Ez az út vezetett az IMF-tárgyalásokhoz

A kötelezettségszegési eljárások, a levelezés az EKB-val, a fogalmi vita az IMF-fel és Simor András fizetése csak néhány mozzanata annak a folyamatnak, mely megelőzte a várva várt tárgyalásokat az EU-val és a valutaalappal. Az MNO csokorba szedte a legfontosabb lépéseket.

LM
2012. 07. 17. 10:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lavina 2011. december 30-án indult el, mikor az Országgyűlés elfogadta az új jegybanktörvényt, amelynek révén többek között elképzelhetővé vált a jegybank és a PSZÁF összevonása.

Az Európai Bizottság (EB) már január 17-én három ügyben kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen. Ezek egyike volt a jegybanktörvény, mely „a jegybank elnökének fizetését” érintette . Az eljárásokat ugyanakkor április végén megszüntették.

Időhúzás?

A jegybanktörvény módosításának tervét már március elején bejelentette Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, és erről levélben tájékoztatta Mario Draghit, az Európai Központi Bank (EKB) elnökét is. Az EKB április 12-én nyilvánosságra hozott véleményében bár nyugtázta, hogy a magyar hatóságok egyes kérdésekben az EKB korábbi észrevételei alapján jártak el, a frankfurti székhelyű pénzintézet hivatalos válaszára egészen június végéig kellett várni, csak ezután szavazhatott a parlament az új tervezetről, amit már április közepén benyújtottak az Országgyűlésnek.

Július közepén a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hangsúlyozta: készenléti hitelmegállapodásról fog tárgyalni a magyar kormánnyal. A Magyar Nemzet már március végén arról cikkezett, hogy egy 10-15 milliárd eurós hitelkeretet adna a valutaalap hazánknak.

Bejött a kormány számítása: miután elfogadták a jegybanktörvény módosítását, megjött a válasz Brüsszelből, miszerint asztalhoz ülhetnek Vargáék az IMF-fel és az EU-val.

Simor nem ásta el a csatabárdot

Július 12-én a parlament elfogadta a költségvetés fő számait, mely tartalmazza az Orbán Viktor által bejelentett munkahelyvédelmi akcióterv költségeit. Ennek fedezetéül részben a tranzakciós illeték szolgál. Simor András már a szavazás előtt jelezte, hogy nem ásta el a csatabárdot.

Nem sérti a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, hogy a kereskedelmi bankok mellett a jegybanknak is fizetnie kell tranzakciós illetéket – jelentette ki ezt korábban Rogán Antal. Kiemelte, hogy amennyiben szóba kerülne az IMF-tárgyalások során, meg tudják védeni álláspontjukat, hiszen jogilag be vannak biztosítva.

Varga Mihály, akit időközben kineveztek nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszterré, kiemelte, hogy az ingatlanadó vagy a vagyonadó kérdése nem kerülhet szóba a tárgyalásokon – amit Orbán Viktor is megerősített –, ugyanakkor az elképzelhető lehet, hogy mégsem kétharmados, hanem csak feles törvény szabályozná az egykulcsos adót – mondta el Varga.

Várhatóan ősszel lesz megállapodás az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – jelentette ki a tárca nélküli miniszter a Hír TV Versus című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.