A 72 oldalas új stratégia a világ vezető természetvédelmi, állatkerti szakembereinek erőfeszítéseként született meg, és mostantól az állatkertek természetvédelmi tevékenységének alapdokumentumaként szolgál az egész világon. A dokumentumot jegyző Állatkerti Világszervezet (WAZA) nem csupán a saját tagságába tartozó állatkertek és szervezetek számára, hanem a világ teljes állatkerti közösségének fogalmaz meg ajánlásokat. Az új alapdokumentumban megfogalmazott ajánlásokat világszerte ezernél is több állatkert alkalmazza.
Bár az állatkertek legalább 80 éve összehangolják természetvédelmi erőfeszítéseiket, az első olyan stratégia, amely az összefogást világméretűvé kívánta fejleszteni, csak 1993-ban látott napvilágot. Az eltelt 12 évben azonban a természet állapota nem javult, ráadásul a világ figyelme is elfordult a természetvédelmi problémáktól, a gazdasági és biztonsági kérdések felé. Az állatkertek ezért indokoltnak tartották, hogy a régi stratégiát egy új alapdokumentum váltsa fel. Az anyag összeállításában több száz szakember vett részt a világ minden tájáról, s a dokumentum nemcsak az állatkertek természetvédelmi szerepével foglalkozik, de kitér a szabadban élő populációk védelmére, a tudományos és kutatási tevékenységre, illetve az állattartás etikai kérdéseire is.
Az állatkertek már ma is a természetvédelem jelentős műhelyei. Ma 182 veszélyeztetett fajról vezetnek nemzetközi állatkerti törzskönyvet, s az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége 152 faj esetében koordinált fajmegmentő tenyészprogramot is működtet. E fajok állatkerti szaporítása komoly segítséget jelent a megmentésükben, sőt az állatkertek már eddig is számos állatfajt mentettek meg a kihalástól. A tenyészprogramok mellett az állatkertek természetvédelmi tevékenységében egyre nagyobb szerep jut a vadonban élő populációk védelmének is. Az új stratégia ennek a kérdésnek külön fejezetet szentel.

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”