Szabó Csaba a fórumot követő sajtótájékoztatón elmondta: a tárca egyik legfontosabb célkitűzése a zsebszerződések elleni fellépés, amelyről sok szó esik, de érdemben nem történt még semmilyen lépés. Ezért született meg a múlt héten az a kormányhatározat, amely előírja a nemzetgazdasági, a belügyi és a vidékfejlesztési minisztériumnak egy akciócsoport létrehozását.
Az akciócsoport – amelyet Budai Gyula, a vidékfejlesztési tárca államtitkára vezet – minden hatósági eszközzel képes fellépni a zsebszerződések felderítése vagy akár megszüntetése érdekében. Szabó Csaba hozzátette, hogy a Nemzeti Földalap élni kíván az elővásárlási jogával, ha spekulációs földvásárlási szándékra utaló jeleket tapasztal.
Példaként említette, hogy nemrég egy mohácsi nyugdíjas 131 millió forintért akart Karcagon földterületet vásárolni. „Nyilvánvalóan annak a strómanhálózatnak a részeként”, amelynek vállalkozásai minél nagyobb földterületeket vásárolnak annak reményében, hogy a külföldiek vásárlási moratóriumának lejárta után nagy haszonnal értékesítsék.
Az MTI kérdésére kifejtette: a védett természeti területeken lévő zsebszerződéses birtokokat igyekeznek megvásárolni, ha nem tudnak megegyezni, akkor kisajátítják. Ha nem védett területekről van szó, akkor megvizsgálják, hogy a tulajdonosa „fizet-e adót, rendben vannak-e a munkajogi viszonyok”, vagy betartják-e az élelmiszerbiztonsági szabályokat.
„Nem az a probléma ha osztrák ember műveli itt a földet”, hanem ha kijátsszák a jogszabályokat, s ebben az egyik szereplő magyar, aki lehetőséget biztosított a visszaélésre – jelentette ki a miniszteri megbízott.
Szabó Csaba a jelenleg folyó földbérleti pályázatokról is szót ejtett, kifejtve, hogy a kormány elkötelezett a kis- és közepes vállalkozások földhöz juttatását illetően. A korábbi szkeptikus vélemények ellenére „óriási az érdeklődés”, sokkal több földterületre lenne szükség az igények kielégítéséhez.
A jelenlegi pályázat során 65 ezer hektárnyi területre lehet igényt benyújtani, de az MTI kérdésére hozzátette, hogy a Nemzeti Földalap várhatóan nagyjából 100 ezer hektárra bővíti a megpályázható földterület nagyságát.
Vigh László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) a sajtótájékoztatón jelezte: nagyon sokaknak okoz nehézséget az osztatlan közös tulajdonú területek rendezetlen helyzete.
Szabó Csaba erre reagálva elmondta: ez a magyar földpolitika talán legnagyobb problémája. A jövő héten indul az új – várhatóan még idén elfogadható – földtörvény társadalmi vitája, s ebben a jogszabályban rendezni kívánják ezt kérdéskört is.