Az előző cikkben pozitív tulajdonságai részletes okainak kifejtése után emlékeztetőül elevenítsük fel, mi sorolható a bitcoin javára. Decentralizált sajátossága révén, minden államtól és vállalattól függetlenül a szabad piac irányítja és közvetítőkre sincs szükség, mint például a bankokra.
Tranzakciói a világon bárhonnan gyorsan végrehajthatóak és helyi készpénzre váltható.
Az okostelefonok QR kód rendszerével könnyen használható, egyszerű és veszélytelen küldést és fogadást biztosít. Anonimitása révén senki nem láthat bele a számláidba, ami megfelelő biztonsággal is párosul. A papírpénzekkel ellentétben nem lehet hamisítani és az inflációnak is ellenáll előre meghatározott maximális mennyisége révén.
A felsorolt pozitív jellemzők ellenére sokan mégis óckodnak a kriptovalutáktól. Nézzük meg az összes olyan kockázatot, amelyek a bitcoinnal járnak. A szabad piaci viszonyok okozta árfolyamváltozásokon nem csak nyerhetünk, hanem nagyon sokat bukhatunk is. Néhány napon belül akár 10 százalékkal is változhat, ami kevésbé vonzó a rövid távú befektetők számára. Az átutalások közben szintén óvatosabbnak kell lennünk, mint egy szimpla banki utalás során, ugyanis a tranzakció elküldése után nincs lehetőség a lemondásra. Ha nem ismered a címzett személyazonosságát, semmilyen körülmények között nem követelheted vissza a tévedésből elküldött összeget. Az összes bitcoinod elvesztése sem kizárt abban az esetben, ha biztonsági mentés nélkül eltűnik a bitcoin pénztárcád, vagy ha nem sikerül visszaállítani a titkos jelszavadat.
Annak ellenére, hogy sokkal nagyobb a lopás elleni biztonság, mint a normális számlák esetén, a bitcoin váltók ellen végrehajtott célzott hackertámadások nagy veszélyt jelentenek.
A történelem eddigi legnagyobb hackertámadásának a japán Mt. Gox és a Coincheck is áldozatul esett. A kár ezekben az esetekben meghaladta a százmillió dollárt. Végezetül pedig meg kell említeni, hogy beazonosíthatatlansága miatt sajnos egyre több illegális tevékenységhez is használják.
A bitcoin legtöbb előnyének és hátrányának megismerése után a következő cikkben végigvesszük, hogyan működik, miképp tudsz szert tenni rá, és mit jelent a bányászat.
Minden, amit a bitcoin történetéről tudni kell – I. rész
A kriptovaluta az egyik legfiatalabb virtuális valuta a pénzpiacon. A virtuális valuta alatt olyan elektronikusan létrehozott pénznemeket értünk, amelynek nincs készpénz formája. Mint a legtöbb pénzt, ezt is csere eszközként használják és jellemzően befektetési célzattal vásárolják őket. Ismertebb fajtái az ether, a litecoin és a monero, de kétségkívül a legsokatmondóbb a 2009-ben kibocsátott bitcoin. Az elnevezés alatt nem csak a digitális fizetőeszközt értjük, hanem az azt kezelő nyílt forráskódú szoftvert és az azzal létrehozott hálózatot is.
A bitcoin legnagyobb előnye a decentralizáltság egyben az is, ami miatt sokan fenntartással kezelik. Senki nem felelős a bitcoinért, nem áll mögötte egy állam vagy vállalat. A Magyar Nemzeti Bank felelősséget vállal az ország törvényes fizetőeszközéért, ami jelenleg a magyar forint. Ezzel szemben a bitcoin alkotója (vagy alkotójuk), aki Satoshi Nakamotonak nevezte el magát,em publikálta művét és azóta a szabad piaci körülmények alakítják. A központi árszabályozás hiánya miatt lehetséges a nagyon változékony és sokszor szélsőséges árfolyam, ami hirtelen felfutásokat és drasztikus összeomlásokat eredményezhet.