A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja egyben közölte, hogy az euróövezeten kívüli közép- és kelet-európai országokra az „ingatag” piaci kondíciókból és a gyenge makrogazdasági kilátásokból háruló hitelképességi hatásokat az idei első félév során szintén megvizsgálja.
A Moody's kedd hajnalban, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy Ausztria, Franciaország és Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – lehetséges legjobb, „Aaa” szuverén besorolásainak kilátását az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította.
A cég emellett hat euróövezeti tagállam, Olaszország, Málta, Portugália, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország adósosztályzatait visszaminősítette, és mindegyik új osztályzatra szintén negatív kilátást hagyott érvényben.
Portugália besorolását a Moody's a már mélyen spekulatív „Ba3” – a többi hitelminősítő osztályzati módszertanában „BB mínusz”-nak megfelelő – szintre süllyesztette. Ez az adósosztályzat két osztattal gyengébb a cég által Magyarországra érvényben tartott „Ba1” minősítésnél.
Az indoklás
A Moody's az általa kedd hajnalban bejelentett osztályzat- és kilátásrontásokat azzal a véleményével indokolta, hogy bizonytalanok az euróövezeti költségvetési és gazdasági keretek intézményi reformjainak kilátásai, és a válságkezelésre rendelkezésre álló források is.
A cég szerint mindemellett Európa makrogazdasági kilátásai is egyre gyengébbek, és ez veszélyezteti a nemzetgazdasági szintű takarékossági programok, valamint a versenyképesség javításához szükséges szerkezeti átalakítások végrehajtását. A hitelminősítő a besorolás- és kilátásrontások fő okai között említette azt a hatást, amelyet véleménye szerint ezek a tényezők továbbra is gyakorolni fognak a piaci bizalomra.
A Moody's szerint változatlanul jelentős a kockázata a máris „(piaci) stressznek kitett” szuverén adósok és bankok finanszírozási kondícióiban bekövetkező további sokkoknak. A cég elemzése szerint ezek a tényezők különböző mértékben ugyan, de mindegyik európai államadós hitelképességét korlátozzák.
Az osztrák „Aaa” besorolás kilátásának negatívra rontásához fűzött indoklásában a Moody's kiemelte, hogy az osztrák államra komoly potenciális jövőbeni kötelezettségeket róhat a viszonylag nagyméretű bankszektor, és különösen az osztrák bankok kitettsége a közép-, a kelet- és a délkelet-európai térségben.
A hitelminősítő idézi az osztrák bankfelügyelet adatait, amelyek szerint az osztrák bankszektor közép-, kelet- és délkelet-európai kitettsége tavaly szeptemberben 225 milliárd euró – az éves osztrák GDP-érték 75 százaléka – volt. A Moody's közölte, hogy Ausztria szuverén adósbesorolása egy fokozattal „Aa1”-re romolhat, ha az osztrák bankrendszer további érdemi állami támogatásra szorulna.
A cég kedd hajnalban ugyanakkor megerősítette az euróövezeti pénzügyi mentőrendszerre (EFSF) érvényben tartott, átmeneti jellegű „(P)Aaa” besorolását stabil kilátással. Ezt a Moody's azzal indokolta, hogy az EFSF „Aaa” szuverén osztályzatú garanciavállalói közül egyik sem veszítette el e lehetséges legjobb államadósi minősítését.
A Standard & Poor's a múlt hónapban egy fokozattal „AA plusz”-ra süllyesztette a pénzügyi stabilitási eszköz hosszú futamú osztályzatát a lehetséges legjobb „AAA”-ról, miután előzőleg két nagy EFSF-garanciavállaló eurótagállamtól – Franciaországtól és Ausztriától – is megvonta az „AAA” szuverén adósbesorolást.
A Moody's Investors Service által kedd hajnalban bejelentett osztályzat- és kilátásmódosítások:
Ausztria: az „Aaa” osztályzat kilátása negatívra romlik;
Franciaország: az „Aaa” osztályzat kilátása negatívra romlik;
Olaszország: leminősítve „A3”-ra „A2”-ről, negatív kilátással;
Málta: leminősítve „A3”-ra „A2”-ről, negatív kilátással;
Portugália: leminősítve „Ba3”-ra „Ba2”-ről, negatív kilátással;
Szlovákia: leminősítve „A2”-re „A1”-ről, negatív kilátással;
Szlovénia: leminősítve „A2”-re „A1”-ről, negatív kilátással;
Spanyolország: két fokozattal leminősítve „A3”-ra „A1”-ről, negatív kilátással;
Nagy-Britannia: az „Aaa” osztályzat kilátása negatívra romlik.