Saját otthonunkban megbírságolhatnak a „feketemunka” miatt

Kertész, bébiszitter, bejárónő alkalmazásáért is bírságolhat januártól magánszmélyeket, háztartásokat az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség. Minimum 114, maximum 228 ezer forint lehet a bírság. Aggályos, miként nyer bizonyítást, hogy aki a ház körüli munkát végzi, valóban feketemunkás-e.

MNO
2005. 06. 02. 7:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januártól büntethető az a magánszemély, aki bejárónőként, karbantartóként vagy épp kertészként engedély nélkül foglalkoztat külföldit. A tervek szerint a hatóság a magánháztartásokat is bírságolhatja az ilyen típusú foglalkoztatásért, a kiszabott büntetés pedig akár köztartozásnak is minősülhet – írja a Világgazdaság.

A munkaügyi ellenőrzési rendszer átalakításának terve várhatóan július 27-re készül el, szeptember elsején kerül a parlament elé, és januárban léphet legkorábban életbe.

A munkaügyi ellenőrzésekről szóló törvény átfogó módosításához készült koncepció szerint azok, akik magánháztartásban foglalkoztatnak külföldit – akár erdélyi vagy kárpátaljai magyart – szankcionálhatók lesznek. Ha a magánszemélyt fekete foglalkoztatáson kapja az OMMF, a munkaügyi felügyelők a minimálbér készeresének megfizetésére kötelezhetik a háztartást. Ha ismét előfordul a külföldi feketén foglalkoztatása, akkor már a legkisebb kereset négyszeresére emelkedik a büntetés. Vagyis a mostani minimálbérrel kalkulálva minimum 114, maximum 228 ezer forintra bírságolható, aki így alkalmaz takarítónőt vagy karbantartót.

Nem világos, hogy az OMMF hogyan, milyen módon ellenőrzi a háztartások fekete-foglalkoztatását – vetette fel Varga Péter ügyvéd. Véleménye szerint legfeljebb csak feljelentés alapján vizsgálódhatnak a ház körül a munkaügyi felügyelők.

Az OMMF az előzetes koncepcióban már most azt kérte, váljon lehetővé a munkaügyi felügyelők számára, hogy információkat kapjanak a külföldi állampolgároknak kiadott munkavállalási engedélyekről. Arról egyelőre nincs információ, hogy az új szankciórendszer valóban csak a külföldiek fekete-foglalkoztatását bünteti-e a háztartásokban, vagy később kiterjesztik a szigort a hazai bejárónőkre, kertészekre is.

Egy kutatás adatai szerint az egyik legkevésbé törvénytelennek tartott feketemunka épp a bejárónő, takarítónő foglalkoztatása. A rejtett gazdaságban zajló és háztartásokban rejlő munkaerő-kapacitást vizsgáló tanulmány szerint ezeknek a munkáknak a sajátossága, hogy mindkét fél, a munkaadó és a munkavállaló is úgy véli, ő magánemberként vesz részt a tranzakcióban, vagyis ez nem fekete-foglalkoztatás. A lakosság egyharmada egyébként tud a környezetben olyanokról, akik bejárónőt, takarítónőt tartanak bejelentés nélkül – fogalmaz Bartal Anna Mária, a kutatás készítője.

Varga Péter szerint aggályos, miként nyer bizonyíítást, hogy például egy erdélyi magyar, aki a házkörüli munkát végzi, valóban feketemunkás-e, vagy csak baráti segítséget nyújt. A bizonyítás azért is kérdéses, mert Bartal Anna Mária kutatása szerint a lakosság 41 százalékával fordult elő az elmúlt egy-két évben, hogy például lakásépítésben segített rokonának, barátjának. Az ellenszolgáltatás nélkül, háztartásoknak végzett „baráti segítség” értéke egy főre vetítve átlagosan 75 992 forint évente.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.