Megtörtént az első jelentős lépés a magyar állam és a romániai Trans Gold Rt. közötti perben – értékelte a friss bírói végzést Szecskay András, a magyar állam jogi képviselője.
– Az ideiglenes intézkedés arra vonatkozik, hogy a bíróság kötelezte az alperest, hogy addig, amíg az érdemi döntés meghozatalára nem kerül sor, illetve addig, amíg ez az ideiglenes intézkedés hatályban marad, 15 százalékos kapacitással működtetheti az üzemet, ami azt jelenti, hogy a teljes kapacitásnak a 15 százaléka működhet, ami nyilván a veszély bekövetkeztét igyekszik csökkenteni, illetve nagymértékben korlátozni – mondta Szecskay András.
Az intézkedés keddtől akkor is hatályba lép, ha a román fél fellebbez – írja a Magyar Rádió Online. A magyar állam 2001-ben perelte be az ausztrál-román tulajdonú Trans Goldot a 2000 januárjában bekövetkezett tiszai cián nehézfém-szennyezés miatt. Azóta a magyar fél már többször kérte a Budapesti Fővárosi Bíróságtól az aranykitermelő cég működésének felfüggesztését a tárgyalások idejére, mert a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakértői szerint a cég biztonsági intézkedései nem megfelelőek.
A magyar és a román szakértői vélemények azonban különböznek egymástól. A következő tárgyaláson ezeket a véleményeket ütközteti majd a bíróság. Az első kérdés az, hogy a Trans Gold felelős-e a ciánszennyezésért, a második pedig, ha igen, akkor mekkora legyen a kártérítés összege. Az elmúlt négy év alatt azonban az sem dőlt még el, hogy a döntéshozatal során a magyar vagy a román jogszabályokat vegyék-e figyelembe.
Forrás: Magyar Rádió

Súlyos vonatbaleset Tiszavasváriban, kamionnal ütközött egy szerelvény – videó