcsolatosan. Amerikában a száz legnagyobb tejfeldolgozó farmon végzett kísérlet során sikerült kimutatni, hogy a borjak etetésére szolgáló tejtankokban található lefejt tejek 83-100 százalékában jelen volt a vírus elleni ellenanyag. Ez azt jelenti, hogy a teheneknek nagyon nagy százaléka fertőzött. A vírust az állatok a tejen vagy véren keresztül adhatják át egymásnak.

A szarvasmarha-leukémiavírus – a tudomány mai állása szerint – azonban nem veszélyes az emberre, mert a tejben esetlegesen megtalálható vírus betegségokozó képességét a legegyszerűbb eljárással, a pasztörizálással meg lehet szüntetni – emelte ki az egyetemi tanár. Aggodalomra tehát nincsen ok, mivel a magyarországi boltok polcain található tejek pasztörizáltak, a lefejés után megivott tej hordozhat csak kockázatot, de még ez sem bizonyított – hangsúlyozta dr. Nagy Károly.

Arra a kérdésünkre, hogy ha a BLV nem juthat az emberbe, akkor mégis hogyan találhatták meg a kaliforniai kutatók az emberi emlőszövetből vett mintákban, a szakértő így válaszolt: épp ez a kísérlet jelentősége, hogy felvetette annak lehetőségét, amit a harminc éve zajló vizsgálatok eddig cáfoltak, miszerint a szarvasmarha-leukémiavírus bejuthat az emberbe. Dr. Nagy elmondta, hogy a kaliforniai kutatók vizsgálata nem azt bizonyítja – amit ők maguk is hangsúlyoznak –, hogy ez a vírus okozza a mellrákot, egyelőre annyit tudunk, hogy a mellrákos szövetekben szignifikánsan magasabb ennek a kórokozónak a DNS-e, mint a nem daganatos szövetekben. „Valami tehát van, de még nem tudjuk, hogy mi” – hangsúlyozta az egyetemi tanár.

Mint az eredeti vizsgálatot és publikációt jól ismerő magyar szakértő elmondta: a kaliforniai kutatók azt feltételezik, hogy a vírus esetleg nem pasztörizált tej, vagy kellően át nem sütött marha- vagy tehénhús fogyasztásával jutott az emberi szövetmintákba. Ezek persze csak feltételezések, nincsen kísérleti bizonyíték, de dr. Nagy szerint hamarosan lesz, mert az biztos, hogy a laboratóriumok jó része rá fog állni erre a mérföldkőnek számító felfedezésre.

A mellrákról az MNO hasábjain is rengeteget cikkeztünk. Különösen akkor, amikor Angelina Jolie több mint két évvel ezelőtt bejelentette, hogy kettős emlőeltávolításon esett át, hogy megelőzze a mellrák kialakulását. A színésznő elmondása szerint azért volt szükség a műtétre, mert olyan hibás gént találtak nála, amely növeli a rák kialakulásának lehetőségét. Akkor több szakértőt is kérdeztünk arról, hogy elegendő-e a biztonságos betegkövetés és gondozás azoknál, akik hordozzák a hibás gént, vagy szükség van-e drasztikus beavatkozásra. Erről bővebben itt és itt olvashat. A cikkünkben megszólaló dr. Oláh Edit tagja annak a világméretű összefogásnak, amely a nagy genetikai rákkockázattal élők klinikai ellátásának javítását tűzte ki célul. A világméretű összefogásról és a mellrák kockázatáról is beszélgettünk korábban a genetikussal. A külföldön is elismert szaktekintély arra a Science folyóiratban megjelent tanulmányra is reagált lapunknak, miszerint: a rákos megbetegedések többsége inkább a biológiai balszerencsének tudható be, mint az egészségtelen életmódnak vagy az öröklött genetikai hibáknak.

 

Korábban arról is írtunk, hogy évente akár több száz nő is megmenekülhetne a műtét utáni kemoterápiától és rengeteg mellékhatásától egy genetikai vizsgálatnak köszönhetően, amely azonban támogatottság hiányában igen drága. Arról, hogy mennyire meggyőző a módszer, szakértőt kérdeztünk.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.