A Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki 2005. júniusi adatfelvétele a köztársasági elnökválasztás időszakában készült. Az adatok azt mutatják, hogy a teljes sokaságon belül 5, a pártválasztók körében 8, a biztos szavazó pártot választók körében pedig 3 százalékpont a Fidesz előnye. Ez az előző hónaphoz képest az első két kategóriában a Fidesz előnyének további növekedését jelenti. A 2002-es parlamenti választás óta először érte el a kisebbik ellenzéki párt, az MDF az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt. Kevésbé jól szerepelt júniusban az SZDSZ, amely egyetlen támogatottsági kategóriában sem érte el az 5 százalékot. A háttéradatok szerint a legnagyobb támogatottság-csökkenést az SZDSZ éppen a bázisának számító Budapesten szenvedte el.
Júniusban alapvetően nem módosult a kormány választói megítélése, a kormányzati kommunikáció előterébe állított 100 lépés programmal kapcsolatban azonban a választók jelentős többségének negatív a megítélése. A társadalom döntő többsége, 80 százaléka hallott már a kormányzati programról. A magas ismertség ugyanakkor nem jár magas elismertséggel. A válaszolók relatív többsége, 44 százaléka szerint a 100 lépés csupán kormányzati propagandafogás és semmilyen változást nem hoz. A kormányzattal szembeni bizalmatlanságot jelzi, hogy a választópolgárok 17 százaléka egyenesen kedvezőtlen hatásokat vár a Gyurcsány Ferenc által meghirdetett lépéssorozattól. Mindössze az összes megkérdezett 25 százaléka vélekedik úgy, hogy a program érdemi, pozitív elmozdulást hozhat az emberek életében. Figyelmet érdemel, hogy még az MSZP-szavazóknak is csak 58 százaléka bízik a programban, 30 százalékuk pedig kampányfogásnak tartja vagy inkább negatív változásokra számít.
Romlott az ellenzék tevékenységének megítélése is. Munkájukat az előző hónaphoz képest kedvezőtlenebbül ítélik meg a Fidesz és az MSZP-szavazók, és valamivel kedvezőbben a bizonytalanok és válaszmegtagadók. 2005. júniusában a két lehetséges miniszterelnök-jelölt közül azonban továbbra is Orbán Viktort tekintik a megkérdezettek alkalmasabbnak a miniszterelnöki pozíció betöltésére. A teljes sokaságon belül Orbánt 35, míg Gyurcsány Ferencet 28 százalék tartja alkalmasabbnak.
hirtv.hu, Századvég

Ez az étrendkiegészítő lehet a titok, ha pihentető alvásra vágyunk