„Meggyőződésem, hogy a közös pénznemről a közös pénzügyi politikára való áttérés tragikus tévedés” – jelentette ki Václav Klaus abban az interjúban, amelyet a Právo című baloldali lap közölt szerdán. Hozzátette: „Tragikus hiba volt már a közös pénznem létrehozása is, amit ma már szinte mindenki tud.”
Az europesszimizmusáról elhíresült cseh köztársasági elnök leszögezte: „Tévedés a költségvetési felelősség paktumának nevezni ezt a szerződést.„ Szerinte ez a szerződés arról szól, hogy Brüsszelben úgy gondolják, ők bizonyos dolgokhoz jobban értenek, mint az uniós tagállamok. „Ez nem igaz” – húzta alá.
A szigorú költségvetési fegyelmet előíró új pénzügyi Európai Unióról szóló szerződéshez hétfőn Brüsszelben az EU 25 tagállama csatlakozott, kivételt csak Nagy-Britannia és Csehország képez.
Klaus elnöki honlapján is kifejtette véleményét az új pénzügyi unióról. Elmondta: teljes mértékben támogatja Petr Necas kormányfőt, aki nem volt hajlandó aláírni a szerződést, mert az szerinte nem felel meg Csehország érdekeinek. „A pénzügyi unióra való áttérés újabb lépés az egyes európai országok szuverenitásának megszüntetéséhez” – mutatott rá Klaus.
A miniszterelnök hétfőn azt mondta: Csehországnak három „lényeges” kifogása van a pénzügyi unió mai formája ellen, s ez az oka annak, hogy nem csatlakozott a megállapodáshoz. Petr Necas konkrétan azt kifogásolta, hogy Csehországnak korlátozott lehetősége lenne részt venni az euróövezet csúcstalálkozóin, hogy a szerződés nem fordít kellő figyelmet az adósságkritériumra, illetve hogy Csehországban nem világos a dokumentum jóváhagyási folyamata.
A kormányfő nem zárta ki, hogy Csehország később mégis csatlakozik a megállapodáshoz. „Kifogásaink nem azt jelentik, hogy később ne csatlakozhatnánk a szerződéshez” – jegyezte meg.