Kurier (kurier.at)
Az osztrák félbulvár lap Az SPE az EU válságáról tanácskozik című írásában tudósít a hétvégi bécsi európai szocialista találkozó első napjáról, ahol 30 baloldali párt képviselői találkoznak, s ahol megjelent Gyurcsány Ferenc is.
Az ellenzéki osztrák SPÖ elnöke, Alfred Gusenbauer sajtótájékoztatóján támogatásáról biztosította a brit miniszterelnök javaslatát, miszerint csökkenteni kell a mezőgazdaságra szánt uniós kiadásokat. Gusenbauer véleménye szerint a jelenleg a közösségi kiadások 40 százalékát kitevő mezőgazdaság részesedését 2013-ig 30 százalékra, majd 2020-ig a költségvetés 20 százalékára kell csökkenteni. S helyette több pénzt kell költeni a kutatásra és fejlesztésre, valamint az európai közlekedési hálózat kiépítésére.
Gusenbauer szerint ezek a támogatáscsökkentések a mezőgazdasági nagyüzemeket sújtanák elsődlegesen, mert ezek profitálnak főként a jelenlegi támogatási rendszerből és nem az Ausztriában is uralkodó kisüzemek.
Az európai szocialisták elnöke, a dán Poul Nyrup Rasmussen úgy fogalmazott, hogy a költségvetési vita megoldása három fővárostól függ, Párizsnak a mezőgazdaság területén, Londonnak a brit kedvezmények kérdésében, míg Berlinnek a kiadások felső határának meghúzásában kell rugalmasságot tanúsítania.
A bővítés kapcsán Rasmussen szerint a hollandok és franciák nem Bulgária és Románia EU-tagsága miatt utasították el az alkotmányt, hanem annak várható következményei okán, mint például szociális juttatások megkurtításától és a jövedelmek csökkenésétől való félelmükben. Pontosan ezért nevezte szükségesnek egy szociális Európa létrehozását, egyúttal tiltakozott az ellen, hogy kijátszák egymás tagállamok és jelöltek munkavállalóit.
Az osztrák közszolgálati televízió tudósítása szerint Rasmussen a brüsszeli uniós csúcsot Európa Waterloo-i vereségének nevezte, melyet szerinte a megoldási lehetőségeket kereső bécsi kongresszus követett. (Még egy nyugat-európai szocialista sem ismerheti Európa történelmét, hiszen a bécsi kongresszus 1815. június 9-én fejezte be működését, míg a Waterlooi csatára kilenc nappal később került sor. K.L.)
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Orvosok segítenek a Pszicho-terrorban címmel tudósít a kibontakozóban lévő újabb guantanamói botrányról.
A New York Times pénteken egykori kihallgató tisztek információira hivatkozva jelentette, hogy orvosok segítették az ott fogva tartottak pszichológiai megtörését.
Az orvosok a tudósítás szerint olyan konkrét tanácsokat adtak, miként növelhető például a foglyok stressz-szintje. Más esetben a kihallgató tisztek közölték, hogy az egyik fogoly pánikszerűen fél a sötétségtől. A jelenlevő orvosok segítettek a foglyot engedelmessé tenni, éppen úgy, mint annál az őrizetesnél, akinél az édesanyja hiányát próbálták felhasználni.
Stephan Xenakis, pszichiáter és az amerikai hadsereg egykori tábornoka, döbbenten értesült ezekről a praktikákról. Ez a viselkedés nem egyeztethető össze az orvosi etikával, nyilatkozta Xenakis. Ezzel szemben a Pentagon álláspontja szerint Guantanamon a foglyok kihallgatása során nem sértették meg az etikai irányelveket.
Frankfuter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Michaela Wiegel Önök populizmust emlegetnek, én azt mondom nép című párizsi tudósításában foglalkozik a belügyminiszter Nicolas Sarkozy sarkos kijelentéseinek franciaországi visszhangjával.
Az apja autóját mosó 11 esztendős Szidi-Ahmedet vasárnap találták el a halálos lövések. Az ellenséges bandák lövöldözésére a kábítószerkereskedelemtől és más köztörvényes bűncselekménytől sújtott párizsi külvárosi gettóban, a Párizs melletti La Courneuve, 4000-es lakótelepén került sor.
Sarkozy ezt úgy kommentálta: Kärhcer magas nyomású tisztítógéppel kell kitakarítani a gettókat. A tisztogatás kifejezést eddig a franciák a radikális jobboldali politikustól Jean-Marie Le Pentől hallhatták, ezért a média nagy lendülettel kommentálta a belügyminiszter megnyilatkozásait. Sarkozy esetében a párizsi Le Monde is a populizmus kísértését konstatálta.
A nemzetgyűlésben Sarkozy kijelentette, hogy nem sajnálkozik megnyilatkozásai miatt és nem vonja vissza kijelentéseit. Időközben három gyanúsítottat letartóztattak a La Courneuve-i lövöldözés miatt: „Határozottan fellépünk a gyerekgyilkosokkal szemben” nyilatkozta a belügyminiszter.
Sarkozy nyilatkozatai már valószínűleg a 2007-es elnökválasztásra történő felkészülést célozzák. A leendő elnökjelölt a Nemzeti Front szavazóinak átcsábításában annak lehetőségét, miként növelhetné támogatóinak számát. Le Pen tekintettel idős korára 2007-ben már valószínűleg nem indul, s egyre világosabbá válnak rajta „elhasználódásának jelei” is.
Ezért tűnik hasznosnak Sarkozy számára, hogy a jobboldalon így szabaddá váló területet próbálja megdolgozni. A Nemzetgyűlésben a populista titulust elutasította, „Önök populizmust emlegetnek, én azt mondom nép” „Önök szeretnének a megleckéztető szerepében fellépni, én viszont azt szeretném, ha a nép meghallgatna. Ezért használok olyan szavakat, amelyeket mindenki megért.”
Mi volt Magyar Péter legsértőbb, legmegalázóbb kijelentése?